Haberler

Bolu Belediyesi, ABD'ye İsrail'e yardım ve desteği kesmesi için çağrıda bulundu

Güncelleme:

Bolu Belediyesi Meclisi, ABD'nin İsrail'e yardım ve desteğini kesmesi için çağrıda bulunan bir önergeyi oy birliğiyle kabul etti. Önergede, ABD'nin Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması, İncirlik Üssü'ndeki ABD uçaklarının ve personelinin ülkeyi terk etmesi ve Doğu Akdeniz'e gönderilen ABD uçak gemilerinin bölgeden ayrılması talep edildi.

BOLU Belediyesi Meclisi'nde, ABD'nin İsrail'e yardım ve desteğini kesmesi için Malatya'da kurulu ABD'nin Kürecik Radar Üssü'nün kullanıma kapatılması, İncirlik Üssü'nde bulunan ABD uçaklarının ve personelinin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verilmesi ve Doğu Akdeniz'e gönderilen ABD uçak gemilerinin bölgeden ayrılması için ABD'ye NOTA verilmesi yönünde hükümete çağrı içeren önerge, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili üyelerin oy birliğiyle kabul edildi.

Bolu Belediye Meclisinin Kasım ayı birinci toplantısı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında yapıldı. İsrail ile ona destek veren ABD'ye nota verilmesini hükümete tavsiye eden önerge meclise sunuldu. Cumhurbaşkanlığına çağrı olarak verilen önergede, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana insanlık tarihinin en acımasız katliamlarından bir tanesi yaşanmaktadır. Bolu Belediye Meclis üyeleri olarak İsrail terör devletini kınıyoruz. Terör devleti olan İsrail, müttefiki ABD'nin yardımı ile binlerce çocuk ve kadını gözlerimizin önünde katletmektedir. İsrail bu cesareti maalesef dünyanın başına bela olan ABD'den almaktadır. ABD'nin bu desteğini çekmesi halinde İsrail'in geri adım atmak zorunda kalacağını bütün dünya bilmektedir. Bunun için bazı siyasi hamleler yaparak dünya kamuoyunda ses getirmek ve toplumsal baskı oluşturmak gerekmektedir. Bu kapsamda, ABD'nin katil İsrail devletinden yardım ve desteğini kesmesi için Malatya'da kurulu ABD'nin 'Kürecik Radar Üssü' kullanıma kapatılmalıdır. İncirlik Üssü'nde bulunan ABD uçaklarının ve personelinin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verilmelidir. Bizim ve bölgenin güvenliğini tehdit eden Doğu Akdeniz'e gönderilen ABD uçak gemilerinin, bölgeden ayrılması için ABD'ye NOTA verilmelidir. Bu adımların atılması büyük Türk Milletini memnun edecek, Gazze'deki katliamın sona erdirilmesi için atılmış somut adımlar olarak tarihe geçecektir denildi.

ÖZCAN İNCİRLİK ÜSSÜ AMERİKAN ASKERİNDEN ARINDIRILSIN

Kürecik Radar Üssü'nden Amerikan'ın elde ettiği istihbaratları İsrail ile paylaştığını vurgulayan Başkan Özcan, Burada kaç Amerikan askerinin olduğunun bir önemi yok. Önemli olan buraların kime hizmet ettiği. Amerika buralar sayesinde hem Rusya'da olanları Çin'e kadar, Orta Doğu'da olanları takip ediyor, istihbaratlar elde ediyor. Bunu da İsrail'le paylaşıyor. ve sonuç itibariyle ora da bugün Amerika'ya hizmet ettiği sürece bilgi akışı var oradan. Bu bilgiler İsrail'le paylaşıldığı sürece maalesef Gazze'de yapılan bombardımanlara zemin hazırlamış oluyor. Kürecik radar üssü Türkiye'nin değil, keşke Türkiye'nin olsaydı. Öyle bir üssümüz olsaydı keşke kurabilecek altyapımız kapasitemiz olsaydı. Dolayısıyla İncirlik'te bakarsanız kontrolü Türkiye'de olan ama içinde Amerikan uçaklarının, subaylarının cirit attığı bir yer. Ama komutanı bir Türk. Ama İncirlik Üssü'nü Amerika aktif olarak kullanıyor mu, kullanıyor. Yarın İncirlik'ten uçakların kalkıp Gazze'yi bombalamayacağının bir garantisini verebilir mi kimse bana İncirlik Üssü derhal Amerikan askerinden arındırılsın. Amerika binlerce kilometre öteden uçak gemileriyle geliyor. Amerika'nın uçak gemileri bizi de tehdit ediyor. Çünkü menzil alanı içerisindeyiz. O yüzden dünya beşten büyük diyorsak bence bu çağrıyı yapalım. Hükümetimiz de bununla ilgili gereğini yapsın. Bu konuda en cesur çıkışları Sayın Bahçeli yaptı. Dünyada öyle bir kamuoyu baskısı oluşması gerekiyor ki Amerika Birleşik Devletleri, karşı İsrail'e olan desteğini çeksin. Yoksa çok geç kalınacak. Orada büyük bir katliam yaşanıyor. Dünyanın gözünün önünde canlı yayında hastaneler bombalanıyor. Savaşın da bir ahlakı olur. Hastaneyi nasıl bombalarsın Okul bombalanmaz. Savaş suçları vardır bir de. İsrail askerlerinin Taliban'dan farkı kalmadı. Her türlü eziyeti yapıyorlar diye konuştu.

ABD'ye nota verilmesine ilişkin hükümete tavsiye önergesi AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Partili üyelerin oy birliği ile kabul edildi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Bolu Belediyesi Doğu Akdeniz İncirlik Akdeniz İsrail Bolu Politika Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title