ABD Başkanı Obama Açıklaması

ABD Başkanı Obama Açıklaması

"Diyelim ki Demokrat çoğunluklu bir Kongre'nin, Cumhuriyetçi bir başkanın silah kontrolü tasarısı ve göçmenlik reformunu kabul etmediği müddetçe küresel ekonomiyi çökertmekle tehdit ettiğini düşünün. Böyle bir durumda Cumhuriyetçiler de bunu uygun görmezdi. Dolayısıyla ailelerimizin ve işletmelerimizin üzerinden bu tehditleri kaldıralım ve işe koyulalım"
"Cumhuriyetçilerin stratejisinin tümüyle, 'istediğimizin yüzde 100'ünü almazsak hükümeti kapatacağız veya ekonomik kaosa yol açacağız' şeklinde bir yaklaşımı temel aldığı sürece bunu yapamayız. Dolayısıyla Boehner'a önerim hep şu oldu ve olmaya da devam edecek: (Mazeretlere son verelim ve Temsilciler Meclisi'nde oylama yapalım, hükümetin kapalı kalması haline hemen son verelim ve insanları işlerine geri döndürelim)"

ABD Başkanı Obama Açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, "Diyelim ki Demokrat çoğunluklu bir Kongre'nin, Cumhuriyetçi bir başkanın silah kontrolü tasarısı ve göçmenlik reformunu kabul etmediği müddetçe küresel ekonomiyi çökertmekle tehdit ettiğini düşünün. Böyle bir durumda Cumhuriyetçiler de bunu uygun görmezdi. Dolayısıyla ailelerimizin ve işletmelerimizin üzerinden bu tehditleri kaldıralım ve işe koyulalım" dedi. 

ABD'de hükümetin kapanması sorunu ve borç kriziyle ilgili Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Obama, bugün Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile telefonda görüştüğünü belirterek, "Ona, hem kendi hem de Cumhuriyetçilerle sadece benim önem verdiğim değil, onların da önemli olduğunu düşündüğü her konuda görüşmekten mutluluk duyacağımı ifade ettim. Ancak şunu da ilave ettim; böylesine bir diyalog, görüşmeler, müzakerelerin, hükümetin kapanması ya da Amerikan halkının üzerinde ekonomik kaos tehditleri altında olmaması gerekiyor" diye konuştu.

"Şöyle düşünün, Amerikan halkı işlerini yapmak için fidye talep edemez" diyen Obama, tıpkı bir kişinin bankasını arayıp, "bana yeni bir araba ve xbox vermediğiniz müddetçe bu ay mortgage taksitimi ödemeyeceğim" ya da ev satın almak için görüşmeler yapan birinin, "ödeyeceğim fiyatı konuşalım ama eğer kabul etmezsen evini yakacağım" diyemeyeceği gibi, Kongre üyeleri ve özellikle de Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, işlerini yapmak için fidye talep edemeyeceğini vurguladı.

Obama, Kongre'nin iki temel işinin bütçeyi geçirmek ve Amerika'nın borçlarını ödemesini sağlamak olduğunu dile getirdi. Cumhuriyetçilerin krizi çözmek için şart koştuğu sağlık reformunda değişiklik taleplerine atıfta bulunan Obama, "Seçmenlerin son seçimde reddettiği bir şeyi bana vermeyeceğiniz sürece resesyona yol açacağım diyemezler. Bu iş böyle olmaz" ifadesini kullandı.

Başkan Obama, "Diyelim ki Demokrat çoğunluklu bir Kongre'nin, Cumhuriyetçi bir başkanın silah kontrolü tasarısı ve göçmenlik reformunu kabul etmediği müddetçe küresel ekonomiyi çökertmekle tehdit ettiğini düşünün. Böyle bir durumda Cumhuriyetçiler de bunu uygun görmezdi. Dolayısıyla ailelerimizin ve işletmelerimizin üzerinden bu tehditleri kaldıralım ve işe koyulalım" diye konuştu.

Cumhuriyetçilerle gerek ekibi gerekse kendinin mart ayından bu yana 20'yi aşkın ciddi görüşme yaptığına dikkati çeken Obama, ancak Cumhuriyetçilerin, aralarındaki kilit farklılıkları çözüme kavuşturmalarına imkan sağlayacak ciddi bir pozisyona sahip olamadığını ve daha fazla baskı güçlerinin olacağı düşüncesiyle, hükümet kapanana ya da temerrüde düşme olasılığı belirene kadar süreyi tüketmeye karar verdiklerini belirtti.

Cumhuriyetçilerin en başından beri bu stratejiyi yürüttüğünü ancak hükümetin bu şekilde işlememesi gerektiğini ifade eden Obama, Cumhuriyetçilerin kendine yönelik, "müzakere etmiyorsun" suçlamalarını reddederek, Senato'daki Demokratların, bir bütçe üzerinde konuşup çözüm bulmak için Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerle karşılıklı oturup konuşmayı talep ettiğini ancak 19 kez reddedildiklerini, bunun yanında yine Senato'daki Demokratların, hükümetin açık kalmaya devam etmesi için Cumhuriyetçilerin önceliklerini de etkin şekilde yansıtan bir bütçeyi geçirdiğini ancak Cumhuriyetçilerin bunu da kabul etmediğini söyledi.

Obama, sadece Beyaz Saray değil, hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratların, Cumhuriyetçilerin endişe ettiği her türlü konuda görüşmek için oldukça fazla isteklilik ortaya koyduğunu kaydederek, "Ancak Cumhuriyetçilerin stratejisinin tümüyle, 'istediğimizin yüzde 100'ünü almazsak hükümeti kapatacağız veya ekonomik kaosa yol açacağız' şeklinde bir yaklaşımı temel aldığı sürece bunu yapamayız. Dolayısıyla Boehner'a önerim hep şu oldu ve olmaya da devam edecek: (Mazeretlere son verelim ve Temsilciler Meclisi'nde oylama yapalım, hükümetin kapalı kalması haline hemen son verelim ve insanları işlerine geri döndürelim.)" değerlendirmesinde bulundu.

Temsilciler Meclisi'nde, Senato'dan geçen bütçeye "evet" diyebilecek yeterli sayıda "makul" Cumhuriyetçi ve Demokrat'ın bulunduğunu belirten Obama, "Bu oylama normalinde bugün bile yapılabilir. Hükümetin kapanması son bulabili ve sonra, büktçedeki her türlü konu etrafında ciddi müzakereler ilerleyebilir" dedi.

- Washington DC

Kaynak: AA