Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak - Haberler
Haberi Paylaş

Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

MUĞLA'nın Bodrum ilçesi ile özdeşleşen Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 46'ncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.

MUĞLA'nın Bodrum ilçesi ile özdeşleşen Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 46'ncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Gönültepe'de düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kabaağaçlı'nın adının verileceği bir arboretum kurmak için çalıştıklarını söyledi.

Mavi yolculuğun babası olarak bilinen Halikarnas Balıkçısı'nın anı evi ve mezarının bulunduğu Gönültepe ve Bodrum Deniz Müzesi'nde, Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen etkinliklere Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cevat Şakir sevdalıları, siyasi parti ve çeşitli STK'ların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çevre ve doğa aşığı Halikarnas Balıkçısı'nı ananlar arasında Türkiye'nin farklı illerinden Bodrum'a gelen Hayvan Hakları Federasyonu üyeleri de yer aldı. Gönültepe'de düzenlenen anma etkinliğinde öğrenciler Cevat Şakir şiirlerini okuyarak selamladı. Halikarnas Forumu üyeleri ise 'Merhaba' diyerek başladıkları konuşmalarında Cevat Şakir'in anılarını ve onun Bodrum'a kattığı değerleri anlattı. Gönültepe'deki anma etkinliğinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Halikarnas Balıkçısı'nın Bodrum için anlamının kelimelere sığmayacağını belirterek, onu çok daha evrensel ve daha geniş katılımlı etkinliklerle anmak için önerilen projeleri hayata geçirme sözü verdi. Bodrum'da Halikarnas Balıkçısı'nın tüm yönleriyle ele alınacağı bir sempozyum başlatılmasını isteyen Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz Halikarnas Balıkçısı'nı büyüklerimizden ve öğretmenlerimizden öğrendik, öyle benimsedik. Ailelerimiz de onu bize bir baba gibi benimsetti. Onu kitaplarından, büyüklerimizin anlattıklarından öğrendik ve Bodrum'a ne kadar önemli bir eserler bıraktığını gördük. Artık öğrendiklerimizi, bildiklerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz Halikarnas Balıkçısı'yla ilgili büyük bir sempozyum başlatmak zorundayız."

BALIKÇININ ADINI TAŞIYAN BİTKİ MÜZESİ KURULACAK

Bodrum'un Homeros, Heredot ve Halikarnas Balıkçısı gibi büyük değerlere sahip benzersiz bir coğrafya olduğunu hatırlatan Başkan Aras, "Halikarnas Balıkçısı'nın öyle büyük bir farkı var ki o da bütün bu topraklarda yaşayan medeniyetleri, 30'u aşan eserle bizim önümüze koymuş olmasıdır. Halikarnas Balıkçısı sayesinde biz Anadolu'nun Helen Uygarlığı'ndan önce Luiler'e, Karlar'a, Dorlar'a, ait olduğunu öğrendik. Bu üzerinde yaşadığımız Batı Anadolu kıyıları işte bu medeniyetlerin yaşadığı, yeşerdiği yerler. Bizler de onun üzerinde yaşıyoruz. Bodrum'da insanlar neden bu kadar huzurludur biliyor musunuz? Altında yatan binlerce yıllık medeniyet var ve o insanların ruhları işte bu toprakları halen koruyor, kolluyor ve bizlere iyi hisler bırakıyor" dedi.

Bodrum'da Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı Arboretum'u yapmak için çalıştıklarını belirten Başkan Aras, Bodrum'a 100'ün üzerinde tohum getiren ve Yarımada'yı yeşillendirmek için neredeyse ömrünün büyük bölümünü adayan Balıkçı için bir bitki müzesi oluşturacaklarını kaydetti. Başkan Aras, konuşmacıların Halikarnas Balıkçısı'nın doğum günü 'Dünya Merhaba Günü' olsun teklifini de değerlendireceklerini söyledi. Konuşmaların ardından Bodrum sevdalısı ünlü şair, yazar, filozof Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın mezarına çiçekler bırakıldı. Anma programı müzik dinletisi ile sona ererken etkinlik kapsamında, Cezmi Çoban ve Zeynep Atılgan tarafından derlenen 'Cevat Şakir; Bodrum'un Mavi Merhabası' adlı kitap da, Bodrum Belediyesi Kültür yayını olarak ücretsiz dağıtıldı. Öte yandan Gönültepe'de Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler ile Destek Hizmetleri Müdürlükleri tarafından yapılan çalışmalar beğeni topladı. Begonvillerle kaplı bir yürüyüş yolunun da yapıldığı Gönültepe'de kısa süre içerisinde yapılacak yeni değişimlerin müjdesini de Başkan Aras verdi.

'EFSANE ÇEVRECİ BALIKÇI'

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anma etkinlikleri kapsamında Gönültepe'de düzenlenen anma töreninin ardından Bodrum Deniz Müzesi'nde emekli diplomat Metin Erdoğan'ın 'Efsane Çevreci, Balıkçı' söyleşisi ve 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü gerçekleşti. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcısı Turgay Kaya, siyasi parti ve STK temsilcileri, Cevat Şakir sevdalıları katıldı. Metin Erdoğan'ın söyleşisinin ardından Erdoğan'ın daveti üzerine bir konuşma gerçekleştiren Başkan Aras, Bodrum'un geleceğine sahip çıkmak için önemli adımlar atacaklarını belirterek Bodrum'daki 25 bin öğrenciye Cevat Şakir'i öğretmek gerektiğini söyledi. Etkinlik, Metin Erdoğan'ın 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü ile sona erdi. Cevat Şakir Kabaağçlı'yı anma etkinlikleri yine Deniz Müzesi'nde düzenlenen Harun Özakıncı'nın yazıp sahnelediği 'Halikarnas Balıkçısı Provaları' isimli tek kişilik sahne gösterisi ile sona erdi.


Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title