Dha İstanbul Bülteni - 2

Dha İstanbul Bülteni - 2
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

NADİRE MATER 5 YILA KADAR HAPSİNİN İSTENDİĞİ DAVADA HAKİM KARŞISINA ÇIKTIMater : Ortada bir suç olduğunu düşünmüyorum.

NADİRE MATER 5 YILA KADAR HAPSİNİN İSTENDİĞİ DAVADA HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Mater : Ortada bir suç olduğunu düşünmüyorum.

Haber: Hayati KILIÇ, İstanbulDHA

Kapatılan "Özgür Gündem" gazetesi'nde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Nadire Mater ve gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları hakim karşısına çıktı. .

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Nadire Mater katıldı. Diğer sanık İnan Kızılkaya ise başka bir suçtan tutuklu olduğu için duruşmaya jandarmalar arasında getirildi.

2 SAYFALIK YAZILI SAVUNMA

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Nadire Mater 2 sayfalık yazılı Savunmasında özetle "Gazeteciyim, yurttaşım. Özgür Gündem'de bir günlük yayın yönetmenliğim tam da benim gazeteci ve yurttaş olarak hayatta durduğum yerle buluşuyor. Çünkü, yurttaş olarak haber alma hakkımın sınırlandırılmasını, gazeteci olarak kendim için ve tüm gazeteciler için haber yapma özgürlüğünün engellenmesini, sınırlandırılmasını kabul etmiyorum" dedi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR. BU ÖZGÜRLÜK KİMSENİN MÜDAHALESİNİ KABUL ETMEZ. YARGININ DA"

3 Haziran 2016 tarihinde Özgür Gündem Gazetesi'ni hazırladıklarını belirten Mater savunmasının devamında " 15 Temmuz'da darbe girişimini yaşadık. 15 Temmuz sonrası medyada yaşananları takip etmek pek kolay olmamakla birlikte, son Cumhuriyet tutuklamalarıyla birlikte hapiste en az 120 gazeteci ve dağıtımcı bulunuyor. 173 yayın organı kapatıldı. bu nedenle bin 500 gazeteci işsiz kaldı. 775 basın kartı ve 49 pasaport iptal edildi. Türkiye'de zaten sorunlu olan editöryal bağımsızlık neredeyse sadece sözcük olarak kaldı. Yerini sansür ve oto sansür aldı. Ben gazeteci olarak Türkiye'de her zaman, elbette yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz savaş, çatışma, darbe girişimi sonrası ortamlarda hak odaklı ve barış odaklı haberciliği savundum, savunuyorum. Haberciliği de böyle bir perspektiften yapıyorum. Sonuçta ifade özgürlüğü, ifade özgürlüğüdür. Bu özgürlük kimsenin müdahalesini kabul etmez. Yargının da" dedi.

"ORTADA BİR SUÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Nadire Mater hakimin sorusu üzerine 5-6 bin lira aylık gelirinin ve üzerine kayıtlı evinin olduğunu belirtti. Hakkında verilecek bir kararda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının isteyip istemediği sorulması üzerine "Kabul etmiyorum. Ortada bir suç olduğunu düşünmüyorum. Beraat edeceğim" dedi.

Gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya savunmasında "Suç konusu edilen yazı ve haberlerin tamamı düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken yazı ve haberlerdir. toplumun ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlıdır. Hakkımda verilecek kararın, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" dedi.

" HAKKIMIZDA CEZA İSTEYEN SAVCI BAŞKA BİR DAVANIN SANIĞIDIR"

Duruşmaya katılan Nadire Mater'in Avukatı Fikret İlkiz ise, iddianameyi hazırlayan Savcı Murat İnam'ın FETÖ davasından Yargıtay'da yargılandığını belirterek " Hakkımızda ceza isteyen savcı başka bir davanın sanığıdır" dedi. Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, İnan Kızılkaya'nın yazı işleri müdürü, Nadire Mater'in genel yayın yönetmeni olduğu "Özgür Gündem" gazetesinin 3 Haziran 2016 tarihli yayınının 3, 5, 9 ve 12' inci sayfalarında kaleme alınan bazı yazıları işaret ediliyor. Savcılık söz konusu yazı ve fotoğraflarda, Yargıtay tarafından da silahlı terör örgütü olduğu kabul edilen PKK/ KCK isimli terör örgütü ve bu örgütlerin alt örgütlerinin cebir ve şiddet içeren eylemlerini övücü ve meşru göstermeye çalışıldığını iddia ediyor. Gazetede yer alan bir başka başlıkta, terör örgütünün cebir ve şiddet içeren açıklamasının yayınlandığı belirtiliyor.

İddianamade "Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veye yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işledikleri iddia edilen sanıkların 1- 5 yıl arasında hapis cezalarıyla cezalandırılmaları isteniyor.

==============

FETÖ OPERASYONU: 47 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ/PDY) yardım topladığı belirtilen Denge Platformu isimli derneğe yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında işadamı, avukat, mühendis ve öğretmenlerin bulunduğu 47 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Haber: Ümit TÜRK İstanbul/ DHA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında örgüte mali yardım topladığı iddia edilen Denge Platformu isimli bir derneğe ulaşıldı. Derneğe ilişkin soruşturma başlatan savcılık, aralarında işadamı, avukat, mühendis ve öğretmenlerin de bulunduğu 47 şüpheli hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçundan gözaltı kararı verdi. Yapılan operasyonlarda şuana kadar 29 şüphelinin yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi. Şüphelilerden 6'sının örgütün şifreli haberleşme programı olan "Bylock" programını kullandığı tespit edilirken, daha önce FETÖ soruşturmalarında gözaltına alınan bazı kişilerin verdiği ifadeler doğrultusunda söz konusu dernek üyelerine ulaşıldığı belirtildi.

===============

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN: 17/ 25 ARALIK AKP İLE FETÖ SUÇ ORTAKLIĞININ BİTİŞİNİN MİLADIDIR

Haber - Kamera: İhsan YALÇIN, İstanbul DHA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Tanıtım ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından hazırlanan "AKP İçin FETÖ'nün Miladı" raporuyla ilgili partisinin İstanbul il başkanlığı binasında açıklamalarda bulundu.

Raporun içeriği hakkında basın mensuplarına ve partililere özet bilgiler veren Cankurtaran, "CHP olarak darbe girişimin olduğu gece demokrasiye ilk sahip çıkanlardan olduk. Toplumsal talep çağrılarına da karşılık verdik. Fakat süreç içerisinde AKP hükümeti bu uzlaşma çağrılarına karşılık, maalesef çıkarmış oldukları Kanun Hükmünde Kararnameler ve OHAL süreciyle beraber Sayın Cumhurbaşkanı'nın başkanlık hayallerine ve toplumdaki tüm muhaliflerin sesini kıstırmaya yönelik olarak bu süreci kullanmaya devam ediyor. Ancak diktatörlüklerde görülen insan hakları ve demokrasi ihlalinin yaşandığı şu günlerde hayatı boyunca FETÖ'cülükle mücadele edenlere karşı FETÖ işbirliğiyle suçlamaların yapıldığı akılları donduracak günlerden geçiyoruz" dedi.

Açıklamalarının devamında "AKP, 17/25 Aralık sürecinin FETÖ'nün miladı olduğunu belirtiyor" diyen Cankurtaran, "17/25 Aralık FETÖ'nün miladı değil olsa olsa ancak AKP ile FETÖ suç ortaklığının bitişinin miladıdır" ifadesini kullandı.

"7 AKP YETKİLİSİNİN İMZASI VARDIR"

Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran ayrıca, "AKP için FETÖ'nün miladı 17/25 Aralık deniyor; ama 481 sayılı Milli Güvenlik Kararı bunun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Bakın Milli Güvenlik Kararı belgesinde 5 tane kuvvet komutanın, 7 tane de AKP yetkilisinin imzası vardır. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'dan diğer tüm hükümet yetkililerine kadar hepsinin imzası vardır. Bu belgeyle bir FETÖ tehditi Milli Güvenlik Kararı ile bildirilmiş, FETÖ tehdidine karşı bu tasarı hükümet yektililerince imzalanmış. İmzalandığına göre kabul edilmiş. Deniyor ki; FETÖ tehdidini bilmiyorduk. 1990'dan itibaren bütün devlet kurumlarında bu tehditle ilgili uyarılar yapılmış hatta 2000 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi FETÖ'nün laik devleti yıkarak din kurallarına dayalı bir devlet kurmak amacında olması sebebiyle dava açmıştır. Daha sonra AKP süreç içerisinde FETÖ'yü hem terör grubu tanımından çıkarmıştır hem de aklamıştır. 2007'de Fetullah Gülen beraat etmiştir" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Yasemin Öney Cankurtaran'ın açıklamaları

-Salondaki partililer

-Genel ve detaylar

===============

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ'NDE MADDİ HASARLI KAZA

İstanbul DHA

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Beylerbeyi çıkışında, metrobüs ile bir otomobilin karıştığı maddi hasarlı kaza nedeniyle, Anadolu'dan Avrupa'ya geçişte trafik yoğunluğu yaşandı.

Görüntü Dökümü:

------------------

Kazanın fotoğrafları

Detaylar

===============

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ANKARA'YA GİTTİ

Haber: Özgür ALTUNCU - Kamera: İdris TİFTİKCİ/ İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'ya gitti. Hafta sonunu İstanbul'da geçiren Cumhurbaşkanı, saat 12: 30'da Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkarak Atatürk Havalimanı'na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Devlet Konukevi'nden İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililer tarafından Ankara'ya uğurlandı.

Görüntü Dökümü:

Erdoğan'ın konvoyunun Kısıklı'dan çıkışı

===============

THY'NİN YENİ GENEL MÜDÜRÜNDEN ÖĞRETMEN VE AİLELERİNE İNDİRİM MÜJDESİ

Faik KAPTAN - Murat ÇAKIR/ İstanbul DHA

THY'nin yeni Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin aylık yayınlanan, sadece uçak içlerinde ve CİP Salonlarında dağıtılan magazin dergisi Skylife'te yer alan ilk başyazısında 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmen ve ailelerine indirim müjdesi verdi.

Bilal Ekşi, yazısında "Bu vesileyle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerimiz ve aileleri ile, YÖK'e bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ve ailelerinin 1 Kasım 2016-31 Mart 2017 tarihleri arasında ortaklığımız iç hat seferlerinde yüzde 25 indirimle seyahat edebilecekleri bilgisini paylaşmaktan mutluluk duyarım" dedi.

"İSTİKBAL GÖKLERDEDİR"

Atatürk'ün 78. Ölüm yıldönümü için, "Cumhuriyetimizin kurucusu, ' İstikbal Göklerdedir' sözüyle yolumuzu aydınlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 78. Yıldönümünde huzurlarınızda bir kez daha saygıyla anıyorumö diyen Bilal Ekşi, bazı yeni uygulamalar için de, "Cep telefonu ve tabletlere eklenen yeni fonksiyonlarla, uçuş ekleme, bilet değiştirme, rezervasyon iptali, ekonomi sınıfı business sınıfa yükseltme gibi fonksiyonlar gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedim" şeklinde yazdı.

===============

UYUYAN SÜRÜCÜ, PARK HALİNDEKİ TIR'A ÇARPTI 2 YARALI

Haber-Kamera Ali Kerem BENGİ/ İSTANBUL DHA

Atatürk Havalimanı Kargo Terminali içerisindeki kapali kasa bir kamyonetin, park halindeki TIR'a arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

Kaza saat 0530 sıralarında meydana geldi. Tayfun Topçu yönetimindeki 34 BE 0553 plakalı kamyonet, iddiaya göre sürücünün uyuması sonucu yoldan çıkarak yol kenarında park halinde bulunan, Nedim US yönetimindeki 16 JMB 49 plakalı TIR'ın dorsesine arkadan çarptı. Kaza sonucu kamyonet'te bulunan sürücü Tayfun Topçu aracın içerisine sıkıştı. Yanında bulunan Ali Poyrazoğlu ise hafif yaralandı. Olay yerine itfaiye, polis ve 112 hızır acil ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri araç içinde sıkışan Tayfun Topçu'yu yarım saat süren çalışmanın sonucunda kurtardı. Olay yerine gelen 112 hızır acil ekipleri ilk müdahalenin ardından iki yaralıyı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Polis ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Görüntü Dökümü:

------------------------------

Kazaya karışan araçlardan görüntü

Sıkışan sürücünün görüntüsü

Kazada sıkışan sürücüye itfaiye erlerinin müdahalesi

Yaralının ambulansa kaldırılması

Polis ekiplerinden görüntü

Genel ve detay görüntüler

07.11.2016 - 06.24 Haber Kodu : 161107003

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title