Çanakkale Destanı, Haliç Kıyısında Canlandırıldı

Çanakkale Destanı, Haliç Kıyısında Canlandırıldı

Eyüp Belediyesi, ilkini geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği Çanakkale destanı özel programını bu yıl da Haliç Etkinlik Alanı'nda düzenledi.

Çanakkale Destanı, Haliç Kıyısında Canlandırıldı

Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıldönümü, bu sene de Haliç kıyısında muhteşem bir organizasyonla kutlanıyor. Yıllar önce kahramanlıkları, cesareti ve yürekleriyle tüm dünyaya ders veren Mehmetçiklerimizi, şehitlerimizi Eyüp Sultan'da onlara yakışan bir programla anıyoruz…

Onlar tarih yazdılar… Biz tarihi yaşatacağız…

Çanakkale destanının 99. yıldönümü nedeniyle Eyüp Belediyesi, Haliç kıyısındaki Etkinlik Alanı'na Çanakkale Savaşı platosu kurdu.

Çanakkale Destanı Şehitleri Anma Özel Programı'na, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Ak Parti Eyüp Belediye Başkan Adayı ve İl Genel Meclisi Üyesi Remzi Aydın, Ak Parti Eyüp'teki ilköğretim ve lise öğrencileriyle, Eyüplüler katıldı.

Haliç kenarına kurulan dev platoda, 99 yıl önce yaşanan olaylar aynen bir film gibi kare kare canlandırıldı. Beyaz Düşler Sahnesi sanatçılarının rol aldığı açıkhava tiyatrosu, konukların büyük beğenisini topladı. Özellikle Şehitlik'teki annenin oğluyla konuşma sahnesini izleyenler aynen geçtiğimiz yıl olduğu gibi gözyaşlarını tutamadılar. Anzakların kayıklarla Haliç'ten kıyıya çıkmaları sahnesi, Seyit Onbaşı, Sıhhiye Çadırı, Köy baskını sahneleri ve özellikle Haliç kıyısında canlandırılan savaş sahnesi yine büyük heyecan ve beğeniyle takip edildi.

İstanbul'da ilk kez Çanakkale Zaferi'nin Haliç kıyısında açıkhavada canlandırıldığını belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, "Çanakkale Zaferimizin 99. Yıldönümünde Eyüplülere kahraman Mehmetçiklerimizi, şehitlerimizi anacak bir program yapmak istedik. Hepsi profesyonel tiyatro oyuncuları olan ekibimiz, Savaşı, Cepheyi, Şehitliği, Sıhhiye Çadırını , Seyit Onbaşıyı, kahraman askerlerimizin Çanakkale cephesinde kazandıkları muhteşem zaferi, bu savaşın başkahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ü açıkhava tiyatrosu olarak canlandırdılar. Ayrıca Çanakkale Savaşı'nı yansıtan açıkhava sergisi, büyük ilgi çekti. Platoyu ziyarete gelen konuklarımıza tarhana çorbası ikram ettik. Bu gösteriler ve sergimiz bugünden başlayarak 18 Mart Salı gününe kadar seanslar halinde devam edecek. Eyüp'teki okullarımız, ailelerimiz ve tüm İstanbullular Eyüp Belediyesi'nin Haliç kıyısında oluşturduğu Çanakkale Destanı Platosu'nu ziyaret edebilir" dedi.

Eyüp Belediyesi 18 Mart Salı gününe kadar günde 4 seans olarak sergileyeceği Çanakkale Destanı Platosu'nda savaşta yıllar önce yaşanan kahramanlıkların, acıların ve sevinçlerin yeniden dile getirileceğini belirten Ak Parti Eyüp Belediye Başkanı Adayı Remzi Aydın ise, "Gelecek nesillere, çocuklarımıza tarihimizi görsel canlandırmalarla aktaran bu tür etkinlikler çok faydalı. Gençlere yönelik bu tür organizasyonların daha da çeşitlendirilerek yapılması gerekiyor. Tarihimizi, geçmişimizi bilen, zaferlerimizle gurur duyan bir nesil için elimizden geleni yapmalıyız" diye konuştu.

Misafirler Zafer Takı'ndan Platoya Girdi…

Eyüp Belediyesi'nin Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıl anma programına gelen misafirler, Osmanlı dönemi motifleri ile yapılan Zafer Takı'ndan platoya girdiklerinde onları içinde savaş fotoğrafları ve Çanakkale Savaşı'nda kullanılmış birçok objenin sergilendiği Çanakkale Sergi alanı karşıladı. Şehitlik'te 30 şehidimizin mezarının başında yapılan canlandırma, konukları hüzünlü bir yolculuğa sürükledi. 8 Mehmetçiğimizin, şehit olmadan annelerine yazdıkları mektuplar, annenin oğullarıyla konuşması canlandırıldığında misafirler ve Başkan İsmail Kavuncu da gözyaşlarını tutamadı.

Şehitlik'te gözyaşlarına boğulan izleyiciler buradan coşku ortamına geçerek Seyit Onbaşı'nın 276 kiloluk mermiyi kaldırıp Ocean'ı vuruşuna tanıklık ettiler.
Seyit Onbaşı savaşın gidişatını değiştirirken Çanakkale'nin geçilmeyeceğini de tüm dünyaya ilan etti..

Ve tozun dumana değil kana karıştığı Muhabere Meydanı

Cephe gerisinde "Sargı yeri" olarak adlandırılan Sıhhiye Çadırları'nda ise ölümsüz hikayeler, dilden dile anlatılması gereken fedakarlıklara şahit olundu. Gözü yaşlı analara, telli duvaklı eşlere yazılan mektuplar ise yatakhanelerinde biraraya gelen Mehmetçiğin söyleyeceği türküler eşliğinde okundu.

Açıkhava Oyununu izlemeye gelenler Mehmetçiğin tek yemeği olan tarhana çorbasının tadına karavana bölümünde bakıp Çanakkale Ruhu'nu çok daha iyi hissetmiş olarak mekandan ayrıldılar.

Baştanbaşa bir destandır Çanakkale… Mehmetçiğin aslanlaştığı aynı zeminde şefkat kahramanı kesildiği… Yokluğun varlığa galebe çaldığı…

ÇANAKKALE DESTANI'NI CANLANDIRAN BEYAZ DÜŞLER OYUNCULARI

Anlatıcı- Can Haksoy/Bilal Tekcan
Ana- Müzeyyen Nalkesen
Nine- Hemşire - Ayla Kaymak
Hamile kadın
Hemşire-1 - Hande Gürak
Mehmet- Kadir Hasman
Recep- Ercan Koçak
Yakup- Engin Baltacı
Dede, Muhtar- Selahattin Onan
Hüseyin- Çağrı Büyüksayar
Türk Komutan- Bulut Akkale
Seyit Onbaşı- Rıza Leki
Atatürk- Aytek Önal
Niyazi- Oğuz Şenol
Bekir- Hasan Demirci
Ahmet- Erdem Sazak
Of'lu Ali- Erdinç Anaz
Ali- Kerim Altınbaşak
Osman Çavuş- M.Berk Congevel
Doktor-1 Burak Dur
Doktor-2 Ekrem Yücelten
Anzak Komutan- Ferhat Işıktaş
Anzak1- Onur Durmaz
Anzak 2- Emre Sırımsı
Anzak 3- Uğur Gençaslan
Anzak 4- Uğraş Sipahi
Anzak 5- Heysem Albayrak
Anzak 6- Batuhan Turhan
Anzak 7- Şükrü Masat
Anzak 8- Sencer Serta Çakal

NOT: 14 Mart Cuma 10:30'da başlayan Çanakkale Destanı Tiyatral Canlandırma, 18 Mart Salı akşamına kadar seanslar halinde Haliç Etkinlik Alanı'nda düzenlenecektir.

Seansların saatleri şöyledir: 10.00-11.00, 11.00-12.00, 14.00-15.00, 15.00-16.00, 16.00-17.00

Kaynak: Bültenler