Haberler

Kilisedeki saldırıdan önce Kayseri'de sır toplantı

Güncelleme:

Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde gerçekleşen silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada, saldırıyı gerçekleştiren şebekenin Kayseri'de bir otelde örgütsel toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

KİLİSE SALDIRISININ ARKASINDAKİ ŞEBEKE KAYSERİ'DE İKİ TOPLANTI YAPMIŞ

Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada, hücrenin bir araya geldiği Kayseri dikkat çekti. Saldırıyı gerçekleştiren şebekenin kilit isimlerinin 5 Ocak'ta 2 araçla gittikleri Kayseri'de önce bir evde, daha sonra ise 7 Ocak'ta bir otelde örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri belirlendi.

Kilisedeki saldırıdan önce Kayseri'de sır toplantı

Güvenlik ve istihbarat birimleri, hücrenin Kayseri ilinde 5 Ocak'ta içeriği tam olarak tespit edilemeyen, ancak örgütsel olduğu değerlendirilen söz konusu illegal faaliyetin arkasını araştırırken, zanlıların izine 7 Ocak'ta aynı şehirde bir kez daha rastlandı. Buna göre saldırıyı gerçekleştiren şebekenin kilit isimlerinden David T., Amırjon K. ve birlikte hareket ettikleri değerlendirilen Abdulaziz A., Rasul A., İslam M., Omadbek K.D. ile Temurbek M.U.E., eylemden günler önce 5 Ocak tarihinde buluşarak 34 LP ve 34 FOU plakalı 2 araçla İstanbul'dan yola çıktı.

ÖNCE EVDE SONRA OTELDE BULUŞMUŞLAR

Şifreleri yavaş yavaş çözüme kavuşan hücrenin, Kayseri'ye geçtikleri anlaşılan hücre üyelerini, orada karşılayan "Abdullah" kod adlı Amenullah H., Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Yenidoğan Mahallesi'ndeki bir adreste götürdü. Söz konusu adreste örgütsel toplantı gerçekleştirdikleri saptanan şüpheliler, bu kez 7 Ocak tarihinde 05.36 ve 17.18 saatleri arasında Kayseri Melikgazi'de güvenlik güçleri tarafından bilinen bir otelde buluştukları kaydedildi. Otelde Amırjon K. ile beraberindeki Rasul A., Davıd T., Omadbek D. ve Temurbek E. adlı hücre üyeleri 205 numaralı odada, Omadbek D. ve Temurbek E.'nin ise otelin 305 numaralı odasını bir araya geldikleri tespit edildi.

Kilisedeki saldırıdan önce Kayseri'de sır toplantı

POLONYA PLAKALI ARAÇ MOSKOVA'YA GİTMİŞ

Olay günü ve öncesinde kullanılan EL738FX sayılı Polonya plakalı Hyundai aracın, hücrenin 'kayıp' üyesi sayılan Abdullo B. isimli bir Tacikistanlı tarafından 27 Kasım 2022 tarihinde Edirne Hamzabeyli Kara Hudut Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptığı saptandı. Aracı Türkiye'ye sokan kişinin, aracın giriş yaptığı tarihten iki gün sonra, 29 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'dan Rusya'nın başkenti Moskova'ya çıkış yaptığı aktarıldı.

Kilisedeki saldırıdan önce Kayseri'de sır toplantı

Elde edilen bilgi ve belgelere göre söz konusu Polonya plakalı otomobilin yapılan PTS sorgulamasında 23 Ocak tarihinde havalimanı civarında ve 24 Ocak günü Fatih ilçesi civarında şüpheli Shamsullo R.'nin idaresinde kullanıldığı öğrenildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Türkiye Sarıyer Kayseri Rusya Güvenlik Terör İstanbul Soruşturma 3.Sayfa Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (7)

yusuf erdin:

asın namusuzu

88
5
yanıtYanıtla
ismail salkım:

Acilen idam gelecek bu memlekete ya değilse ipin ucu kactimi bardağa toparlayamayiz

53
3
yanıtYanıtla
isa Dizman:

bunların ayağı takılmalı ve o kilisenin çatısından yere düşmeleri gerekiyor.??

13
2
yanıtYanıtla
Furkan HAVUZ:

biz yabancılar cirit atıyor dediğimizde sınır namustur kimse geçmiyor deniyor görüyoruz işte bu kaçıncı saymaya yorulduk

7
0
yanıtYanıtla
Bordo Bere:

yakinda serbest kalirlar heyyy almanya

4
2
yanıtYanıtla
Ali Teke:

Memlekette yabancı ipsiz sapsız adam istemiyorum, yol geçen hanı oldu ülke Özelliklede Türki cumhuriyetlerinden Tacik Kırgız vs vs

2
0
yanıtYanıtla
esrefpasali:

itirafci olmalari saglanirsa corap sokugu,, konusmazlarsa Sinan ATESin dosyasinin yanina,,,

2
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title