Haberler

Bakan Bilgin: "Türkiye'de Otoyol Seferberliği Başlattık"

Abone Ol

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, temeli atılan hafif raylı sistemin Expo 2016 Antalya’ya kadar açılışının gerçekleştirileceğini belirterek, hızlı tren seferlerinin ise 2020 yılında başlayacağını kaydetti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, temeli atılan hafif raylı sistemin Expo 2016 Antalya'ya kadar açılışının gerçekleştirileceğini belirterek, hızlı tren seferlerinin ise 2020 yılında başlayacağını kaydetti.

Antalya-Alanya yolu(Anfaş,Serik ve Kadriye) köprülü kavşakları açılış töreni ile Meydan- Havaalanı- Expo raylı sistem hattının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Feridun Bilgin, Antalya Valisi Muammer Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili adayı Lütfi Elvan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, milletvekili adayları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

"ESERLERİN MİMARI AK PARTİ'DİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, seçimden sonra Lütfi Elvan ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirterek, " Antalya'da bir taraftan temeller atılıyor, bir taraftan projelerin açılışı gerçekleşiyor. Köprülü kavşakları birkaç ay çalışma ile açıyoruz. Bunlar bizim için bir başlangıçtır. Alanya'ya kadar köprülü kavşaklar yapıyoruz. Kaş'tan, Gazipaşa'ya kadar kesintisiz yollar olacak. Biz Antalya'da hızlı trenlerle otoyolla, Antalya'nın her tarafını Anadolu'ya, dünyanın her yerine, Londra'ya Kars'a, Tiflis'e, Çine' kadar götüreceğiz. Bu eserlerin mimarı AK Partidir" diye konuştu.

"HER PROJENİN ARKASINDAYIZ"

Antalya'ya hizmetin en iyisinin yakıştığını aktaran Çavuşoğlu, "Antalya'ya yolların en iyisi yakışır. Bu projelerin bazıları Lütfi Elvan döneminde paylaşıldı. O projelerin arkasındayız. Vizyon şehir, marka şehir Antalya diyoruz. Antalya'ya layık stadyum bitti. 26 Ekim'de Beşiktaş maçı ile stadının açılışını yapıyoruz. İlk maçı Beşiktaş ile oynuyor Antalyaspor. Tüm halkımızı bu maça bekliyoruz. Antalya'nın her yerine spor salonu yapıyoruz. Expo kongre merkezi ile Antalya'nın her yerinde ticaret bir başka olacak. Antalya'nın her yerinde üretim olacak" dedi.

"OTOYOL SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Anfaş, Serik ve Kadriye köprülü kavşak açılışı ve Expo raylı sistem hattının temel atma töreni için bir araya geldiklerini belirtti.

Yılda milyonlarca turisti ağırlayan Antalya'da trafik yükünü azaltmak ve ulaşım hizmetlerinde uluslar arası standartlara kavuşmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını kaydeden Bakan Bilgin, " Ülkemizi dünya vitrininde temsil eden Antalya'mızı ulaşım ve iletişim bakımından ihya etmek olup, bu yoldaki çalışmalarımız süratle devam etmektedir. Antalya sadece turizm değil, uluslar arası etkinliklerle ayrı bir önem kazanmaktadır. 2003 yılında 6 bin 101 kilometre bölünmüş yolumuz varken, buna 13 yılda 17 bin 985 kilometre ilave etik. Toplamda 24 bin 86 kilometreye çıkardık. 13 yıl önce 6 ilimiz bölünmüş yolla birbirine bağlıyken bugün 75 ilimiz birbirine bölünmüş yolla bağlıdır. Bundan sonrada bölünmüş yol yatırımı devam edece. Geleceğin Türkiye'si yolunda otoyol seferberliğini başlatmış bulunuyoruz. Şuan ki otoyol uzunluğumuz 2 bin 285 kilometre olup, 2023'te 8 bin kilometre otoyol ağına sahip olması için çalışıyoruz. Bilgi, birikim,teknoloji ve donanım olarak çok iyi noktaya geldik. Dünya standartlarında köprü,viyadük, havalimanı ve tüneller yapıyoruz. Kentlerimiz ve bölgeler arasındaki mesafeleri kısaltıyoruz" dedi.

"YENİ PROJELER"

Yürütülen projelerle Antalya'nın dünya ile entegresinin çok ileri seviyelere geleceğini kaydeden Bilgin, " Batı Çevre yolunu 2016' da tamamlayacağız. Bu çevre yolu bittiğinde Antalya'yı,Muğla,Deniz,Burdur, Isparta ve Konya, Mersin istikametine gelenler şehir içi trafiğine girmeden Kaş ilçesine direkt geçebilecek. Seyahat süreleri kısalacak, konfor artacak. Açılışı yapılan yeni köprülü kavşaklara ilave olarak, Uncalı, Sanayi, Gebiz, Kocayatak,Çandır, Cumalı, Karadayı ve Boğazkent köprülü kavşaklarının proje çalışmalarını tamamlıyoruz. En kısa sürede ihalesi yapılacak. Ardından Manavgat'a doğru yolumuza devam edeceğiz. Kuzey Antalya çevre yolunun ihalesini yaptık. Antalya-Alanya otoyolunun proje çalışmaları devam ediyor. İzmir-Afyon-Antalya otoyolunun proje çalışmaları bitme aşamasına geldi. Bir ay içinde Serik Belek arasındaki 6.5 kilometrelik bölünmüş yolu tamamlayacağız. Demokrasi, Çallı ve havalimanı köprülü kavşaklarının yapımı Expo fuarına kadar tamamlanacak" diye konuştu.

"ANTALYA'YA 2020'DE HIZLI TREN SEFERLERİ BAŞLAYACAK"

Bir kente ulaşım alternatiflerinin fazla olmasıyla o kentin dünyaya açık olduğunu kaydeden Bilgin, " Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı treni ve Antalya-Isparta-Burdur-Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir hızlı tren hatlarının etüt projelerini 2016 yılı içinde bitirmeyi planlıyoruz. 642 kilometre Antalya-Kayseri hızlı tren hattını, 4 kesim halinde projelendiriyoruz. Antalya'dan Eskişehir'e ardından İstanbul'a uzanacak hattın ön yeterlilik başvuruları mayıs ayında alındı. Değerlendirme çalışmaları devam ediyor. Afyonkarahisar kesiminin ise proje hazırlama ihale çalışmaları devam ediyor. 2020 yılında Antalya'ya hızlı tren seferlerini başlatmış olacağız" dedi.

"HAVALİMANI, OTOGAR ARASI 37 DAKİKA OLACAK"

Meydan-Havaalanı- Expo raylı sistem hattının 23 Nisan 2016'da yapılacak olan Expo'ya kadar açılışının yapılacağının altını çizen Bakan Bilgin, " Havalimanı ile kent merkezi birbirine kesintisiz bağlanmış olacak. Bu hat ile havalimanı otogar arası 37 dakikaya, kent merkezi ile havalimanı arası 17 dakikaya inmiş olacak. Antalya'nın batısına bir havalimanı daha yapacağız. Kaş Demre arasında yer tespit çalışmaları devam ediyor. Antalya adına denizcilikte de önemli çalışmalar üzerinde duruyoruz. Yeni yat limanları yapıyoruz. Var olanların kapasitelerini artırıyoruz" şeklinde konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan, 3 köprülü kavşak ve raylı sistem hattının yatırımlarının gerçekleştirildiği önemli bir günü daha yaşadıklarını söyledi.

"AK PARTİ SÖZÜNÜN ERİ BİR PARTİDİR"

AK Parti ile hizmetlerin devam ettiğini vurgulayan Bakan Elvan, "3 köprülü kavşağı açıyoruz. Hafif raylı sistemin temel atma törenini yapıyoruz. Bize ne demişlerdi, 7 Haziranda seçimlerinde çalışırken, 'Bunlar hayal kuruyorlar, bunlar betonla uğraşıyorlar, bu yatırımlar gerçekleşmez' diyorlardı. Buradan onlara selam olsun. Onlara selam olsun. Yine biz onlar içinde çalışıyoruz. Onlarda bu köprülü kavşakları ve raylı sistemi kullanacaklar. Herkese hizmet ediyoruz. AK Parti sözünün eri bir partidir. Lütfi Elvan sözünün eri bir kişidir. Mevlüt Çavuşoğlu, sözünün eri bir kişidir. Ne söz verdiysek sonuna kadar arkasındayız. Her birini teker teker gerçekleştireceğiz" dedi.

"AK PARTİ İSTİKRARIN PARTİSİDİR"

"Antalya'yı Akdeniz'i dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getireceğiz' diyen Bakan Elvan, "Bölünmüş yol, otoyol, köprülü kavşak yapmaya, Antalya'mızı hızlı tren şehri haline getirmeye devam edeceğiz. AK Parti güçlü bir partidir. AK Parti istikrarın partisidir. 1 Kasım seçimleri Antalya için Türkiye'yi için, istiklar, istikbal için ve istikrar için son derece önemlidir. Onun için hep birlikte geceli gündüzlü ev ev sokak dolaşacağız yaptıklarımız yapacaklarımızı iş AŞ için bu ülke için çalıştığımız hep birlikte anlatacağız. Biz sözümüzün arkasındayız. Hepsini teker teker gerçekleştireceğiz.

"ANTALYA'YA HİZMET YAĞMURU"

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın çok önemli bir hizmet yağmuru ile yoluna devam ettiğini söyledi.

3 kavşağın açıldığı ve raylı sistem temel atma töreninde bir araya geldiklerini belirterek, " Raylı sistem KDV dahil, araçlarda dahil 420 milyon TL' ye mal oluyor. Araç temini belediye, 18 aracı belediye olarak biz alıyoruz. Raylı sistem hattının yapımı bakanlık tarafından yapılıyor. Kundu -Belek yolunu DSİ, üst yapısı eksik kalan köprülerin tamamlanması belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Bugün yarım katrilyonluk bedeli olan eserlerin ya temelini yada açılışını yapıyoruz. Bu raylı sistem hattı meydandan hava limanı ve Aksu, Expo'ya kadar 18.1 km devam edecek. Expo projesine yetiştirilmesi hedefleniyor. Antalya'nın önemli bir ihtiyacına cevap verecektir. Sadece Expo yatırımına tam 2 katrilyon bir yatırımı gerçekleştiriyoruz. Bunların dışında alt yapısı ve raylı sistemle birlikte 4 katrilyonluk bir bütçeyi taşıyor Expo" diye konuştu.

"KİTAP YAZACAK KADAR UZUN"

Antalya'nın yatırımlarla geliştiğini ve kalkındığını kaydeden Başkan Türel, " Bu yatırımlardan esnaflar da payını alacak. Bu yatırımların hepsi bir iş, istihdam ekmek kapısı olacaktır. Bu hizmetlerin nasıl yapıldığı meselesi bir kitap yazacak kadar uzundur. Bu hizmetleri, projeleri, Antalya'ya getirmek için gecemizi gündüzümüze kattık. Serik ve Manavgat'ta arıtma tesisini açıyoruz. Denizlerimiz bizim için çok önemlidir. Son zamanlarda ülkemizde huzur ve istikrara göz dikenler oldu. 1 Kasım seçimleri o nedenle önemlidir. 1 Kasım'da birlik ve beraberliğimizi dünyaya en iyi şekilde ilan ettiğimizde aşamayacağımız engel yoktur" dedi.

Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya'da tamamlanmış ve açılması planlanan 36 proje olduğunu ve bedelinin 517 milyon TL'yi bulduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Bilgin ve protokol ilk önce raylı sistemin temelini attı, ardından 3 köprülü kavşağın açılışını gerçekleştirdi. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Feridun Bilgin Ak Parti Türkiye Köprülü Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık! GALATASARAY KOPENHAG maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Kopenhag vs GS maçı ilk 11'ler belli oldu mu, maçın hakemi kim?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title