Tfmd Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" Sahiplerini Buldu

Tfmd Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" Sahiplerini Buldu

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (TFMD) düzenlediği "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" sahiplerini buldu.

Tfmd Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (TFMD) düzenlediği "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" sahiplerini buldu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde (BYEGM) yapılan "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, medya kelimesinin son derece geniş alanı kapsadığını söyledi.

Çavuşoğlu, medyanın bu denli zenginleştiği günlerde fotoğrafın gücünün ve popülaritesinin hiç değişmediğini, fotoğrafın zihinlerdeki sindirim süresinin çok daha uzun, etkisinin çok daha kalıcı, ifade gücünün ise çarpıcı olduğunu dile getirdi.

Ülkenin ikinci bir Kurtuluş Savaşı verilen bir zaman diliminin tam ortasında olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. Ülkemiz, tıpkı pençeleri sökülmüş bir aslan gibi ehlileştirilmek ve boyunduruk altına alınmak isteniyor. Ülkemizin tam anlamıyla bir bağımsızlık mücadelesi içinde olduğunun en somut hali olan 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçeği henüz çok taze ve hiçbir zaman da unutulmayacak. FETÖ'cü hainlerin harekete geçtiği o gece sizler de elinize fotoğraf makinelerinizi alarak her yerdeydiniz. Ben de milletvekili ve bakan arkadaşlarımla beraber o gece Meclisteydim. Sizler de oradaydınız. Canınız pahasına darbeye hem tanıklık ettiniz hem de tarihi karelere not ettiniz."

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan hemşehrisi, komşusu ve arkadaşı foto muhabiri Mustafa Canbaz'ı ve tüm şehitleri rahmet ve minnetle andı.

FETÖ'nün darbe girişiminin aziz milletin ayakları altında ezilip tuza dönüştüğünü, o geceyi herkesin çekilen fotoğraflarla hatırladığını vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birileri bundan rahatsız ve darbeyi 'tiyatro' olarak nitelemeye varacak kadar konuyu saptırmaya, gerçekleri milletten gizlemeye çalışıyorlar. Bugün ana muhalefet sözcüsünün Sayın Cumhurbaşkanımız için 'faşist diktatör' diyecek kadar şuur kaybı yaşadığını da görüyoruz. Darbeye teslim olup bir evin köşesinde kahve içenlerin demokrasi için milletiyle beraber kendisini meydanlara atanlara diktatör demesi son derece manidardır. Darbeyi kahve içerek televizyonda izleyen bir yola girdiyseniz meydanlarda milletiyle kahramanca direnmiş Sayın Cumhurbaşkanı ile ilgili böyle şuursuz konuşursunuz ancak hakaret edebilirsiniz. Peki bunlara en güzel cevabı kimler verdi? Önce Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara koşarak o destanı yazan ve şanlı direnişi gerçekleştiren ve demokrasisine sahip çıkan aziz milletimiz verdi. Sonra da objektiflerinizle o geceyi dünyaya duyuran sizler verdiniz."

Çavuşoğlu, dünyanın, demokrasiye canı pahasına sahip çıkan bir lideri ve bir milletin direnişini yine foto muhabirlerinin objektiflerinden gördüğünü ifade etti.

Foto muhabirlerinin çektiği karelerle darbeyi kimin yaptığını, milletin canına kimin kastettiğini, kimlerin televizyonlardan darbe girişimine seyirci kaldığını tarihe kaydettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız aleyhinde hadsiz, hukuksuz bir şekilde hakaretler sıralayanlara sizlerin 15 Temmuz gecesi çektiği fotoğraflar en güzel cevaptır. Bu milletin gönlünde kim var kim yok hepsi o fotoğraflarda vardır. Kayıt altına aldığınız hakikat içeren görüntülerle insanımız ve demokrasimiz adına verdiğiniz mücadelede bizleri yalnız bırakmayacağınıza inancımız tamdır." dedi.

Çavuşoğlu, zor bir mesleği icra eden foto muhabirlerine sergiledikleri gayret nedeniyle millet adına şükranlarını sundu.

TFMD Başkanı Rıza Özel ise bu yıl oldukça zor bir seçim süreci yaşandığını, jüri üyelerinin 8 kategoride, 29 fotoğraf ve 7 seriyi ödüle layık gördüğünü söyledi.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde Türkiye'de foto muhabirlerinin hayatlarını hiçe sayarak, tarihe tanıklıklarını ortaya koyduklarını vurgulayan Özel, "Foto muhabiri meslektaşımız Mustafa Cambaz İstanbul'da şehit oldu. Ben ve birçok arkadaşım, üzerimize sürülen tanklardan, mermilerden, uçaklardan atılan bombalardan şans eseri saliselerle kurtulduk.
Bugün bu tanıklık Suriye'den Irak'a her noktada devam ediyor." diye konuştu.

Özel, foto muhabirlerinin zor şartlarda mesleklerini yerine getirmeye çalıştıklarını ancak buna rağmen güçleri yettikçe vatandaşın sesi ve gören gözü olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

AA'da 10 foto muhabiri ödül aldı

Yarışmada, Anadolu Ajansından (AA) 10 foto muhabiri de çeşitli dallarda ödül aldı.

AA foto muhabirlerinden Emin Mengüarslan Haber Fotoğrafı dalında ikinci olurken, Spor Toto Spor Fotoğrafı dalında Ali Atmaca ikinciliği, Salih Zeki Fazlıoğlu da üçüncülüğü elde etti.

Yılın Portre Fotoğrafı ödülünü Kerem Kocalar alırken, Halil Sağırkaya aynı dalda ikinci oldu. Metin Aktaş da Porte Fotoğrafı mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı ödülü Cem Genco'ya, Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı ödülü Mahmut Serdar Alakuş'a verildi.

Ali İhsan Öztürk, Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında üçüncülük ödülünü alırken, Arif Hüdaverdi Yaman da Yılın Siyaset Fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

Yılın basın fotoğrafı ödülü

Sekiz kategoride 29 fotoğraf ve 7 serinin ödüle layık görüldüğü gecede, Yılın Basın Fotoğrafı ve Yılın Haber Fotoğrafı birinciliğine 15 Temmuz darbe girişimine karşı çıkan vatandaşların Genelkurmay Başkanlığı Karargahı etrafındaki mücadelesini anlatan fotoğrafıyla Depo Photos'tan Osmancan Gürdoğan layık görüldü.

Yılın Haber Fotoğrafı dalında üçüncülük EPA'dan Sedat Suna'nın olurken, Yılın Haber Fotoğrafı mansiyon ödülünü AP'den Emrah Gürel aldı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı birinciliğini Sabah gazetesinden Oğuz Yörük, Spor Toto Spor Fotoğrafı mansiyon ödüllerini ise Hürriyet gazetesinden Adem Kabayel ile AMK gazetesinden Fatih Erdoğdu kazandı.

Yılın Foto Röportajı kategorisinde birinciliğe Sabah gazetesinden Kutup Dalgakıran, ikinciliğe AFP'den Bülent Kılıç, üçüncülüğe ise Agence Le Journal'den Emin Özmen layık görüldü.

Yılın Haber Serisi kategorisinde birinciliği Agence Le Journal'den Emin Özmen, ikinciliği Hürriyet gazetesinden Mert Gökhan Koç, üçüncülüğü Milliyet gazetesinden Dağhan Kozanoğlu aldı.

Portre Fotoğrafı alanında üçüncülüğü Milliyet gazetesinden Oğuz Yeter, bu dalda mansiyon ödülünü ise Hürriyet gazetesinden Haşim Kılıç kazandı.

Günlük Yaşam Fotoğrafı ikinciliğine Doğan Haber Ajansından (DHA) Can Erok layık görülürken, bu dalda üçüncülüğe Agence Le Jurnal'den Emin Özmen, mansiyon ödülüne ise İhlas Haber Ajansından (İHA) Göktürk Fırat layık görüldü.

Çevre ve Doğa Fotoğrafı ikinciliğini serbest çalışan Burak Doğansoysal, aynı dalda mansiyon ödülünü ise EPA'dan Sedat Suna kazandı.

Siyaset Fotoğrafı dalında Milliyet'ten Yavuz Özden ikinci, Reuters'tan Hüseyin Aldemir üçüncü olurken, bu dalda mansiyon ödülünü DHA'dan Muhammed Kaçar aldı.

TFMD Onur Ödülü'ne ise Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov'a düzenlenen suikastı fotoğraflayan AP'den Burhan Özbilici layık görüldü.

Rafet Hüner Özel Ödülü'nü İHA'dan Sadık Cangel, Mustafa Pekcan Özel Ödülü'nü Cumhuriyet gazetesinden Necati Savaş, Sebahattin Yılmaz - Cem Emir Özel Ödülü'nü ise İHA'dan
İsmail Coşkun kazandı.

Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, AA Fotoğraf Haberleri Editörü Fırat Yurdakul ile AA Yurt Haberleri Müdürü Zekeriya Kaya ve çok sayıda foto muhabiri ve gazeteci katıldı.