Haberler

1400 kişiye mezar olmuştu! Ebrar Sitesi kurucusundan pişkin savunma: Yer çürüktü, deprem de beklenenden büyüktü

Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta 1400 kişiye mezar olan Ebrar Sitesi'nde 80 kişinin hayatını kaybettiği N bloğuyla ilgili davanın ilk duruşması görüldü. Ebrar Sitesi'nin kurucusu Tevfik Tepebaşı savunmasında, "Yerin çürük, depremin de beklenenden büyük olmasından dolayı bina yıkılmıştır" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ilk saniyelerinde yıkılıp, 1400 kişiye mezar olan Ebrar Sitesi'nde; 80 kişinin öldüğü N bloğuyla ilgili açılan ve 1'i tutuklu 5 sanığın 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması, görüldü. Mahkemede pişkin bir savunma yapan Ebrar Sitesi kurucusu Tevfik Tepebaşı, "Yerin çürük, depremin de beklenenden büyük olmasından dolayı bina yıkılmıştır" dedi.

TEPEBAŞI SEGBİS ARACILIĞIYLA DURUŞMAYA KATILDI

Kahramanmaraş 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada ölenlerin yakınları ile taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulunurken, tutuklu Ahmet Özdemir (64) ile başka dosyadan tutuklu olan Tevfik Tepebaşı, kaldıkları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Tevfik Tepebaşı'nın damadı tutuksuz Mustafa Timurbanga duruşmaya katılmazken, başka dosyalardan tutuklu olan Atilla Öz (62) ile Tepebaşı'nın diğer damadı Ahmet Doğan (51), kaldıkları cezaevinde yaşanan teknik sorun nedeniyle duruşma salonuna bağlanamadı. Duruşma; 80 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı N bloğunun fenni mesulü Ahmet Özdemir'in savunmasıyla başladı. Suçlamaları kabul etmeyen Özdemir, "Yüzde 100 eksiksiz yapılmış olsa bile 1997 yılı yönetmeliğine göre yapılmış olan bu projenin 7.6 şiddetindeki birinci derecede depreme dayanması imkansızdır. Birinci derecede depreme göre yapılan binalar, sağlam kalmıştır" dedi.

1400 kişiye mezar olmuştu! Ebrar Sitesi kurucusunda pişkin savunma: Yer çürüktü, deprem de beklenenden büyüktü

"İNŞAATTAN ANLAMAM"

Ebrar Sitesi'nin kurucusu Tevfik Tepebaşı ise binadan alınan karot numunelerinin test değerlerinin her ne kadar düşük çıkmış olsa bile depremden önce yapı kullanım izin belgesi için alınan karot numunelerinin değerlerinin yüksek çıktığını söyledi. Tepebaşı, kendisini şöyle savundu; "Vefat edenleri Allah cennetiyle mükafatlandırsın inşallah. Bir kooperatif başkanıyım. Mustafa Timur, başka bir kooperatif başkanı, Atilla Öz başka bir kooperatif başkanı. Bunlar, benim yakınlarımdır. Herkesin kendisine ait yönettiği bir kooperatif vardır. Buradaki herkesi bütün kooperatiflerden sorumlu tutmanın yasal olmadığına inanıyorum. N Blok inşaatını oluşturan oğlum Mehmet Ali Tepebaşı'dır ve kendisi jeofizik mühendisidir. Buranın zemin etüdünü yapan da Mehmet Ali Tepebaşı'dır ve aynı zamanda Kahramanmaraş'ta zemin etüdü projesini uygulayan ilk kişidir. Projesini Ahmet Özdemir'e yaptırmıştır. Temel attıktan sonra ve 9 tablası da belediye tarafından vize edilmiştir. Tamamen denetlenmiş bir bina olduğunu biliyorum. Burası kooperatifçe yapılmıştır ama hangi kooperatif olduğunu bilmiyorum. İnşaattan anlamam, inşaatın yapımıyla ilgili uzaktan yakından ilgim olmamıştır. Burasının yıkılmasının sebebine gelince, Kahramanmaraş'ta 6.5-7 şiddetinde bir deprem beklenirken 3 katı büyüklüğünde bir deprem oluşmuştur. Yerin çürük, depremin de beklenenden büyük olmasından dolayı bina yıkılmıştır."

"SEN DE BİZİM SINANDIĞIMIZ GİBİ SINAN"

Duruşmada yakınlarını kaybedenlerden Fatma Nur Özbağış ise sanıkların cezalandırılmasını isteyerek, Tevfik Tepebaşı'na tepki göstererek, "Tevfik Tepebaşı, 'Allah'ın onları cennetine almasını istiyorum' dedi. Ben de kendisine 'Allah seni bir an önce cehenneme alsın' diyorum. Sen de bizim sınandığımız gibi sınan. Eniştem ve ağabeyim beni elleriyle o betonları kazıyarak enkazdan 12 saat sonra çıkardı. Karotlar tam söylenildiği gibidir, parmaklarıyla çıkardılar, betonlar birbirini tutmuyordu çünkü topraktı" dedi.

1400 kişiye mezar olmuştu! Ebrar Sitesi kurucusunda pişkin savunma: Yer çürüktü, deprem de beklenenden büyüktü

"İMARA AÇANLAR DA YARGILANSIN"

Tarafların avukatları ise dosyalarda sadece müteahhitlerin sanık olarak yer aldığını ancak binalara izin veren ve denetleyen kamu görevlilerin olmadığını söyledi. Tevfik Tepebaşı'nın avukatı Emrullah Kurar, bilirkişi raporlarında kusurlu bulunan belediye görevlilerinin isimlerini dahi bilmediklerini belirterek, "Bu kadar insanımızın vefat etmiş olduğu bir yerde buralara yoğunluğu veren, imara açan, buralara 4 kat, 8 kat veren sorumlular, burada yok. Sorumlular burada olmadan, buralara kat yoğunluğu verenlerin buraya gelip de 'Burayı bu müteahhide şu şekilde kat yapması karşılığında verdik. Buraya 4 kat, yukarıya ise 10 kat verdik. Bunu da görevimiz dahilinde şu bilimsel verilerle yaptık' diye savunma yaparak mahkemeye izah edip, ilgili belediye başkanlığının kayıtlarının dosyalara geçirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"YAPANLAR KADAR İZİN VERENLER DE KUSURLU"

Ölenlerin yakınlarının avukatlarından Ömer Furkan Demir de olayın başlangıcının bölgeye imar izni verilmesiyle başladığını vurgulayarak, "O dönem zemin etütlerini yapan ya da yapılmadan bu izni veren dönemim belediye başkanı, başkan yardımcıları, kimlerin imzası varsa onların da dosyaya sanık olarak eklenmesi gerekmektedir. Dirisi dokunulmaz olan siyasetçinin ölüsü de dokunulmaz değildir. 80-90 yılında imara açılan bir alan var. Tüm Maraş halkının dere bölgesi olduğunu, marul yetiştirildiğini söylediği bir sulak alandan bahsediyoruz. Yapanlar ne kadar kusurluysa izni verenlerin de o kadar kusurlu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Duruşma sonunda mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan Mustafa Timurbanga hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verip, duruşmayı erteledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Tepebaşı Deprem Güncel Haberler

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

500

Yorumlar (29)

Mehmet Yarba:

Aslında yıkılan binaların hepsi çürük değildi; deprem çok şiddetli idi !

27
157
yanıtYanıtla
Sm57:

Japonya'da bundan çok çok büyük depremlerde niye yıkılmıyor bütün evler

yanıt124
yanıt13
Kaplumbağa terbiyecisi:

Çok yakın zamanda aynı büyüklükte japonya da deprem oldu 50 kadar kişi öldü oda kırsal bölgelerde, o şehirlere o günlerde gitseydiniz bunu söylemezdiniz, Allahın takdiri tedbirde saklıdır. Liyakatsız belediyeciler, paragöz mütahitler, vasat mühendisler ve vasıfsız işçilerin sonucu

yanıt108
yanıt3
mahmut:

Sm57, kardeş Japonya Japonya deyip duruyorsunuz da Japonya bizim gibi 40-50 yılda bir büyük deprem yaşamıyor. Japonda daha sıkı ve daha büyük depremler yaşadı Tsunamiye maruz kaldı? bu yüzden. 2-3 senede bir deprem yaşasak bizdekikerde Japonların ki gibi yapılırdı

yanıt5
yanıt90
Ercan Sevinc:

Yer çürükse yapma !

107
8
yanıtYanıtla
White Turk:

adam ne bilsin imar verilmiş güvenmiş yapmış.

yanıt17
yanıt58
Yorumcu Davut :

adam ne bilsin değil, belediyeye kapa yedirmeyi bilsin yeter.

yanıt17
yanıt1
esrefpasali:

lisansi, diplomasi, bilgisi gorgusu yok, kooperatif baskani adi altinda uyelerden toplanan paradan maas alir, uyeleri yonetir, onu sor bilmaz bunu sor bilmez bildigi maasi, ailecek cokmusler, sucmu? degil

53
1
yanıtYanıtla
Aykiri:

Malesef ki rüşvet ve torpil halkta genel kabul görmüş. Yoksa bu kadar bina yıkılmazdı. Denetleyen kişiler ya rüşvet aldı, yada torpille gelmişti. Bu bina yıkılır mı yıkılmaz mı bilemeyecek kadar liyakatsizlerdi. Torpille gelmişlerdi çünkü. Rüşveti torpili normal saymış herkesin suçu var bence.

39
0
yanıtYanıtla
Benim Kkk:

Bu isi ona buna birakirsan zihniyet degismez deprem bolgelerinde devlet bu isi ele almali devletin izin verdigi alan disinda yapulasma olmamali peki orayi yoneten belediye neden ruhsat vermis kimse ona laf etmiyor neden siyasetci suclu olursa somuru duzelleri cokecek kaybedecekler

24
0
yanıtYanıtla
Tüm 29 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title