Türkiye'ye 40 kilometre uzakta dikkat çeken hareketlilik! ABD, Dedeağaç'ı cephaneliğe dönüştürüp 400 tank yığdı - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'ye 40 kilometre uzakta dikkat çeken hareketlilik! ABD, Dedeağaç'ı cephaneliğe dönüştürüp 400 tank yığdı

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

ABD'nin Balkanlar ve Ege'de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye'yi kuşatmak için Yunanistan'ın Dedeağaç şehrinde kurduğu üs büyük bir cephaneliğe dönüştü. Pentagon, Türkiye'ye 40 km mesafedeki şehre en az 400 tank ve zırhlı araç sevk etti. İki kargo gemisinden boşaltılan araçların bir kısmı NATO tatbikatları için Bulgaristan ve Romanya'ya sevk edilirken bir kısmı Dedeağaç'ta kaldı. Dedeağaç'ın ilk kez paletli araç naklinde kullanıldığını belirten ABD'li komutan, "Bu bir dönüm noktası" dedi.

Abd'nin Balkanlar, Doğu Akdeniz-Ege'de varlık göstermek ve Rusya ile Türkiye'yi baskılamak için Dedeağaç'ta kurduğu üs cephaneliğe döndü. Haziran ayı başında yapılan "Defender Europe 2021" tatbikatı için Türkiye sınırına 40 km uzaklıktaki Dedeağaç'a yüzlerce askeri araç gönderen Pentagon, bölgeye yeni bir sevkiyat gerçekleştirdi.

En az 400 askeri araçtan sevkiyatta M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araç ve M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçları ve helikopterler bulunuyor. Dedeağaç limanındaki iki kargo gemisinden boşaltılan silahların bir kısmının Balkanlar'da gerçekleştirilecek NATO tatbikatları için demiryolu ve karayolu ile Bulgaristan ve Romanya'ya sevk edildi. Bazı araçların da Yunanistan'da kalacağı belirtildi.

Dedeağaç'a gelen Pentagon'un ulaştırma biriminin Avrupa ve Afrika Komutanı Josh Hirsch, Dedeağaç limanında bizzat indirme operasyonunu yakından izledi. Josh Hirsch basına yaptığı açıklamada Dedeağaç'ın Avrupa'daki savaş araçlarının nakil ve geri dönüşü önem kazandığını belirterek son sevkiyatla birlikte Dedeağaç'ın ilk kez paletli araçların naklinde kullanıldığını söyledi. Hirsch, "Bu bir dönüm noktası" dedi.

Türkiye'ye 40 kilometre uzakta dikkat çeken hareketlilik! ABD, Dedeağaç'ı cephaneliğe dönüştürüp 400 tank yığdı

Avrupa genelindeki ordu kuvvetlerini destekleyebilecek limanları çeşitlendirmek için çaba sarf ettiklerini aktaran ABD'li komutan, "Ekibin burada Dedeağaç'ta elde ettiği şey, Avrupa bölgesindeki kara kuvvetleri komutanları için ek stratejik manevra seçenekleri sağlıyor. Bu liman, operasyon alanımızın giderek daha kritik bir bölümünde savaş gücünü hızlı ve etkili bir şekilde hareket ettirmemize izin verecek." ifadelerini kullandı.

Haziran ayı başında düzenlenen 'Defender Europe 2021' tatbikatı için de ABD Dedeağaç'a yığınak yapmıştı. Endurance adlı kargo gemisiyle Yunanistan'a 110 adet Black Hawks helikopteri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ile 1800'den fazla askeri araç sevk edilmişti.

2019'da Yunanistan'la imzalanan protokol sonrasında Dedeağaç'ta üs kuran ABD, önce limanı büyütüp genişletmiş ve askeri helikopterler konuşlandırmıştı. Yeni Şafak'ın haberine göre ABD ayrıca bölgeye Türkiye'yi de kapsamına alan Boğazlar ve Kuzey Ege adalarını tarayabilecek gelişmiş bir radar sistemi konuşlandırmıştı.

Türkiye'ye 40 kilometre uzakta dikkat çeken hareketlilik! ABD, Dedeağaç'ı cephaneliğe dönüştürüp 400 tank yığdı
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (16)
Mustafa Köseoğlu:iki roket atar bataryasi yeter 30 koyuna bir çoban yeter rahat olun önemli olan icimizdeki bidon!..kafalilar.
senata silva:ABD ve uşakları Hükümeti dize getirmeye çalışıyor, Ermeniler saldırdı, BM'de 15 ülke Maraşı kınamak için anlaştı, Dedeağaç silahlandırılıyor, PEKAKA bugün saldırdı, şehidimiz var, Hepsi aynı anda oluyor.. İçerideki ABD uşaklarından bir kurtulsak, Bize kimse bir halt edemez.. HÜKÜMETİN SONUNA KADAR YANINDAYIM, BUGÜNE KADAR AKPYE OY VERMEDİM, ABD SANA İNAT CUMHUR İTTİFAKINA OY VERECEĞİM.. Kapak olsun..
Haci Taştan:Hepsini bir araya koymaları iyi olmuş imha etmek daha kolay olur
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Türkiye'ye 40 kilometre uzakta dikkat çeken hareketlilik! ABD, Dedeağaç'ı cephaneliğe dönüştürüp 400 tank yığdı - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.09.2021 20:41:36. #1.11#