Haberler

Sudan'daki iç çatışma sonucu 3 milyon insan yerinden edildi

Güncelleme:

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Sudan'daki iç çatışma sebebiyle yaklaşık 3 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu. Ülke dışına kaçan kişilerin çoğunlukla Mısır, Çad, Güney Sudan, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne gittiği belirtildi. Sudan nüfusunun yaklaşık yarısı acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, Sudan'daki iç çatışma sebebiyle yaklaşık 3 milyon insanın yerinden edildiğini duyurdu.

IOM Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi dün yaptığı açıklamada "Uluslararası Göç Örgütü'nün Yerinden Etme İzleme Matrisi'nin (DTM) en son rakamlarına göre, 2.2 milyondan fazla ülke içinde yerinden edilmiş kişiye ek olarak, yaklaşık 700 bin kişi de komşu ülkelere kaçtı" denildi. Çatışmadan kaçan kişilerin yüzde 67'sinin Hartum eyaletinden ve yüzde 33'ünün ise Darfur eyaletinden kaçtığı ifade edildi.

SUDAN NÜFUSUNUN YARISI, ACİL İNSANİ YARDIMA İHTİYAÇ DUYUYOR

Yetkililer bölgede gıda, sağlık hizmetlerine erişim ve temel yardım malzemelerinin kritik düzeyde az olduğuna dikkat çekerek ülke dışına kaçan kişilerin, çoğunlukla Mısır, Çad, Güney Sudan, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne gittiklerini ifade etti.

IOM bölgedeki insani durumun ciddiyetine dikkat çekip "Şiddetin tırmanmaya devam etmesi, ülkede ve bölgede zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştiriyor. En az 24.7 milyon kişi (Sudan nüfusunun yaklaşık yarısı) acil insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor, bunların üçte biri durumun dramatik bir şekilde kötüleştiği Darfur'da bulunuyor" açıklamasını yaptı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Birleşmiş Milletler Kuzey Afrika Orta Afrika Güney Sudan Etiyopya Afrika Mısır Sudan Çad Dünya Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri?
Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title