Sedat Simavi Haberleri

Sedat Simavi haber, Sedat Simavi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sedat Simavi - Dün
Türk karikatürüne unutulmaz eserler miras bırakan Talat Güreli, çizerlik hayatını anlattı Açıklaması
Türkiye'de çizgi romana gönül vermiş yapımcıların olduğuna da değinen Güreli, şunları söyledi: "Bunların ilki Tahsin Demiray, ikincisi Sedat Simavi, üçüncüsü oğlu Haldun Simavi, dördüncüsü de Enver Ören.
Sedat Simavi - 06.06.2021
Haftanın tarihine bakış
2015- Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi'nin oğlu, gazetenin eski sahibi Erol Simavi, Monako'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.
Sedat Simavi - 25.04.2021
Haftanın tarihine bakış
1948- Hürriyet gazetesi, Sedat Simavi tarafından İstanbul'da kuruldu.
Sedat Simavi - 09.03.2021
Türk edebiyatının üretken yazarı: Salah Birsel
Yazar Bengü Vahapoğlu, Birsel hakkında Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü'nde şu değerlendirmede bulunmuştu: "Birsel'in belirlediği şiir ilkelerinin temelinde, şiir bir bütündür. Konusu, sözcük dağarcığı, biçimi ayrı ayrı değerlendirilemez. Şiirin güzel olması da belli bir bütünlük duygusuna ulaşmasına bağlıdır. Bu da coşkuyla, hevesle ya da duygularla değil ancak zekayla sağlanabilir. Dolayısıyla Birsel'e göre şiir, bir zeka işidir. Ozanlar coşkuyu duyularıyla değil, uslarıyla kavramak istemeyi yeğlerler. Bu yüzden de şiir yazmak, bir matematik problemi çözmekle eşdeğer zorluktadır. Birsel, bir şiirin dışında kalan sözcükleri, o şiire giren sözcüklerden daha fazla önemser. 'Bir şiirin güzelliği kendi dışında bıraktığı sözcüklerin sayısıyla doğru orantılıdır.' der. Aynı şekilde, bir dizenin güzelliği ya da sağlamlığı da ancak kendisinden önceki ve sonraki dizelerle belli olabilir." Salah Birsel, "Keçi Çobanı, Kuzu Çobanı" denemesi ile 1970'te TRT Deneme Sanat Ödülü, "Şiir ve Cinayet" kitabıyla 1976'da TDK Deneme Ödülü, "Yaşlılık Günlüğü" ile 1986'da Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü, "Varduman" adlı şiir kitabıyla ise 1994'te Necatigil Şiir Ödülü'nü aldı.
Sedat Simavi - 26.02.2021
Yazısız karikatürün öncülerinden Cemal Nadir Güler
Sanatçının ilk karikatürü 1920'de Sedat Simavi'nin yayınladığı "Diken" dergisinde yayımlandı.
Sedat Simavi - 06.12.2020
Haftanın tarihine bakış
1953- Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi, İstanbul'da hayatını kaybetti.
Sedat Simavi - 30.10.2020
Tarihte bugün ne oldu? 30 Ekim tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 30 Ekim'de yaşananlar!
1919 - Sedat Simavi tarafından çıkarılan siyasi mizah dergisi Diken yayınlanmaya başladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Sedat Simavi Haberleri | Sedat Simavi Kimdir - Haberler - Sedat Simavi haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Sedat Simavi kimdir, hayatı ve biyografisi. Türk karikatürüne unutulmaz eserler miras bırakan Talat Güreli, çizerlik hayatını anlatt
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.9.2021 07:28:21. #1.14#

title