"Dünya,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli"

"Dünya,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli"

09.10.2019 10:01 | Son Güncelleme: 09.10.2019 10:11

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapan ABD Başkanı Trump, DEAŞ ile mücadele operasyonunun liderliğini Türkiye'ye devretmeyi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapan ABD Başkanı Trump, DEAŞ ile mücadele operasyonunun liderliğini Türkiye'ye devretmeyi kabul etti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Özgür Suriye Ordusu'yla birlikte, yakında Türkiye-Suriye sınırını geçecek. Dünya, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli" dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Washington Post gazetesine, "Dünya, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli" başlıklı bir makale kaleme aldı. Altun makalesinde, George Washington'un ABD'nin "kalıcı ittifaklardan uzak durması" gerektiği sözlerine değinerek, "George Washington, Amerika'nın "kalıcı ittifaklardan uzak durması" gerektiğini söylemişti. ABD'li yetkililer, yıllardır terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile DEAŞ terör örgütüne karşı kurdukları ortaklığın 'taktiksel' olduğunu savunuyordu. Başkan Trump'ın son kararı, bu görüşü desteklemektedir. Türkiye, tıpkı Amerika Birleşik Devletleri gibi, 'dışarıda yok edilecek canavarlar aramaz.' Ancak canavarlar kapılarımızı kırıp, vatandaşlarımıza zarar vermeye kalkışırsa cevabını vermek durumunda kalırız. Genç kadın ve erkekleri muharebeye göndermek hiçbir zaman kolay bir karar olmamıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi 'ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş cinayettir.' Ancak maalesef bugün kendimizi böyle bir durumda buluyoruz" dedi.

"TÜRKİYE, SURİYE'YE TERÖRİSTLERLE MÜCADELE ETMEK İÇİN MUHARİP GÜÇ GÖNDEREN İLK ÜLKE OLMUŞTUR"

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda, Türk vatandaşlarına uzun zamandır yönelen bir tehdidi ortadan kaldırmak ve yerel halkı, silahlı haydutların elinden kurtarmak dışında bir hedefi olmadığını belirten Altun, "DEAŞ saldırılarında onlarca vatandaşını kaybeden Türkiye, Suriye'ye teröristlerle mücadele etmek için muharip güç gönderen ilk ülke olmuştur. Ülkemiz, ayrıca Özgür Suriye Ordusu'na binlerce DEAŞ militanının demir parmaklıklar ardında tutulması için destek vermiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin, Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesinin DEAŞ'ı ayağa kaldırmamasını sağlamak, Suriye'nin komşusu olan Türkiye'nin çıkarınadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin kazanımlarını korumak ve tarihin tekerrür etmemesini sağlamak bizim çıkarımızadır. YPG militanlarının bu lider değişikliğini nasıl karşılayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Elbette iki seçenekleri bulunuyor: Eğer gerçekten DEAŞ ile mücadele etmek istiyorlarsa, gecikmeden teslim olacaklar veya Türk askerleriyle çatışacaklarını söyleyen sözde komutanlarını dinleyecekler - ki bu durumda DEAŞ ile mücadele faaliyetlerimizi sekteye uğratmalarına engel olacağız" ifadelerini kullandı.

"DEAŞ İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'NİN LİDERLİK ETTİĞİ OPERASYONUN BAŞARISI, TÜM DÜNYANIN ÇIKARINADIR"

DEAŞ ile mücadelede Türkiye'nin liderlik ettiği operasyonun başarısının tüm dünyanın çıkarına olduğunu vurgulayan Altun, "Yıllardır sahada olan Amerikan askerleri evlerine dönecektir. YPG tarafından sürgün edilen yerel halk yeniden atalarının topraklarına yerleşecektir. Güvenli bölge, Avrupa için de iyidir. Zira yasadışı göç ve radikalleşmenin kökeninde yatan şiddet ve istikrarsızlık sorunlarını çözecektir. Son olarak bu plan, Türkiye'nin masum insanları bir terör örgütünden korumasını mümkün kılacaktır" dedi.

"GÜVENLİ BÖLGE KURULMASI HALİNDE 2 MİLYON SURİYELİ SIĞINMACI ÜLKELERİNE DÖNER"

Güvenli bölgenin kurulmasıyla 2 milyon Suriyeli mültecinin ülkelerine gönüllü olarak döneceğini belirten Altun, "Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin 'güvenli bölge' planının detaylarını geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda açıklamıştı. Fırat Nehri ile Suriye-Irak sınırı arasında 32 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge kurulması halinde 2 milyon Suriyeli sığınmacının ülkelerine gönüllü olarak döneceğini tahmin ediyoruz. Eğer güvenli bölgenin güney sınırı, Deyr ez Zor-Rakka hattına çekilirse, bu sayı Avrupa'dan gelecek sığınmacılarla birlikte 3 milyona ulaşabilir. Güvenli bölgede asayiş ve istikrarın sağlanması için Suriye'nin kuzeyinde elde ettiğimiz deneyimlerden faydalanacağız. Suriye halkının, seçimle belirlenen yerel konseyler aracılığıyla kendi kendini yönetmesinin en iyi çözüm olduğuna inanıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE, LİDERLİĞİ DEVRALARAK SÜRECİ SONUÇLANDIRMAYA VE MİLYONLARCA SIĞINMACIYI EVLERİNE DÖNDÜRMEYE HAZIR"

Türkiye'nin liderliği devralarak süreci sonuçlandırmaya hazır olduğunu aktaran Altun, makalesini şu sözlerle sonlandırdı:

"DEAŞ'ın yeniden ortaya çıkmasını engellemek için yerel siyasi temsilin desteklenmesi ve güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Nitekim Afrin gibi Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerde Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerel yönetimlerin kurulmasını sağladık. Bu durum, Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerde değişmeyecektir. Hedefimiz, bu adımların uluslararası altyapı yatırımlarıyla kurulacak okullar, hastaneler ve konut projeleriyle taçlandırılmasıdır. Amerika DEAŞ ile mücadele operasyonunun sorumluluğunu uzun zamandır sırtında taşıyordu. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olan Türkiye, liderliği devralarak süreci sonuçlandırmaya ve milyonlarca sığınmacıyı evlerine döndürmeye hazır ve muktedirdir. Bu kritik süreçte uluslararası toplum, Türkiye'nin yeniden inşa ve istikrarı artırma çabalarına destek vermelidir."

(İHA)

'Dünya,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Dünya,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 16:48:00. #1.14#
title