Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Cumhuriyet'in 92. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin yurtdışı temsilcilikleri tarafından resepsiyonlar verildi.

Cumhuriyet'in 92. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Türkiye'nin yurtdışı temsilcilikleri tarafından resepsiyonlar verildi.

Cumhuriyet Bayramı, yurtdışında da coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet'in 92. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ve eşi Sefire Mehveş Olcay'ın ev sahipliğinde, Cercle Royal Gaulois'de resepsiyon verildi. Cumhuriyet Bayramı coşkusunun yaşandığı resepsiyona, diplomatik ve askeri erkandan çok sayıda davetli katıldı. 

Resepsiyonda bir konuşma yapan Büyükelçi Olcay, Europalia-Türkiye Sanat Festivali'nin açılışı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4-6 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Türkiye-Belçika ilişkilerinin tarihinde bir ilk teşkil eden devlet ziyareti, ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesine de katkıda bulunmuştur" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı 

Olcay, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gönderdiği mesajı davetlilerle paylaştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

 "Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919'da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923'te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız. 

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir. Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız."

Almanya 

Almanya'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıldönümü, Berlin Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyonla kutlandı. Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından verilen resepsiyona Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen'ın yanı sıra büyükelçiler, sanatçı Bedri Baykam ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Türkiye'nin geride kalan 92 yıllık sürede gerçekleştirdiği köklü reformları, büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi ve çok yönlü dış politikasıyla, çalkantılı dönemlerde dahi, istikrarını korumayı başardığını vurguladı. Karslıoğlu, herkese düşen görevin Türkiye'nin gelişiminin devamı adına elinden geleni yapmak olduğu belirterek, "Cumhuriyet değerlerinden aldığımız güçle birlik ve beraberlik içinde olmalıyız" dedi.

Kançılarya binasında ayrıca Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle "Seçki" adını taşıyan ve 18 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek bir resim sergisi açıldı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon verildi. Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik burada yaptığı konuşmada, "Bugünün önemini zaten hepiniz tarafından çok iyi biliniyor. Gazi Atatürk olmasıydı bizler burada olmazdık herhalde" ifadesini kullandı. Hessen Eyaleti Avrupa İşleri Müsteşarı Mark Weinmeister ise Cumhuriyet'in kurulması aşamasında Türk askerlerinin verdiği mücadeleyi takdir ettiğini belirterek tüm Türk halkının bayramını kutladı.

Köln Başkonsolosluğu'nun düzenlediği Cumhuriyet resepsiyonuna Türklerin yanı sıra Almanlar da yoğun ilgi gösterdi. Ünlü Alman teknik direktör Christoph Daum gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı resepsiyonda konuşan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, "Türk toplumu olarak bizler çok kültürlülüğün bir zenginlik olduğuna, farklılıklarımızın bizi bölmeyip tam tersine tamamladığına inanan, ortak yaşam arzusunda birleşen, farklı renk, din ve ırktan insanların da o ülkenin geleceğine yapılan en önemli yatırım olduğuna inanıyoruz" dedi. 

İngiltere 

Türkiye'nin Londra Büyükelçilği rezidansında Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç'in ev sahipliğinde bir resepsiyon verildi. Resepsiyona aralarında Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Genel Müdürü Cemallettin Haşimi'nin de bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Büyükelçi Bilgiç, yaptığı konuşmada resepsiyona katılan herkese teşekkür ederek, iki modern demokratik ülke olarak Türkiye ve Birleşik Krallık arasında derin tarihi ilişkiler bulunduğunu, gelecek için ortak değerler ve vizyon olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin güçlü bağın göstergesi olduğunu belirten Bilgiç, "Güvenlik konusunda ortak endişelerimiz var. Ankara'daki terör saldırısında İngiltere'nin gösterdiği dayanışma çok anlamlıdır" dedi. 

Hollanda 

 Cumhuriye'tin kuruluşu, Hollanda'da ise Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği konutunda verilen resepsiyonla kutlandı. Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, Hollanda'nın Türklerin yurtdışındaki en büyük üçüncü diasporası özeliğine sahip olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizdeki durum göz önüne alındığında teröre karşı verilecek en iyi mesaj milli günlerimizi taviz vermeden coşkuyla kutlamak olacaktır. Hollandalı dostlarımız ve vatandaşlarımızın katılımıyla bu mesajı verdiğimizi düşünüyorum. Bu yüzden oldukça mutluyuz" diye konuştu.

İsveç 

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Stockholm Büyükelçiliği'nde de iki ayrı resepsiyon verildi. Büyükelçi Ömer Kaya Türkmen'in ev sahipliğinde gündüz yapılan ilk resepsiyona, İsveç'teki diğer ülkelerin diplomatik temsilcileri, akşam saatlerinde verilen resepsiyonda ise İsveç'te yaşayan Türk vatandaşları ile İsveçliler katıldı. 

- İsviçre

Cumhuriyetin kuruluşu, İsviçre'nin Cenevre, Bern ve Zurih kentlerinde düzenlen 4 ayrı resepsiyonla kutlandı. Bunlardan ilki Cenevre'de Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Haluk Ilıcak ve Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı tarafından verildi. 

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük ve Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle ayrı ayrı resepsiyon verirken, Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğu'nda kutlamalar yapıldı. 

Macaristan

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Macar Ulusal Galeri'de verilen resepsiyona ise, çok sayıda Macar üst düzey yetkili, misyon şefi, diğer ülke temsilcilerinin yanı sıra Türk vatandaşları katıldı. İki ülke milli marşlarının okunmasının ardından bir konuşma yapan Büyükelçi Şakir Fakılı, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümü dost ve kardeş ülke Macaristan'da huzur ve mutlulukla kutluyoruz. Büyükelçiliğimiz her zaman vatandaşlarımızın yanındadır" dedi.

Gürcistan

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü'nün ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Devlet Bakanı Paata Zakareişvili'nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Bir konuşma yapan Büyükelçi Gümrükçü, Türkiye'nin Gürcistan için en büyük ticari ortak olduğunu dile getirerek, her alanda işbirliğe devam edilmesi gerektiğini vurguladı. 

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ise Türkiye'nin Gürcistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğuna dikaket çekerek, "O günden bu yana Türkiye Gürcistan'ı birçok alanda destekliyor. Bugün Türkiye, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine ve bizim NATO üyeliği sürecimize tam destek vermektedir. Dolaysıyla ben bir taraftan sizlerin bu bayramını kutlarken diğer taraftan da yıllar boyu bizi desteklediği için ülkenize teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu. 

Kırgızistan

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'deki kutlamalarda ise davetlileri, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve eşi Simten Kılıç ile Büyükelçilik yetkilileri karşıladı. 

Resepsiyona, Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Asanbek Alımkojoyev, Kırgızistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, milletvekilleri, dışişleri ve yabancı misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Türk ve Kırgız bayraklarıyla donatılan salonda bir konuşma yapan Büyükelçi Kılıç, Türkiye'nin Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu hatırlattı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Daniyar Sıdıkov da yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin ekonomideki, demokrasi ve uluslararası alandaki başarılarından dolayı büyük gurur duyduklarını belirtti. İkili ilişkilerden övgü ile bahseden Sıdıkov, Kırgızistan'ın ekonomisine ve demokratik kurumların geliştirilmesine sağladığı katkılardan dolayı Türkiye'ye minnettar olduklarını vurguladı. 

Konuklara Türk mutfağından öne çıkan lezzetler ikram edilen resepsiyonda bir de çekiliş yapıldı. Bir Türk işadamı Türk Hava Yolları'ndan çift kişilik gidiş-dönüş bileti kazandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title