Haberler

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

Güncelleme:

Antalya'nın Alanya ilçesinde, belediye başkanlığının MHP'den CHP'ye geçmesi sonrası taraflar arasında afişli atışma çıktı. Belediye binasına asılan afişte belediyenin borcunun 1 milyar 122 milyon lira olduğu, MHP binasındaki afişte ise alacaklar da dahil edildiğinde net borcun 448 milyon lira olduğu görüldü.

Alanya Belediyesi ve MHP İlçe Başkanlığı arasında afiş atışması yaşanıyor. CHP'li Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, belediyenin borcunu gösteren bir afiş astırarak toplam borcun 1 milyar 122 milyon lira olduğu ilan etti. Bu afişe yanıt ise MHP Alanya İlçe Başkanlığı'ndan geldi. Parti binasına asılan dev afişte, belediyenin alacaklarının da dahil edildiği ve net borcun 448 milyon lira olduğu ifade edildi. MHP'den yapılan açıklamada, "Sadece belediyenin borçların yazılarak algı oluşturmaya çalışıldığı ortadadır." sözleri yer aldı.

EL DEĞİŞTİREN BELEDİYEYE DEV BORÇ AFİŞİ

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Alanya'da sandıktan galibiyetle çıkan CHP'li Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, önceki dönemin borç çizelgesinden oluşan afişi, belediye binasına astırdı. Binanın ön cephesinde sergilenen afişte, belediyenin nakit ve bankada mevcut varlıklarının yanı sıra banka kredileri hesabı, piyasaya borçlar, diğer borçlar, ödenecek vergi ve fonlar hesabı, SGK prim borçları, YİKOP kültür payı, büyükşehir belediyesi payı ile Alanya Belediyesi Personel Ltd. Şti'nin vergi, SGK ve bireysel emeklilik sistemi borçları listelendi. Afişte Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lira borcu olduğu belirtildi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

MHP'DEN ANINDA KARŞILIK GELDİ

Alanya Belediyesi'ne asılan afişe MHP İlçe Başkanlığı'ndan da afişli karşılık geldi. MHP ilçe binasına asılan afişte ise belediyenin toplam borcu 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 lirayken, toplam alacağının 673 milyon 627 bin 208 lira olduğu ve bu durumda toplam borcunun 448 milyon 631 bin 348 lira olduğu vurgulandı.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

"ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILDIĞI ORTADADIR"

MHP'den yapılan yazılı açıklamada, 2014 yılında bütçesi kadar borcu ile devralınan Alanya Belediyesi, 10 yıllık süre zarfında bütçesini 40 kat büyüterek, bütçesinin yüzde 10'un altında bir borç ile ve halihazırda silinemez, yıkılamaz mega projeleriyle devretmiş bulunmaktadır. Alacak kalemi eklenmiş Alanya Belediyesi 'mali durum göstergesi' ektedir. Alanya Belediyesi'nin CHP belediyesine geçişinin ardından Alanya Belediyesi binasına asılan mali durum tablosunun sadece belediye borçlarını yansıttığı fakat sadece belediyenin borçların yazılarak algı oluşturmaya çalışıldığı ortadadır. Aksine asıl borç alacağı belirten mali tabloyu parti binamıza asarak vatandaşlarımıza, Alanya'mıza ve kamuoyuna sunarız denildi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

MHP'NİN AFİŞİNE BELEDİYEDEN YANIT

MHP binasına asılan afişe istinaden Alanya Belediyesi yeni bir basın açıklaması yaparak, Açıklanan mali tablo, belediyemiz tarafından kamuoyuna sunulan mali tablonun tahrif edilmesi suretiyle ancak aynı yazı fontu, aynı renk kartelası kullanılarak hazırlanmıştır; bir başka ifadeyle korsan mali tablo oluşturulmuştur ifadelerine yer verdi.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Belediye binasına asılan mali tabloyla ilgili açıklamada bulunan Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, "Şeffaflığı kurumsal yönetimin temel prensiplerinden birisi olarak görüyoruz. O nedenle seçim meydanlarında göreve başladığımız zaman belediyemizin mali verilerini hemşehrilerimizin bilgisine sunacağımızı söylemiştik. Göreve başladığımızın 4'üncü iş gününde söz verdiğimiz gibi tabloyu binamıza astık. Tablo Alanya Belediyesi'nin 31 Mart günü itibarıyla muhasebe kayıtlarına yansımış borçlarını ve aylık ortalama gelirini, aylık ortalama giderlerini ve aylık gelir gider farkını göstermektedir. 31 Mart 2024 itibarıyla Alanya Belediyesi'nin muhasebe kayıtlarına yansımış borcu 1,2 milyar liradır. Alanya Belediyesi'nin giderleri gelirlerinden daha fazladır. Bu nedenle yeni hiçbir şey yapılmadan dahi her ay 73 milyon lira daha ilave borç doğmaktadır. Alanya Belediyesi çalışanlarının SGK primlerini, bireysel emeklilik katkı paylarını dahi ödememiştir. 2024 yılı bütçesinde halen devam eden işler dolayısıyla 1 milyar 761 milyon lira ödeme taahhüt edilmiş ancak bu taahhüdün karşılanması için kaynak olmadığından 1 milyar 750 milyon lira gayrimenkul satışı bütçelenmiş. Bizim önceliğimiz, israf ve verimsizliğin önüne geçerek, çok hızlı şekilde belediyenin gelir gider dengesini sağlamak olacaktır diye konuştu.

CHP'nin belediye binasına astığı borç afişine MHP'den alacak afişli cevap

Haberler.com / Eymen Dursun - Politika

Antalya Alanya MHP 3.Sayfa Politika Haberler

Türbülans sonrası acil iniş yapan Singapur uçağında can kaybı 2'ye yükseldi

Türbülans sonrası acil iniş yapan Singapur uçağında can kaybı 2'ye yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500

Yorumlar (41)

haksız mıyım:

Memleketin, halkın parasını hüüüüp diye içine çekmiş adamlar hala gidip oy veriyorsunuz... :)))

437
41
yanıtYanıtla
haksız mıyım:

sen de benim nikimi hüppp diye içine çektin, nolacak cakma haksız:)))

yanıt30
yanıt34
haksız mıyım:

Haksız mıyım soru cümlesi senin tapulu malın mı.? :))) Senden başka kimse haksız mıyım soru cümlesini niki olarak kullanamaz mı.? Allah sana akıl, fikir bana da bol para versin, amin.

yanıt85
yanıt13
Kurt Öztürk:

Aga biriniz isminizi degistirin bu ne la. Sizofren ettiniz bizi :)

yanıt31
yanıt0
haksız mıyım:

500 milyon, ekrem imamoğlunun birkaç günde kutlamalara harcadığı paradan bile az. 550 milyon harcamıştı imamoğlu sanatçılara vs. israfın alası budur

159
289
yanıtYanıtla
Erkan Can :

haksız kardeş tebrik ederim cok güzel söylemişsin biraz abartmış olsan da.. cumhurbaskanlığının 15 günlük giderlerine tekabül ediyor 500 mio tl.. bunları da dile getirelim lütfen

yanıt110
yanıt39
Hakan:

Sizin gibi kutlama yapmadı çizgisini bozmadı efendiliğinden taviz vermedi diğer insanları ezmedi. Tebrikler İmamoğlu

yanıt102
yanıt66
haksız mıyım:

bak sen söylüyorsun erkan, cumhurbaşkanlığı kurumunun masrafı bu. ekrem imamoğlu ise şahsi mülk edinmiş 1.5 milyar yani eski parayla katrilyonluk villaları. devletin olan mı sorun şahsi zimmete geçirilen mi? evet?

yanıt41
yanıt19
mehmet Yılmaz:

SAÇMALAMAYIN ARTIK MİLLETİ BU KADAR SALAKMI SANDINIZ TROLLER

yanıt17
yanıt4
CAN:

hele bide istanbul izmir bodrum gibi chp belediyelerinin borçlarını asın bunları gördük allah razı olsun onlarıda görelim yosa kasalarında merkez bankasının açıgını kapatacak para mı var :)

yanıt16
yanıt3
Tüm 41 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title