Haberler

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt Açıklaması

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, tutuklu gazeteci ve milletvekilleri konusunda Türkiye'yi savunarak, bunların "yazdıklarından değil başka suçlardan" cezaevinde bulunduklarını söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, tutuklu gazeteci ve milletvekilleri konusunda Türkiye'yi savunarak, bunların "yazdıklarından değil başka suçlardan" cezaevinde bulunduklarını söyledi.

Dün Dışişleri Bakanlığı'nda düzenleyen Bildt, bir Türk gazetecinin Türkiye'deki düşünce özgürlüğü, tutuklu gazeteci ve milletvekilleri konusundaki sorusu üzerine, bahsedilen konuların Avrupa Birliği ve İsveç hükümetinin gündeminde olduğunu ve tartışıldığını söyledi.

Bildt, "Bundan bir kaç hafta önce Türk parlamentosuna bir yasa tasarısı sunuldu. Bu tasarılar iki büyük dava Ergenekon ve KCK davaları ile ilgiliydi. Sizin bahsettiğin cezaevlerinde yatan 100 civarındaki kişinin çoğunluğu, yazdıklarından değil başka suçlardan tutuklu. Bazıları darbeye karıştıkları için cezaevindeler. Bir kısmı terör yasalarına muhalefetten. Bu konuda bizim de düşüncelerimiz var ve Türk hükümetiyle diyalogumuz sürüyor" dedi.

"NEVRUZ ARTIK HER YERDE KUTLANIYOR"

Nevruz kutlamalarına ilişkin bir diğer soruya ise Bildt, "Nevruz'da çıkan olaylar söz konusu olduğunda, bundan bir kaç yıl önce Nevruz yurt genelinde kutlanamıyordu. Şimdi tüm Türkiye'de kutlanıyor. Son kutlamalarda yapıldığı gibi illa da belirlenen günde kutlamasına gerek yok. Nevruz eski Fars, Kürt ve Türk gelenekleri arasında. Bu konuları ve Kürt sorununu Türk hükümetiyle görüşmelerimizde ele alıyoruz. Olumlu gelişmeler olduğunu müşahede ediyoruz. Ancak geçen yazdan bu yana geriye dönüş yaşanıyor.

Kürt sorununun çözülmesi için daha önce taraflar arasında var olan diyalogun yeniden başlamasını umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"PKK İLE GÖRÜŞMELER KONUSUNDA BİR ŞEY BİLMİYORUM"

Bildt, İsveçli bir gazetecinin terör örgütü PKK ile Türk devleti arasında yeni bir diyalogun başlatılıp başlatılmadığı sorusuna verdiği cevapta şunları söyledi:

"Ben bu konuda bir şey bilmiyorum. Bilsem de söylemezdim. PKK bilindiği gibi terörist örgüt. Şiddete ve teröre başvurması çoğu Avrupa ülkesini kaygılandırıyor. Onlarla herhangi bir ilişkimiz yok. Ancak BDP, Türk parlamentosunda temsil ediliyor. Halk tarafından seçilmişler ve AKP bölgede güçlü ama BDP de oldukça güçlü ve Türkiye'deki politik mücadelenin önemli bir unsuru."

Bildt, KCK davası kapsamında BDP'lilere yönelik tutuklamalar konusunda ne düşündüğü sorusunu da "yorum yapmak istemiyorum" diyerek cevapladı.

"ANNAN PLANI UYGULANMAZSA DAHA ÇOK ACI VE ÖLÜM YAŞANIR"

Suriye konusuna da değinen Bildt, Annan planının uygulanmaması durumunda Suriye'de şiddetin boyutunun artacağı uyarısında bulundu.

Bildt, Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilen Suriye'nin Dostları toplantısına katıldığını hatırlatarak, Avrupalı meslektaşları ile birlikte BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı plana destek verdiklerini söyledi.

Annan'ın zor bir misyon üstlendiğini ifade eden Bildt, Annan tarafından yürütülen çalışmaların garantisi olmadığını dile getirdi. Bildt, bölgede silah seslerinin susması ve insani yardımları öngören Annan planının başarıya ulaşmaması halinde, "daha çok acı ve ölüm" yaşanacağını kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN'A SİLAH SATIŞINI SAVUNDU

İsveç'te uzun süredir gündemi meşgul geden, Suudi Arabistan ve diktatörlükle yönetilen ülkelere silah satışına ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan Bildt, "Bizim bir ticaret politikamız var. Ama bu bizim insan hakları politikamızı etkilemez. Biz Suudi Arabistan'a silah satmasaydık, Norveç ya da Danimarka satacaktı. ya da Çin veya İngiltere. O zaman Suudi Arabistan'daki insan hakları daha mı iyi olacaktı. Bu hiç bir biçimde oradaki durumu etkileyemeyecekti. Bizim Suudi Arabistan'la iyi ilişkilerimiz

var. Onlarla Suriye'deki durum ve Arap Barış İnisiyatifi ve İran konusunda görüşmelerimiz oluyor. Ticaret ve görüşmeleri yasalara uygun olarak yürütüyoruz" diyerek söz konusu ülkelere silah satışını savundu.

Bildt, bir başka gazetecinin Suudi Arabistan'a silah fabrikası kurulması planlarının İsveç'in dünyadaki imajını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da, "Hayır, etkilemez" diyerek cevaplandırdı.

"ADADA TARAFLARIN ANLAŞMA İMZALAMASI TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNDE BÜYÜK İLERLEMEYE NEDEN OLUR"

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine de Bildt, "Bugünlerde Kıbrıs'ı konu alan hassas görüşmeler yapılıyor. İki taraf arasında bir anlaşma imzalanması için çalışıyoruz, ki bana göre bu tamamıyla mümkün. Böyle bir anlaşma Kıbrıs için Türkler ve Yunanlılar için olumlu olacak. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinde büyük ilerlemeleri de beraberinde getirecektir" değerlendirmesinde bulundu. - STOCKHOLM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Suudi Arabistan Carl Bildt Türkiye İsveç Dünya Haberler

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlu yakalandı mı, nasıl yakalandı? Eylem Tok ve oğlu olayı ne, suçu nedir? Yurt dışı harç pulu ne kadar 2024? #9992 Yurt dışı çıkış harcına zam mı geldi? TV YAYIN AKIŞI 16 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Bayram tatilinde bankalar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası bankalar kapalı mı? Bayram tatilinde noterler açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası noterler kapalı mı? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Türkiye-Brezilya Voleybol Maçı Canlı İzle! Türkiye-Brezilya voleybol maçı saat kaçta? Türkiye-Brezilya voleybol maçı şifresiz canlı izle! Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak? Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda AVM'ler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde alışveriş merkezleri çalışıyor mu? #128717 Kurban Bayramı'nda sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? Bayram'da hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak?
Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title