Haberi Paylaş

TBMM Başkanı Şentop'tan Kılıçdaroğlu'nun "Gazi Meclis" çıkışına tepki: Büyük bir saygısızlık

Politika Haberleri

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Gazi Meclis" ifadesine itirazına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Meclisin bu unvanını tesadüfen veya tarihin sadece belli bir döneminde elde etmiş olmadığını dile getiren Şentop, "Kim yaparsa yapsın. Kim söylerse söylesin bu büyük bir saygısızlıktır. Eğer bu parlamentoya saygı göstermiyorsanız, niye siyaset yapıyorsunuz, niye bu parlamentonun içinde bulunuyorsunuz?'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM'de bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Türkiye'de ahlak kavramının yıpratıldığını ve Meclisin itibarına büyük darbeler vurulduğunu ifade ederek, "Bu Meclise 'Gazi Meclis' diyorsunuz değil mi? 'Gazi Meclis' şudur; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclisi feshetme yetkisi ister tek başına. Milletvekilleri kürsüye çıkar, derler ki 'Bu Meclis yetkisini milletten almıştır. Bir kişi TBMM'yi asla feshedemez.' Ve oy çokluğuyla o teklif reddediliyor. İşte o Meclis Gazi Meclistir. "diye konuşmuştu.

Sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, "İki, Milli Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk gelir der ki 'bana başkomutanlık yetkisini verin.' Milletvekilleri itiraz ederler. 'Bu Meclis Gazi Meclistir. Biz başkomutanlık yetkisini sadece 3 ay süreyle veririz'. İşte o Meclis Gazi Meclistir. O Meclisin Kuvayımilliye ruhu vardır. O Meclisin beraber olma ruhu vardır. O Meclise kanun geldiği zaman öyle el kaldırıp indirme yoktu. Yeri geldiğinde kürsüye çıkıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü reddediyorlardı. Siz Meclisi feshetme yetkisini Erdoğan'a vermediniz mi? Oyladınız, kabul ettiniz" açıklamalarında bulunmuştu.

Meclis Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonunun "Uluslararası Yaşlı Refahı Çalıştayı" sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kılıçdaroğlu'nun "Gazi Meclis" ifadesine itirazına ilişkin konuştu.

TBMM Başkanı Şentop'tan Kılıçdaroğlu'nun 'Gazi Meclis' çıkışına tepki: Büyük bir saygısızlık

Açıklamasında Şentop, şunları söyledi: "Meclisimizin, 'Gazi Meclis' unvanı sadece TBMM'ye ait bir unvan. Dünyada hiçbir parlamentoya nasip olmayan bir unvandır. Önce TBMM, milli mücadeleyi yöneten bir Meclis'tir, daha sonra devletimizi kuran bir Meclis'tir. Esasen birçok ülkede devlet, kurumlarıyla mevcut, parlamentolar sonradan oluşturulmuştur. Bizde ise Meclisimiz, devleti yeniden bütün kurumları ile inşa eden bir Meclis'tir. Meclisimizin gazilik unvanını tesadüfen veya tarihin sadece belli bir döneminde elde etmiş olmadığını, 15 Temmuz gecesi burada kahramanca bir direnişle de bulunan arkadaşlarımız göstermiştir. Bu açıdan Meclisimizin bu unvanına karşı saldırıyı büyük bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Kim yaparsa yapsın. Ayrıca TBMM'ye hürmeti olmayanların, millete herhangi bir vaadi de olamaz. Parlamento, bu parlamentodur. Seçimden önce de aynı seçimden sonra da aynı parlamento. Eğer bu parlamentoya saygı göstermiyorsanız, niye siyaset yapıyorsunuz, niye bu parlamentonun içinde bulunuyorsunuz?"

Meclis Başkanı Şentop, milletvekillerinin birçok sorumluluğu bulunduğunu ancak birinci meselenin TBMM'ye saygı göstermek olduğunu vurguladı. Şentop, Meclis'e ve gazilik unvanına karşı bir saygısızlığı, hiç kimsenin mazur görmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

TBMM Başkanı Şentop'tan Kılıçdaroğlu'nun 'Gazi Meclis' çıkışına tepki: Büyük bir saygısızlık

Şentop, bütçe görüşmelerinin, özel bir görüşme takvimi içinde yapıldığını belirterek, herkesin takvimin işleyişini de dikkate alarak, bu sorumluluk içinde hareket etmesini istedi. TBMM Başkanı Şentop, Meclis'in kişisel bir mekan olmadığının altını çizerek, milleti temsil sorumluluğu içinde hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Parlamentoların konuşma mekanları olduğunu dile getiren Şentop, "Hakaret, fikir hürriyeti değildir. Gürültü yapmak, bir fikir açıklamak değildir. Parlamentonun çalışmalarını, konuşanların fikirlerini açıklamasını saygıyla takip etmek lazım. Farklı görüşü olanların da sözlerini söyleyebilecekleri imkanlar iç tüzüğümüzde de vardır." ifadelerini kullandı.

Fikre fikirle cevap verileceğine işaret eden Şentop, sıra kapaklarına vurarak, slogan atarak, parlamentoda değil de sanki ilkokulda öğrencilerin koro faaliyetinde gibi kürsüdeki hatipleri konuşturmamaya çalışmanın, yanlış işler olduğunu, TBMM'ye yakışmadığını belirtti. Şentop, milletin takdirinden hiçbir şeyin kaçmayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Politika

Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Şentop Politika Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Harun Bir:

Ama ana muhalefetin genelbaskani asagilanir öylemi ?? Sn Toppas saygideger bir kisilik ama onu herkes icin söylemeli.

Cevap Yaz2922Yayından Kaldır
bekir yapici:

ben bu görüsmelerde hakaret küfür edenlerin kim oldugunu ilgilenen halkimiz gayet iyi biliyor izliyor kilicdaroglu´nun agzindan meclise hakaret eden tek kelime cikmadi ayrica bu yönetim seklinle meclisin paypas edildigini ülkenin en cahili bile biliyor meclis baskani sentop olmasi gerektigi gibi tarafsiz falanda degil olay bu.

Cevap Yaz77146Yayından Kaldır
Zafer yılmaz :

meclis baskaninin tarafsız bir başkan olması gerekir de, zaten herkes biliyor. meclisi akp-mhp olarak sahiplenmişler.dogal olarak da meclis başkası tarafsız bir başkan olması çokda süpriz olurdu.

1011Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title