Haberler

Milletvekilleri Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyaret etti

Güncelleme:

Milletvekilleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyaret etti. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, DEVA Partisi Ankara Milletvekili İdris Şahin ile yaptığı ziyarette, 'dezenformasyon yasası' olarak bilinen kanunun 'gazetecileri daha fazla susturmak için kullanıldığını' öne sürdü.

Milletvekilleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneğini (PMD) ziyaret etti.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, DEVA Partisi Ankara Milletvekili İdris Şahin ile yaptığı ziyarette, "dezenformasyon yasası" olarak bilinen kanunun "gazetecileri daha fazla susturmak için kullanıldığını" öne sürdü.

Adalet Bakanı'nın, hiçbir gazetecinin, gazetecilik faaliyetinden dolayı cezaevinde bulunmadığını söylediğini anımsatan Yeneroğlu, "Türkiye Gazeteciler Sendikasının verilerine göre durum böyle değil. Bugün vesilesiyle Adalet Bakanı'na soru önergesi verdim. Bu dezenformasyon yasası kapsamında kaç gazeteci hakkında soruşturma açıldığını, kaç gazetecinin tutuklu yargılandığını, hüküm giydiğini sorduk. Bakalım cevap verecekler mi?" dedi.

İdris Şahin de medyanın demokrasilerde nefes alma unsuru olduğunu dile getirdi.

CHP'nin Meclis'in olağanüstü toplanması çağrısına, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un olumsuz yanıt verdiğini hatırlatan Şahin, "Bu İçtüzük, kafanıza göre kullanabileceğiniz bir şey değil. İçtüzüğe hepimizin uyması gerekiyor." diye konuştu.

DP, gazetecilere yeşil pasaportu destekleyecek

Demokrat Parti (DP) İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, gazetecilere yeşil pasaport verilmesine yönelik düzenlemeye işaret ederek, partisinin bu teklifi destekleyeceğini bildirdi.

Enginyurt, TBMM'de yeni bir siyasi parti grubu oluşturulması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, "Kuracaksak, DEVA Partisi ile kuracağız." diye konuştu.

DP'li Enginyurt, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e "eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ittifak yapmayı öğrenmesini tavsiye ettiğini" belirterek, "Kemal Bey, 6 tane birbirine benzemez partiyi bir araya getirdi, yüzde 48 oy aldı. Siz hala bir Meral ile ittifak yapamadınız. Demek ki ittifak yapmak o kadar kolay bir şey değil." değerlendirmesinde bulundu.

Enginyurt, yerel seçimlerde İstanbul'da aday çıkaracaklarını bildirerek, "Ankara'da çıkarmayabiliriz." ifadesini kullandı.

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, gazetecilerin kar kış, yağmur çamur, savaş doğal afet demeden özverili şekilde çalıştığını dile getirdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Bekin, "Gazetecilik tarafsızlıktır, adalettir, ötekileştirmemedir. Bu konuda en iyi görevi de Türkiye'de gazetecilerin yaptığına inanıyoruz ve gazetecilere ayrı önem veriyoruz." diye konuştu.

"Çok büyük bir mecrada büyük bir savaş veriyorsunuz"

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, gazeteciler sayesinde siyasetçilerin fikir ve görüşlerinin halka ulaştığını, bu nedenle basın mensuplarının "görünmeyen kahramanlar" olduğunu dile getirdi.

Gazetecilerin gününü kutlayan Dora, basın mensuplarının hem haberin doğru ulaştırılması konusunda önemli bir sorumluluk taşıdığını hem de sosyal medya nedeniyle adeta herkesin gazetecilik yaptığı bir dönemde bu işi gerçekleştirme mücadelesi verdiğini ifade etti. Dora, "Çok büyük bir mecrada büyük bir savaş veriyorsunuz." diye konuştu.

MHP'li Dora, gazetecilere yeşil pasaport verilmesine yönelik kanun teklifinin sorulması üzerine, teklifi TBMM Başkanlığına sunduklarını hatırlattı.

Bu düzenlemenin, belirli şartları taşıyan gazetecilere yeşil pasaport verilmesini mümkün kılacağını anlatan Dora, "O şartlar o kadar da kolay şartlar değil. Uluslararası platformda kamu diplomasisini iyi uygulamaya çalışan bir ülkeyiz. Kamu diplomasisi, iyi bir iletişim stratejisinden geçer. Dışarıya çıktığınız zaman, dış basının sizi yansıttığı kadar değil kendi basınınızın da aynı yetkinlikte oralarda faal olabilmesi ve sizin sözünüzü orada duyurabilmesi, ülkenin kamu diplomasisinde aldığı yolu gösterir. Bu, önemlidir." diye konuştu.

Dora, düzenlemenin yasalaşma sürecinde şartların netleşeceğini de söyledi.

Kaynak: AA / Politika

Mustafa Yeneroğlu Gazeteciler Günü Dezenformasyon Milletvekili Deva Partisi Parlamento İstanbul Ankara Medya Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title