Haberler

Aeü 2013 2014 Akademik Yılı Açılışı

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr Acar: "Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde Ar Ge'ye ayırdığı payın oransal olarak 2 kat, nominal bazda da milli gelirdeki büyümeye de bağlı olarak ...

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Türkiye'nin son 10 yılda Ar-Ge'ye ayırdığı payın oransal olarak 2 kat, nominal bazda da milli gelirdeki büyümeye bağlı olarak 6 ile 8 kat arasında artmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Acar, Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 2013-2014 Akademik Yılı Açılış töreninde yaptığı konuşamda, Türkiye'nin son 10 yılda hızla gelişen ekonomiler arasında yer aldığını ifade etti.

Son 10 yılda sağlanan ortalama yüzde 5'lik büyüme hızı ile Türkiye'nin bu kategoride Çin'den sonra dünyada ikinci sırada olduğunu belirten Acar, " Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde Ar-Ge'ye ayırdığı payın oransal olarak 2 kat, nominal bazda da milli gelirdeki büyümeye de bağlı olarak 6 ile 8 kat arasında büyümesi sevindiricidir. Uluslararası karşılaştırmalı verilere göre, araştırma ve geliştirmeye milli paydan ayırdığı kaynak bakımından da Türkiye Çin'den sonra ikinci sıradadır" dedi.

Türkiye'nin hedefleri olan bir ülke olduğuna işaret eden Acar, dikkat edilecek en önemli konunun "orta gelir tuzağı"ndan kurtulmak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Orta gelir tuzağı, belli bir refah seviyesine ulaştıktan sonra bir üst gelir grubuna, birinci sınıf ekonomiler seviyesine çıkamamaktır. Sadece milli gelir artışı ve diğer bazı parametrelerdeki artışlar yeterli değil. Türkiye şimdiye kadar büyük ölçüde sanayide başkalarının yeniliklerini taklit eden ya da kullanan bir ülke olma vasfına sahipti. Birinci sınıf rekabetçi ülkeler arasına girmenin ön koşullarından bir tanesi yenilikçilik performansımızı her alanda arttırmaktır. Yani yeni teknolojiler üretmemiz gerekiyor. İsmi, patent hakkı Türk'e ait diyebileceğimiz ürünlerimizin, yeni teknolojilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Başkalarının teknolojilerini satın alarak birinci sınıf olmamız çok fazla mümkün görünmüyor."

Acar, birinci sınıf ekonomiye sahip ülkelerin seviyesine ulaşmak için üniversitelere de büyük görevler düştüğüne dikkati çekerek, "Teknokentler, patent ofisleri gibi üniversitelerin bünyelerinde kurulan yeni birimler bu ihtiyacın ve eğitimin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Proje bazlı çalışma konusunda Türkiye olarak kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Maalesef, Türkiye'de proje bazlı çalışma; teknik, mühendislik ve temel bilimin bazı alanları ile sınırlı bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Bunun geliştirilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam da 17 bin 323 öğrenci ve 596 akademik personelle eğitim verir hale geldiklerini ifade ederek, Ar-Ge'ye önem verdiklerini vurguladı. Saylam, bu alanda akademik personelin projelerine verilen desteğin 500 bin liradan yaklaşık 2 milyon liraya çıkarıldığını dile getirdi.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ise üniversitelerin bilimin kaynağı ve üretim merkezi olduğunu vurgulayarak, kentlerin tanınması ve gelişmesine de olumlu katkılar sağladığını aktardı. - Kırşehir

Kaynak: AA / Teknoloji

Çin Halk Cumhuriyeti Kudret Saylam Ahmet Cevat Türkiye Teknoloji Haberler

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Bakmadan Geçme

Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 22 Mayıs Çarşamba Survivor yeni bölüm! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 22 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Hakim ve Savcılar ATAMA kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! Resmi Gazete bugün (22 Mayıs) kararları neler? Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU!
CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title