Orta Afrika Haberleri

Orta Afrika haber, Orta Afrika son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Orta Afrika - 19.10.2020
Sudan hükümeti: Darfur'da suç işleyenlerin yargılanması için önümüzde 3 seçenek var
Cancavid milislerinin lideri, savaş suçundan yargılanacak UCM, "Darfur'da savaş suçları ve insanlığa karşı suç işlediği" gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkardığı Cancavid milislerinin komutanı olduğu öne sürülen Ali Muhammed Ali Abdurrahman Kuşeyb'in Orta Afrika Cumhuriyeti'nde BM misyonunca 9 Haziran'da mahkemeye teslim edildiğini duyurmuştu.
Orta Afrika - 19.10.2020
Son dakika haberleri | Kongo'da son 2 haftada tekne kazalarında 73 kişi öldü
Son dakika haber... Orta Afrika ülkesi Kongo'nun Lulonga Nehri'nde son iki haftada yaşanan tekne kazalarında 73 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Orta Afrika - 8.10.2020
Son dakika: TSK'nın Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin uzatılmasına yönelik TBMM kararı...
Son dakika haberlerine göre TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Birleşmiş Milletler'in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi, Cumhurbaşkanınca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için verilen iznin 1...
Orta Afrika - 8.10.2020
TSK'nın Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin uzatılması TBMM kararı Resmi Gazete'de
Türk Silahlı Kuvvetlerinin(TSK) Birleşmiş Milletlerin(BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi, Cumhurbaşkanınca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için verilen iznin 1 yıl...
Orta Afrika - 7.10.2020
6 Ekim 2020 Haberleri
6 Ekim 2020 Manşet Haberleri.
Orta Afrika - 6.10.2020
Son dakika haberi: Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresi uzatıldı (2)
Son dakika haberleri... TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, "Biz, içimizde mücadelemizi yaparız ancak milli meselelerde bir ve beraber olduğumuzu yedi düvele göstermeli 'söz konusu vatansa gerisi teferruattır' diyebilmeliyiz.
Orta Afrika - 6.10.2020
Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresi uzatıldı (1)
Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yurt dışına gönderilmesinde hükümete verilen izin süresini 31 Ekim 2020'den itibaren...
Orta Afrika - 6.10.2020
Mali ve Orta Afrika tezkeresi 1 yıl uzatıldı
TBMM Genel Kurulu'nda, Birlemiş Milletler'in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara Türkiye'nin katılımına ilişkin, asker gönderme yetkisi veren Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin süresi bir yıl uzatıldı.
Orta Afrika - 6.10.2020
TBMM Genel Kurulu'nda 6- 8 Ekim olayları tartışıldı
TBMM Genel Kurulu'nda, 2014 yılında meydana gelen 6- 8 ekim olaylarının 6'ncı yılı nedeniyle AK Parti ve HDP'li vekiller arasında tartışma yaşandı.  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı'nda toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından, AK Parti, CHP, İYİ Parti ve HDP'nin grup önerileri görüşüldü. AK Parti'nin kabul edilen grup önerisine göre; Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile Lübnan'daki görev sürelerinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkerelerinin görüşmeleri tamamlanıncaya kadar Genel Kurul çalışmalarına devam edilecek.
Orta Afrika - 6.10.2020
GÜNDEM / 6 Ekim 2020
(Ankara /11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) 3- TBMM'den Genel Kurulda, Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımı ile Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu BM Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) TSK unsurlarıyla verdiği desteğin sürelerinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri ele alınacak.
Orta Afrika - 5.10.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 6 Ekim 2020
(Ankara /11.00) 3- TBMM Genel Kurulunda, Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımı ile Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu BM Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) TSK unsurlarıyla verdiği desteğin sürelerinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri ele alınacak.
Orta Afrika - 5.10.2020
Son dakika haber | TBMM Genel Kurulu'nda mesai başlıyor
TEZKERELERLE BAŞLAYACAK TBMM Genel Kurulu'nda yarın Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımı ile Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu BM Geçici Görev Gücü'ne Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla verdiği desteğin sürelerinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri ele alınacak.
Orta Afrika - 1.10.2020
Yurt dışına asker gönderme tezkereleri TBMM'de
Suriye ve Irak, Mali ve Orta Afrika ile Lübnan olmak üzere 3 yurt dışına asker gönderme tezkeresinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Orta Afrika - 28.9.2020
TBMM Başkanı Şentop, "Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu"nda konuştu: (2)
Eski dünyanın sakil alışkanlıklarıyla hareket eden ülkelerin, yeniden şekillenen bölge ve Doğu Akdeniz'in geleceğinde söz sahibi olma iddiası taşıdıklarını aktaran Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şüphesiz iyi niyetli, barışı tesis etmeyi hedefleyen uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygılı milletlerin ve devletlerin hak ve hukuklarına hürmet eden yaklaşımlarla hep birlikte çalışmak, gayret göstermek, müzakere yapmak arzu edilen bir tutumdur. Ancak şu gerçekleri görmeden ve göstermeden harekete geçmek de mümkün değildir. 1977 yılında sonuçlanan Manş Denizi'nde kıta sahanlığı sınırlarının tespitine ilişkin İngiltere-Fransa ihtilafında ortaya çıkan tez bugün Türkiye'nin, adaların yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair savunduğu teze yakındır. Bu tezi Manş Denizi ihtilafında kabul eden Fransa, kendisini hiç alakadar etmeyen Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde bunun tam tersini savunmaktadır. Bu samimiyetsiz ve ikiyüzlü yaklaşımlarla uluslararası hukuku işletebilmek mümkün olamaz. Bugün Suriye'den Lübnan'a, Lübnan'dan Kuzey ve Orta Afrika'ya, Madagaskar'daki dağınık adalarda hak iddiasına kadar dünyanın neresinde bir maddi ve ekonomik değer varsa ona göz koyan ve üzerinde hak iddia eden Fransa'yı biraz hayretle ve değişen dünyayı fark etmeyen bir anlayışsızlık içinde olduğu için de tebessümle izliyoruz.
Orta Afrika - 28.9.2020
Küresel sömürü sisteminin memuru: Macron
Fransız sömürgeciliğinin vahşi karakteri Fransız sömürgeciliği çok vahşi bir karakter taşımaktadır. Fransızca yoluyla Afrika düşünce geleneğini ve felsefesini şekillendirmiştir. Afrikalı aydınlar Fransız sömürgeciliğinin etkisiyle büyülenmiş bir hayranlık içindedirler. Bugün bile Fransa'da eğitim almayı, Fransızca konuşmayı büyük bir meziyetmiş ve üstünlük göstergesiymiş gibi görürler. Fransa Afrikalıları Afrika'nın kendisine muhtaç olduğuna inandırmıştır. Halbuki Afrika zengin Fransa ise fakirdir. Afrika'dan uranyum gelmezse bugün Fransa'nın yüzde 75'i elektriğe ulaşamaz. Fransa Afrika'da sömürgeciliğini meşrulaştırmak ve Afrikalıların isyan etmesini engellemek için Orta Afrika sömürge bayrağının içine Osmanlı bayrağını da dahil ederek kötüye kullanmıştır.
Orta Afrika - 23.9.2020
ABD'den Rus iş adamı Prigozhin'in şirketlerine yaptırım
Açıklamada, Prigozhin'in yönettiği bazı kuruluşların Rus güvenlik ve istihbarat servisleri ile doğrudan ilişkili olduğu ve Rusya'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (CAR) etkisini artırmak için çalıştığı belirtildi.
Orta Afrika - 18.9.2020
Balıkesir'de Türk kara sularına itilen 32 düzensiz göçmen kurtarıldı
Ekiplerin fark ederek kurtardığı aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 1 Fildişi Sahilli, 13 Somali, 5 Kongo, 10 Suriye ve 3 Orta Afrika uyruklu olduğu öğrenilen düzensiz göçmenler, Küçükkuyu Sahil Güvenlik Komutanlığına götürüldü.
Orta Afrika - 12.9.2020
En az 15 yıldır çiftleşmeyen 62 yaşındaki kraliyet pitonu, yedi yumurta yaptı
Batı ve Orta Afrika'ya özgü kraliyet pitonları, Komodo ejderi ve bazı sürüngen türleri gibi eşeysiz üreyebiliyor.
Orta Afrika - 9.9.2020
Son dakika haberi! UNICEF: Kovid-19, anne ve bebek sağlığı hizmetlerini aksattı
Anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinde en fazla aksama, Afganistan, Bolivya, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Madagaskar, Pakistan, Sudan ve Yemen'de kaydedildi.
Orta Afrika - 6.9.2020
Eskişehir'de tedavisi tamamlanan yılan kartalı doğaya salındı
Hayvanat Bahçesi'nde tedavisi tamamlanan yılan kartalının, Alpu ilçesi Beyazaltın Mahallesi'nde doğal ortamına bırakıldığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Avrupa, Rusya, Orta ve Doğu Asya'da yayılış gösteren orta boy bir kartal türü olan yılan kartalı, yaz dönemini Avrupa, Rusya ve ülkemizdeki bazı önemli üreme noktalarında geçirirken üreme sezonu tamamlanıp yavrular büyüdüğünde Orta Afrika'ya göç ederler ancak Asya'daki popülasyonlar yerleşiktir.
Orta Afrika - 2.9.2020
Son dakika haber... Birleşik Krallık'tan virüs ve kıtlığa karşı 119 milyon sterlinlik yardım paketi
"Birleşik Krallık, koronavirüs ve kıtlığın oluşturduğu ortak tehditle mücadele için 119 milyon sterlin tutarında yeni bir yardım paketi oluşturuyor ve bu paketin, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sahel Bölgesi, Güney Sudan ve Sudan'da altı milyonu aşkın insanın uç sınırlardaki açlığının hafifletilmesine yardımcı olması bekleniyor.
Orta Afrika - 27.8.2020
Son dakika haberleri | UNICEF: 463 milyon çocuk Kovid-19 salgınında uzaktan eğitimden de mahrum kaldı
Doğu ve Güney Afrika'da 67 milyon çocuğun uzaktan eğitime erişimi yokken, bu rakamlar Batı ve Orta Afrika'da 54 milyon, Doğu Asya ve Pasifik'te 80 milyon, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da 37 milyon, Güney Asya'da 147 milyon, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da 25 milyon, Latin Amerika ve Karayipler'de ise 13 milyon olarak kaydedildi.
Orta Afrika - 26.8.2020
Konya'daki firma 60 ülkeye 100 milyon dolarlık ütü masası ihraç etti
"10 milyonun üzerinde ütü masası sattık" Robot destekli elektrostatik toz boya, tam otomatik kurutmalık üretimi ve uluslararası normlara uygunluğu ve sağlamlığı garanti edilen merdiven üretim hatlarına sahip olduklarını vurgulayan Çimen, zamanla Rusya'da da bir fabrika kurduklarını anlattı. Çimen, şöyle devam etti: "Rusya ile ihracatımız başlayınca, 1998'de Rusya'da da bir fabrika kurarak orada yatırım yapmayı planladık.1999'da orada bir şirket kurup, 2001'de de ilk üretime başladık. Şu anda Türkiye'den 60 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler, Avrupa var, Balkanlar var, Rusya'dan dağılan ülkeler var, Ortadoğu'nun tamamına satıyoruz. Afrika ülkeleri, Amerika ve Güney Amerika ülkeleri var. Dünya geneline, tahmin ediyorum 10 milyonun üzerinde ütü masası sattık. Halen Rusya'daki fabrikamıza rağmen yine Türkiye'den Rusya'ya ütü masası gönderiyoruz. Oradaki pazarı karşılamakta zorlanıyoruz." Çimen, Kuzey Amerika, Orta Afrika ve Uzak Doğu pazarlarında var olmak istediklerini de sözlerine ekledi.
Orta Afrika - 19.8.2020
Afrika Uzmanı Çınar, Mali'deki darbeyi değerlendirdi
Olaylar sonrası Mali'de Fransa'nın elinin güçlenebileceği değerlendirmesinde bulunan Çınar, "Her ne kadar darbenin Fransa yanlısı bir yönetime yapıldığı vurgulansa da geçtiğimiz 7 yılda başarısız olarak değerlendirilen bir başkanlık rejimi ile ismi anılan Fransa'nın içine düştüğü bu durumdan kurtulmak için Mali'de bir yönetim değişikliğini desteklemesi muhtemeldir. Bu değişiklik yaratılırken demokrasi ile bağdaşmayan bir yöntem olarak askeri darbenin ise bölgesel rekabete girdiği Rusya gibi aktörler tarafından desteklendiği algısının yaratılması yine Paris yönetiminin lehine olacaktır. Nitekim Rusya'nın 2000'li yılların başından bu yana süregelen büyüyen ekonomisi ve imkanları dahilinde Afrika'da artan askeri varlığı ABD ve Fransa gibi Avrupalı eski kolonyal güçler tarafından endişe ile karşılanmaktadır. 2018 yılının sonlarında Ulusal Güvenlik Danışmanı olan John Bolton, Afrika'ya yönelik yeni Amerikan stratejisinin Rusya ve Çin'e karşı buradaki mevcudiyeti arttırmak olduğunu açıklamıştır. Ancak bir süre sonra Trump yönetiminin Afrika'daki Amerikan askeri unsurlarının azaltılacağı açıklaması üzerine Savunma Sektereri Mark T. Esper buradan gerçekleştirilecek bir çekilmenin Rusya ve Çin'in işine geleceğini vurgulamıştır. Aynı doğrultuda Fransız Savunma Bakanı Florence Parly de Esper ile gerçekleştirdiği toplantıda kıtada varolan 4 bin 500 Fransız askeri birliğine Amerikan desteğinin devamı için Pentagon'un ikna edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki artan Rus askeri varlığına karşı BM Güvenlik Konseyi'ne bir öneri taslağı hazırlamıştı.
Orta Afrika - 18.8.2020
Kızılhaç: Kovid-19 salgınında sağlıkçı ve hastalara karşı 600'den fazla şiddet ve ayrımcılık vakası...
Sağlık çalışanları, hastalar ve sağlık altyapısına yönelik şiddet olaylarına Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Kolombiya, Bangladeş ve Filipinler gibi ülkelerden örnekler verildi.
Orta Afrika - 15.8.2020
Son dakika politika: Korona virüs salgını Ekvator Ginesi'nde hükümeti düşürdü
Orta Afrika'nın petrol üreticisi konumunda bulunan Ekvator Ginesi, korona virüs salgını nedeni ile düşen ham petrol fiyatları yüzünden ekonomik olarak en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.
Orta Afrika - 13.8.2020
Orta Afrika Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 60. yılı
Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC), 1960'ta Fransa'dan bağımsızlığını kazanışının yıl dönümünü kutluyor.
Orta Afrika - 5.8.2020
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancı lider öldürüldü
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Anti-Balaka isyancı grubu ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada, isyancı grup lideri öldürüldü.
Orta Afrika - 4.8.2020
Rusya'nın, 6 Afrika ülkesinde askeri üs kurma konusunda izin aldığı iddiası
Rusya'nın Afrika ülkeleriyle askeri iş birliğini yoğunlaştırdığı ve 6 ülkede askeri üs kurma konusunda izin aldığı ileri sürüldü. Bild gazetesinin Almanya Dışişleri Bakanlığının gizli raporuna dayandırdığı haberinde, Rusya'nın 2015'ten beri 21 Afrika ülkesiyle askeri iş birliği anlaşmaları yaptığı, daha önce Rusya'nın askeri iş birliği yaptığı Afrika'daki ülke sayısının sadece 4 olduğu belirtildi. Haberde, bu anlaşmalar kapsamında Moskova yönetiminin, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mısır, Eritre, Madagaskar, Mozambik ve Sudan'da askeri üs kurma izni verilmesi konusunda güvence aldığı iddiası yer aldı.
Orta Afrika - 30.7.2020
Son dakika haberi... Afrika'da Türkiye'nin diplomasi ufku genişliyor
Para birimi olarak Fransız Frangını kullanan Ekvator Ginesi, Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu (CEMAC) üyesi.
Orta Afrika - 20.7.2020
TİKA'dan Çad'ın Kovid-19'la mücadelesine hijyen malzemesi desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orta Afrika ülkesi Çad'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelesine destek olmak amacıyla sağlık ocaklarına hijyen malzemesi temin etti.
Orta Afrika - 18.7.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
UNICEF, Kovid-19 ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika'da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceği uyarısı yaptı.
Orta Afrika - 18.7.2020
BM'den Kovid-19 sonrası Batı ve Orta Afrika'da gıda krizi uyarısı
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika'da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceği uyarısı yaptı.
Orta Afrika - 15.7.2020
TİKA'dan Çad'da balıkçı kadınlara eğitim ve araç desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orta Afrika ülkesi Çad'da geçimini balıkçılıktan sağlayan 100 kadına eğitim ve araç desteğinde bulundu.
Orta Afrika - 11.7.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Orta Afrika ülkesi Çad, tedbirler kapsamında aldığı uluslararası uçuş yasağını ağustos ayı başında kaldıracağını duyurdu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Orta Afrika Haberleri | Orta Afrika Haber - Haberler - Orta Afrika haberleri, son dakika orta afrika haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberleri | Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam'a yönelik sözlerine tepki.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 05:32:48. #1.15#
title