Haberler

Putin, yeni hükümette Savunma Bakanlığına Sergey Şoygu'nun yerine sivil isim önerdi

Güncelleme:

Rusya'da mart ayında yapılan başkanlık seçimlerinde sandıktan zaferle çıkan Rusya lideri Vladimir Putin, yeni hükümet oluşumuna ilişkin atama önerilerini Rusya Federasyon Konseyine sundu. Putin, Suriye ve Ukrayna operasyonlarını yöneten Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yerine, sivil bir isim olan eski Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov'u önerdi. Putin imzaladığı kararname ile, Şoygu'yu ise Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni hükümetin oluşumuna ilişkin Savunma Bakanlığına Sergey Şoygu'nun yerine eski Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov'u önerdi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞINA SİVİL İSİM

Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Rus lider Putin, yetkisinde olan bakanların atamaları için belirlediği isimleri parlamentoya önerdi. Dışişleri Bakanlığına halihazırda görevini yürüten Sergey Lavrov'u öneren Putin, Savunma Bakanlığı görevine eski Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov'un ismini verdi. İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Adalet Bakanı Konstantin Çuyçenko yerlerini korudu.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıAndrey Belousov

Putin, güvenlik ve istihbarat birimleri ile ilgili olarak da atama önerileri yaptı. Buna göre görevlerini sürdüren Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, Rusya Federal Koruma Servisi (FSO) Direktörü Dmitriy Koçnev ve Rusya Ulusal Muhafızları Direktörü Viktor Zolotov'un görevini sürdürmeleri için isimleri parlamentoya sunuldu.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıRusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin

ESKİ SAVUNMA BAKANI ŞOYGU'YA YENİ GÖREV

Rus lider Putin imzaladığı kararname ile, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev'i görevden alırken, yerine eski Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu atadı.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıSergey Şoygu

ŞOYGU, SURİYE VE UKRAYNA'DAKİ OPERASYONLARI YÖNETMİŞTİ

Sergey Şoygu, Rusya Federasyonu'nu bağlı Tuva Cumhuriyeti'nde doğdu. 1994'te Rusya'da Acil Durumlar Bakanlığının kurulmasında önemli rol oynayan Şoygu, 2012'ye kadar bu kurumun başında yer aldı. Putin tarafından 2012'de Rusya Savunma Bakanı olarak atanan Şoygu, Rus ordusunun 2015'te terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle Suriye'ye müdahalesini sağladı ve Suriye'deki tüm operasyonları yönetti. Rusya- Ukrayna Savaşı'nın 24 Şubat 2022'de başlamasıyla çatışmalarda Rusya Silahlı Kuvvetlerini bizzat yöneten Şoygu, cephe hattındaki durum ile ilgili olarak, Rus yönetimine karşı ayaklanan ve daha sonra içinde bulunduğu uçağın düşmesiyle ölen paralı savaşçı grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıSergey Şoygu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya'da daha önce Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Kremlin Ekonomi Danışmanlığı görevlerini yürüten Andrey Belousov ise 2020'den bu yana Başbakan Birinci Yardımcısı olarak ekonomi ve uluslararası ticaret gibi konulardaki gelişmelerden sorumluydu.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıAndrey Belousov

DMİTRİY PESKOV, ATAMA TEKLİFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sunulan atama tekliflerini başkent Moskova'da gazetecilere değerlendirerek, Rusya Savunma Bakanlığı bütçesindeki artışa dikkati çekti. Bakanlık bütçesinin yakın zamana kadar Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYH) yüzde 3'ünü oluşturduğunu belirten Peskov, son zamanlarda bu oranın yüzde 6,7'ye çıktığını söyledi. Bu durumun 1980'li yılları anımsattığını ifade eden Peskov, "Jeopolitik koşullar nedeniyle, savunma ve güvenlik birimlerince yapılan harcamaların ekonomideki payının yüzde 7,4 olduğu 1980'lerin ortasındaki duruma yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bu kritik değil ama son derece önemli bir durum." dedi.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

"PUTİN, SAVUNMA BAKANLIĞININ SİVİL BİR KİŞİ TARAFINDAN YÖNETİLMESİNE KARAR VERDİ"

Peskov, savaş sahasında inovasyona ve gelişmeleri hızlı uygulamaya daha açık olanların kazandığını belirterek, "Bu nedenle, mevcut aşamada Putin, Savunma Bakanlığının sivil bir kişi tarafından yönetilmesi gerektiğine karar verdi. Rusya Savunma Bakanı, ekonomik rekabetçiliğin koşullarını yaratmak için yeniliğe, tüm ileri fikirlerin uygulanmasına kesinlikle açık olmalıdır." diye konuştu.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıValeriy Gerasimov

Şoygu'nun Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak askeri-teknik sanayiyle ilgili sorumluluk üstleneceğini anlatan Peskov, aynı zamanda Şoygu'nun Rusya Federasyonu Askeri-Sanayi Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi sorumlusu görevini yürüteceğini aktardı. Peskov, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'un görevinde ise henüz herhangi bir değişikliğin öngörülmediğini vurguladı.

Putin, Savunma Bakanı Şoygu'yu görevden alarak Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak atadıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

ATAMALAR 14 MAYIS'TA NETLEŞECEK

Federasyon Konseyi, Putin tarafından önerilen bakan ve güvenlik birimi yönetici adaylarının değerlendirmesini 14 Mayıs'ta yapacak. Rusya Devlet Başkanı Putin, yeni hükümet oluşumunda dışişleri bakanı, savunma bakanı, adalet bakanı, acil durumlar bakanı ve içişleri bakanını, Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi ile istişare ederek, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın onayı olmadan doğrudan atıyor.

Kaynak: AA / Politika

Rusya Federasyonu Vladimir Putin Sergey Şoygu Ukrayna Hükümet Suriye Rusya Politika Dünya Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title