Haberler

Güney Kore'de sular durulmuyor! İşe dönme emrine karşı gelen 7 bin stajyer doktorun lisansı askıya alınıyor

Güncelleme:

Stajyer doktorlarla hükümet arasında suların durulmadığı Güney Kore'de Sağlık Bakanlığı işe dönme emrine karşı gelen doktorlarla için harekete geçti. Emre karşı gelen 7 bin stajyer doktorun lisansının askıya alınması için işlemlere başlandığı duyuran Bakan Yardımcısı Park Min-soo "Bu yaptırımların geri dönüşü yok" diyerek, cezai tedbirlerin doktorların gelecekteki kariyerini de olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı, hükümetin işe dönme emrine karşı gelen yaklaşık 7 bin stajyer doktorun lisansının askıya alınması için işlemlere başlandığını açıkladı.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ "YASA DIŞI" OLARAK NİTELEDİ

Güney Kore'de stajyer doktorlar ile hükümet arasında sular durulmuyor. Güney Kore hükümeti, üniversitelere daha fazla tıp öğrencisi kabul edilmesine yönelik planı protesto etmek amacıyla greve çıkan doktorlara cezai yaptırım konusunda geri adım atmadı. Güney Kore Sağlık Bakanlığı, hükümetin işe dönme emrine karşı gelen yaklaşık 7 bin stajyer doktorun lisansının askıya alınması için işlemlere başlandığını açıkladı. Güney Kore Sağlık Bakanı Cho Kyoo-hong bugün yaptığı açıklamada, doktorların iş bırakma eylemini "yasa dışı" olarak niteleyerek, "Hükümetin stajyer doktorların yasa dışı toplu eylemlerine karşı duruşu nettir" dedi.

Güney Kore'de sular durulmuyor! İşe dönme emrine karşı gelen 7 bin stajyer doktorun lisansı askıya alınıyor

"CEZAİ TEDBİRLER KARİYERLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK"

Sağlık Bakanı Yardımcısı Park Min-soo ise hükümetin iş yerlerini terk eden stajyer doktorları cezalandırmaya yönelik adımlar attığını belirtti. Park, "Bu yaptırımların geri dönüşü yok" diyerek, cezai tedbirlerin doktorların gelecekteki kariyerini de olumsuz etkileyeceğini vurguladı. " Hükümet, yasal ihlalleri tespit etmek için yerinde incelemeler yapacak. Bu incelemelerin ardından yasalar ve kurallar çerçevesinde gerekli cezalar verilecek" ifadelerini kullanan Park, "Sağlık sektöründe kaosa yol açan toplu eylemden sorumlu kilit yetkililere verilecek cezalar ise sert ve hızlı bir şekilde uygulanacak" şeklinde konuştu.

LİSANS İPTALİ, HAPİS YA DA PARA CEZASI KAPIDA

Güney Kore'deki eğitim hastanelerinde görevli stajyer doktorlar hükümetin üniversitelere daha fazla tıp öğrencisi kabul etme planını protesto etmek amacıyla 20 Şubat'ta greve başlamıştı. Güney Kore hükümeti greve katılan doktorlara yeniden işbaşı yapmaları için 29 Şubat'a dek süre verirken, görevine dönmeyen doktorların 1 yıla kadar tıbbi lisans iptali, 3 yıl hapis ya da 30 milyon won (yaklaşık 705 bin lira) para cezasına çarptırılabileceği belirtilmişti. Buna rağmen, greve çıkan binlerce doktordan yalnızca 565'inin görevlerine geri döndüğü kamuoyuna yansımıştı. Son olarak Seul polisi grevi destekleyen Kore Tabipler Birliği (KMA) ve Seul Tabipler Birliği'nin (SMA) merkezlerine baskın düzenleyerek grevi desteklediği iddia edilen yetkililerin cep telefonu ve bilgisayarlarında inceleme yapmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Sağlık Bakanlığı Güney Kore Hükümet Kore Ceza Yerel Sağlık Güncel Haberler

500

Yorumlar (8)

birgörüş:

Devletin kestiği parmak acımaz. Türkiye de de sert tutum istiyoruz.

38
47
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Bize gelsinler. Yetenekli insan çoğalmalı.

40
14
yanıtYanıtla
Emirhan Urut:

Bize gelsinler ben 182 deyim ne doktor var ne randevu yazık günah insanlara bizim ihtiyacımız var doktora ????

31
14
yanıtYanıtla
Bordo Bere:

bütün doktorlar birlik olmali görelim bakalim hükümet ne kadar güclü

21
15
yanıtYanıtla
Adem Örnek:

ararsın sonra bi yeri diktirecek adam

yanıt5
yanıt7
Yusuf Odemis:

Doktorlarında çok skndeydi

18
12
yanıtYanıtla
Elcabbar:

Kore demokratik devlet ,size ne.oluyor

17
8
yanıtYanıtla
Bordo Bere:

almanyaya gelin

12
7
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title