Esenli Haberleri

Esenli haber, Esenli son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Esenli - 15.04.2021
Yunus Emre Enstitüsünden Yunus Emre ve Dante için anma etkinliği
YEE Roma Türk Kültür Merkezinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2021'i Yunus Emre ve Dante yılı ilan etmesi dolayısıyla düzenlediği çevrimiçi anma etkinliğine Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, UNESCO Türkiye Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, YEE Başkanı Şeref Ateş, Roma YEE Müdürü Sevim Aktaş, İstanbul İtalyan Kültür Enstitüsü Müdürü Salvatore Schirmo ile akademisyenler katıldı.
Esenli - 03.04.2021
13 ülkeye yeni büyükelçi atandı
Hindistan Cumhuriyeti Büyükelçilisi Şakir Özkan Torunlar, Konga Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçilisi Salih Boğat Güldere, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçilisi Can Dizdar merkeze alındı. Hindistan Büyükelçiliğine Fırat Sunel, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Mehmet Munis Dirik ve Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliğine Tugay Tunçer atandı. Irak Cumhuriyeti Büyükelçisi Fatih Yıldız merkeze alınarak yerine Ali Rıza Güney, İtalya Cumhuriyeti Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin yerine Ömer Gücük, Tayland Krallığı Büyükelçisi Evren Dağdelen yerine de Serap Ersoy atandı.
Esenli - 03.04.2021
On üç ülkeye yeni büyükelçi atandı
İtalya Cumhuriyeti Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Irak Cumhuriyeti Büyükelçisi Fatih Yıldız ve Tayland Krallığı Büyükelçisi Evren Dağdelen Akgün merkeze alındı.
Esenli - 30.03.2021
Türkiye'nin İtalya'daki fahri başkonsolosluk sayısı arttı
Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Ravenna kentine giderek, burada Türkiye'nin Fahri Başkonsolosu olarak atanan deniz hukuku uzmanı Avukat Maurizio Mauro ile fahri başkonsolosluğun açılışını gerçekleştirdi.
Esenli - 18.03.2021
Son dakika haber | Avrupa'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi dolayısıyla anma törenleri düzenlendi
İtalya İtalya'nın başkenti Roma'daki Mustafa Kemal Atatürk meydanında düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay Alp Özdemir, diplomatlar ve büyükelçilik yetkilileri katıldı.
Esenli - 22.02.2021
Yunanistan'da bulunan Türk mezarları için anıt yapılması önerisi
Osmanlı döneminde Kesendire'de bulunan Türk köyleri Konuk, 3 yarımadadan oluşan Halkidiki'nin Kesendire yarımadasında Osmanlı döneminde 30 Türk köyü bulunduğunu söyledi. Türk köylerinin Kesendire yarımadasında Adalu, Akbunar, Aksakallı, Atmacalı, Avanlı, Bahşıtlı, Baraklı, Bozalan, Çelli, Çepişli, Çengelli/Çenganeli, Çobanlı, Davutlu (Doburlu/Dobralı), Davudlu, Emirmeli, Esenli, Gargara, Gedikli, Karaçovallı, Karatepe, Kasaplı, Kolağızlı, Küçüklü, Pazarlı, Purnazlı, Senceli, Sofular, Tekyeli, Seneli, Varıcılar isimli olduğunu belirtti.
Esenli - 17.01.2021
Osmaniye'de yaban ve sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı
Doğa Koruma ve Milli Parklar Kadirli Şube Müdürlüğü ile Kadirli Belediyesi ekipleri Değirmendere, Maksutoluğu ve Esenli köyü ile Bağdaş Yaylası'nda kış şartları dolayısıyla doğada yiyecek bulamayan hayvanlar için yemleme çalışması başlattı.
Esenli - 10.11.2020
Avrupa'daki dış temsilciliklerde Büyük Önder Atatürk'ü anma törenleri düzenlendi
İtalya Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin ev sahipliğinde Büyükelçilik bahçesinde düzenlenen törende Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu 9'u 5 geçe 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
Esenli - 19.10.2020
Mersin'de pandemi döneminde 'mobil kuaför' hizmeti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmete başlayan ve 700 nüfuslu Esenli Mahallesi ile açılışını yapan 'mobil kuaför' otobüsü, şimdiye kadar Puğkaracadağ, Karadirlik, Kelahmet, Alanyalı, Darısekisi, Akarcave Karahacılı mahallelerine giderek toplam 163 kişi ile tepeden tırnağa ilgilendi.
Esenli - 14.10.2020
Büyükelçi Esenli'den Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın iddialarına yanıt
Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın oğlunu savaşa göndermektense barışı araması gerektiğini, o barışın da Ermeni güçlerinin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesiyle mümkün olacağını belirtti.
Esenli - 29.09.2020
İletişim Başkanlığından Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına ilişkin internet paneli
Videokonferans yöntemiyle Doç. Dr. Murat Yeşiltaş'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, İtalya'nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, İtalyan yazar Doç.
Esenli - 13.09.2020
Son dakika haber | Trafoda çıkan yangını itfaiye ekipleri söndürdü
Edinilen bilgilere göre, Kızıltepe ilçesi Esenli Mahallesi'nde bulunan trafoda yangın çıktı.
Esenli - 30.08.2020
Büyük Zafer'in 98. yıl dönümü dolayısıyla dış temsilcilikler kutlama mesajı yayımladı
Bu mücadelede de başlıca dayanağımız, 98 yıl önce vatanımızı düşman işgalinden kurtarırken sergilediğimiz aynı dayanışma, birlik ve beraberlik ruhu olacaktır. 30 Ağustos'ta kazanılan büyük zafer, ülkemizi daha aydınlık ve müreffeh günlere ulaştırma çabamızda bizlere ilham kaynağı olmayı sürdürecektir." "Hür yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanı niteliğinde" Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, İtalya'da yaşayan Türk toplumunun Zafer Bayramı'nı kutlarken, şu ifadeleri kullandı: "Türk milletinin, 101 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi'yle gelen zaferle taçlandırmış ve bağımsızlığının önüne konan engellerin üstesinden gelmiştir.
title