Haberler

Torba Kanun Tasarısı Genel Kurulda

TBMM Genel Kurulunda, işletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, torba tasarı olarak bilinen düzenlemenin tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

Tasarı hazırlanırken mevzuat hükümlerine uyulmadığını, katılımcılık ve sosyal diyaloğun dikkate alınmadığını ileri süren Kalaycı, şunları kaydetti:

"Hükümet topladığı vergileri torbalarla savurmaktadır. Vergi reformu yapmaya yanaşmamaktadır. Son dönemde torba kanunlara serpiştirilen vergi indirimleriyle ilgili, istisna ve muafiyetlerle ilgili, teşviklerle ilgili, yatırım ortamıyla ilgili parça parça, bölük pörçük düzenlemeler yapılmaktadır. Düzenlemelerde eksiklikler oluyor, kısa süre sonra tekrar düzenleme yapılmak zorunda kalınıyor. Sistem bütüncül olarak ele alınıp reformist bir anlayışla düzenlenmiyor. Böyle günübirlik politikalarla yol almamız mümkün değildir. Ekonominin ihtiyacı olan alanlarda yapısal reformlar bir an önce hayata geçirilmelidir."

Torba kanunların yapım sürecinde pek çok konunun dikkatlerden kaçtığını veya kaçırıldığını, anayasaya aykırı, adrese teslim hatta kişiye özel bazı maddelerin tasarılara sıkıştırıldığını ifade eden Kalaycı, görüşülen tasarıda da bu tür maddelerin yer aldığını, söz konusu maddelerin mutlaka metinden çıkarılması gerektiğini savundu.

"Demokrasimizin kalitesi, ekonomimizin de kalitesini belirler"

HDP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Garo Paylan, iktidarın bazı düzenlemeleri panik halinde torba tasarılar halinde Meclise getirdiğini ileri sürerek, bunun sebebinin de ekonomideki kötüye gidiş olduğunu söyledi.

Ekonomik verilerin iktidarın vaatlerini yerine getiremediğini, hedeflerine ulaşamadığını gösterdiğini ifade eden Paylan, ülke ekonomisinin küçüldüğünü, enflasyonun ise yukarı doğru gittiğini belirtti.

Toplumun ekonomiye güveninin azaldığını savunan Paylan, Maliye Bakanlığının sosyal bilimcilerle çalışarak, güvenin yeniden tahsisi konusuna odaklanması gerektiğini vurguladı.

Paylan, "Demokrasimizin kalitesi, ekonomimizin de kalitesini belirler. Demokrasi kalitesiyle beraber ülkeye, kaliteli yatırımcı gelir. Kaliteli yatırımcı vergi yüksek olsa da öder, işçiyi sömürmez, çevreye zarar vermez. Çünkü kendini güvende hisseder." diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel grubu adına yaptığı konuşmasında, yasama çalışmalarının sağlıklı yürütülmediğini söyledi.

Gelecek hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi öngörülen anayasa değişiklik teklifini eleştiren Temizel, şöyle konuştu:

"Çıkarılan her kötü, kalitesiz yasa demokrasi çınarından bir parça koparıyor. Demokrasi çınarı yaralı, bereli, zedeli bir hale geldi. Demokrasi çınarına son saldırımızı da anayasa değişikliği ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Toplumda büyük tedirginlik ve endişeler yaratan anayasa değişikliği taslağı üzerinde tartışıyoruz, kavga ediyoruz. Uymaya, korumaya yemin ettiğimiz anayasayı değiştirmek için çırpınıyoruz. Gücümüzü ülkenin sorunlarını çözme konusunda yoğunlaştırmak yerine demokratik bir cumhuriyet olan ülkemizde iktidar ve yetkilerini cumhurbaşkanında toplamak için düzenlemeler yapıyoruz."

Anayasa değişikliğiyle yetkilerin demokratik bir cumhuriyette görülmeyecek şekilde bir kişide toplanmaya çalışıldığını öne süren Temizel, bu değişiklikten mutlaka vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

"Sicil affıyla toplumda inanılmaz bir umut yaratıldı"

Torba tasarının ise hakkaniyetle hazırlanmadığını ifade eden Temizel, özellikle gemicilik sektörüne ilişkin maddelere işaret ederek, düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sicil affıyla ilgili maddeye de değinen Temizel, "Bir sicil affıyla toplumda inanılmaz bir umut yaratıldı. Millet zannediyor ki 'Banka borçlarımız veya faizleri affedilecek'. Etmeyin, yok böyle bir olay. Verilen sadece, 'Gel borcunu öde, yapılandırarak ödemeye başla, ben o zaman sana yeniden kredi verir miyim vermez miyim bakacağım.' diyor. Bunu böyle söyleyin." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Politika

Türkiye Cumhuriyeti Zekeriya Temizel Mustafa Kalaycı Konya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Süper Lig'deki ilk yabancı hakem kim? Mario Melero Lopez kimdir? Hakan Hatipoğlu elendi mi? Hakan Hatipoğlu neden yok? Şekip Mosturoğlu kimdir? Şekip Mosturoğlu Fenerbahçe Başkanlığa aday mı? Evren Barış Yavuz kimdir? Evren Barış Yavuz kaç yaşında, nereli mesleği ne? Korkma Ben Yanındayım 6. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 13 Nisan Korkma Ben Yanındayım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Kardeşlerim 125. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 13 Nisan Kardeşlerim yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Gönül Dağı 136. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 13 Nisan Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? BEŞİKTAŞ Samsunspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! BJK-SAM maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Samsunspor maçı CANLI izle! 13 Nisan Beşiktaş Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Mallorca Real Madrid maçı ne zaman, saat kaçta? Mallorca Real Madrid hangi kanalda, şifresiz mi? Torino Juventus maçı ne zaman, saat kaçta? Torino Juventus hangi kanalda, şifresiz mi? Altay Çorum maçı ne zaman, saat kaçta? Altay Çorum hangi kanalda, şifresiz mi? Adana Demirspor Kayserispor maçı ne zaman, saat kaçta? Adana Demirspor Kayserispor hangi kanalda, şifresiz mi? Beşiktaş Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta? Beşiktaş Samsunspor hangi kanalda, şifresiz mi? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 13 Nisan GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title