Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz - Haberler
Haberi Paylaş

Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

1953) getirdi.

1953) getirdi. Üyeliklere ise Vatan yazarları Sadun Galip Savcı (1898-1967), Hayri Alpar (1916-1986), Tasvir'in sahibi ve başyazarı Cihat Baban (1911-1984) ile Son Telgrafta yazan Sait Kesler (1901-1975) seçildiler. Sedat Simavi, "Kalemini kır ama sakın satma" diyerek önemli bir miras bıraktı."

Cemiyet'in yaşayan ilk üyeleri için şükran törenine geçildi.

TOPUZ: GAZETECİLER TGC'DE DOKUNULMAZLIK KAZANDI

Hıfzı Topuz'a plaketini Denetim Kurulu Yedek Üyesi Ayşegül Aydoğan Atakan verdi. Hıfzı Topuz, ödülünü alırken şunları dile getirdi:

"Cemiyet'e 68 yıl önce üye oldum. Gazeteciliğe de bir yıl önce başlamıştım. Bir form doldurdum. Sedat Simavi'yi gördüm, kendisine verdim. O heyecanımı unutamıyorum. Cemiyete girdim. Gazetecilik haklarını, basın özgürlüğünü savunmak için mutlaka kurul halinde çalışmak kanısındayım. Cemiyet tek kuruluştu ve ben haklı çıktım. Cemiyet çok önemli işler yaptı. Ben hiçbir zaman gazetecilikten ayrılmayı düşünmedim. TGC her zaman basın özgürlüğünü savundu. Gazeteciler burada dokunulmazlık kazandı. Burada her şeyi konuştuk. Kendimizi özgür hissettik. TGC, bizim için meclis kürsüsü oldu."

YİĞİT: GAZETECİLİKTEN DAHA İYİ BİR MESLEK BULAMAZSINIZ

Nuyan Yiğit'e plaketini Balotaj Kurulu Üyesi Zafer Özcan takdim etti. Yiğit, plaketini alırken şunları dile getirdi:

"Gazetecilik, meşakkattir, sıkıntıdır, mücadeledir. Biz gazeteciliğe girerken üç idealimiz vardı. Karnımızı doyurabilecek kadar simit, çay, bir parçada ümit. O ümidimiz olmasaydı mesleğin içinde kalamazdık. İlerleyemezdik. Gazeteciler Cemiyeti, ben mesleğe girmeden iki sene önce doğdu. Cemiyet, sıkıntılar geçirdi. O zaman da mücadele verdik. Şimdi de sıkıntılar var. Mücadeleyle onlar da aşılacaktır. Bu mesleği sevin. Bu meslekten iyi bir meslek bulamazsınız."

KIVANÇ: GAZETECİLİKTEN HİÇBİR ZAMAN PARA BEKLEMEDİM

Halit Kıvanç plaketini Yönetim Kurulu Yedek Üyelerden Milliyet Gazetesi Haber Müdürü Pınar Aktaş'ın elinden aldı. Kıvanç, plaketini alırken şöyle dedi:

"Daha okul çağındayken yazı yazmaya başladım. Kısa süreliğine yargıçlık da yaptım ama gazeteciliği seçtim. Mesleğin çeşitli dallarında çalıştım, yazdım, konuştum. Cemiyet'te de görev yaptım. Gazetecilikten hiçbir zaman para beklemedim. Mesleğe başladığım zaman minicik çıkan haber de imzamı gördüğüm andaki mutluluğun aynısını yaşıyorum şu an. Çünkü ben düzgün meslek seçtim. Ben doğru meslek yaptım. Doğru arkadaşlar seçtim. Hala yazmaya, konuşmaya devam ediyorum."

SEDAT AĞRALI: MESLEKTAŞLARIMLA BİRLİKTE OLMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİM

TGS'nin önceki Başkan'larından Sedat Ağralı'ya plaketini Balotaj Kurulu'ndan Serkut Bozkurt takdim etti. Ağralı, şunları dile getirdi:

" Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne teşekkür ediyorum. Böyle bir mesleki armağan almak çok onur verici. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün burada mesleğe emek vermiş meslektaşlarımızı görüyoruz. Arkadaşlarımızı görüyoruz. Çok teşekkür ederim."

ARIPINAR: GAZETECİLİK KADERDİR

Erdoğan Arıpınar, Denetim Kurulu Yedek Üyesi Ali Yüksel'in elinden plaketini aldı. Arıpınar, şunları söyledi:

"Gazetecilik kaderdir. Gazetecinin hiçbir şeyi olmasa da Cemiyet'i var. Ben bunu yıllardan beri hissediyorum. Her yaşta yanımızdaydı. Bizi hiç yalnız bırakmadı. Cemiyet'e üye olduğumdan beri rozeti takarım. Her sabah temizlerim. Kurucu başkanımız Sedat Simavi'den başlayarak Cemiyet'e emeği geçen bütün başkanları saygıyla selamlıyorum."

SEDES: CEMİYET'E ÜYE OLMAK ŞEREFTİR

İzzet Sedes'e plaketini TGC Balotaj Kurulu Başkanı Nuray Özger takdim etti. Sedes, şöyle dedi:

"Eskiden Cemiyet'e üye olmak hiç kolay değildi. İlkinde reddedildim. Gazeteci olmak zordu. Gazeteci basın kartı almadan, 4 yıl çalışmadan üye olamıyordu. Sonrasında Cemiyet'e kabul edildiğimde çok mutlu oldum."

KOHEN: GAZETECİLİK TUTKUDUR

Milliyet Gazetesi yazarı Sami Kohen'e plaketini ise Denetim Kurulu Yedek Üyesi ve Hürriyet Sağlık Muhabiri Mesude Erşan takdim etti. Kohen, şöyle dedi:

"Bu aldığım plaket, benim için çok değerli. Çok teşekkür ederim. Gazetecilik bir tutkudur. Çok genç yaşta yaşadım bu tutkuyu. Gazeteci olmak için her şeyi göze aldım. Çok genç yaşlarda gazeteciliği, hatta hangi alanda çalışmak istediğimi bile kararlaştırmıştım. 62 yıldır Milliyet'teyim. Mesleğimi sürdürmeye devam ediyorum."

İHSAN ONUR: GAZETECİLİK ONURDUR

İhsan Onur'a Şükran plaketini TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver verdi. İhsan Onur, duygularını şöyle dile getirdi:

"Gazeteci olmak onurdur. Cemiyet'in üyesi olmak gurur veriyor. Bugün burada meslektaşlarımla bir arada olduğum için çok mutluyum. Herkese çok teşekkür ederim."

ERİNÇ: NİCE 70 YILLARDA TGC

TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç'e de Cemiyet'e katkılarından dolayı şükran plaketi takdim edildi. Erinç, plaketini TGC Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Yılmaz'ın elinden aldı.

Erinç, şöyle dedi:

"Ustalara bakarak gençliğim kıymetini biliyorum. 59 yıllık gazeteciyim. 58 yıllık Cemiyet üyesiyim. Benim gazetecilik yaptığım zamanda Cemiyet üyesi olmak zordu. Ben ilk başvuruda girdim. Cevat Fehmi Başkut, Nail Güreli'nden sonra hem Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin hem de Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın başkanlığını yapan 3. Kişi olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Nice 70 yıllara TGC."

Törene katılamayan TGC Önceki Başkanı Nail Güreli adına plaketini TGC Başkanı Turgay Olcayto, Balotaj Kurulu Üyesi Serkan Ocak'ın elinden aldı.

Törenin sponsorluğunu üstlenerek katkıda bulunan NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş. adına Ajans Yöneticisi Eser Çetintaş'a teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi.

Törene; TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri İhsan Yılmaz, Celal Toprak, Göksel Göksu, Oğuz Güven, Yönetim Kurulu Yedek Üyelerden Pınar Aktaş, Zeki Efe, Balotaj Kurulu Başkanı Nuray Özger, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, Balotaj Kurulu'ndan Azize Şenbülbül, Serkut Bozkurt, Serkan Ocak, Zafer Özcan, Balotaj Kurulu Yedek Üyelerden Serpil Özkaynak, M. Emin Köpüklü, Onur Kurulu'ndan Engin Köklüçınar, Ergin Konuksever, Onur Kurulu Yedek Üyelerden Gökmen Karadağ, Ali Hıdır Er, Denetim Kurulu Yedek Üyelerden Ali Yüksek, Mesude Erşan, Ayşegül Aydoğan Atakan, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

- İstanbul

Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

Tgc Başkanı Olcayto: Gazeteciliğin Onuru İçin Mücadele Veriyoruz

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title