Haberi Paylaş

AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin ittifak protokolü ortaya çıktı! 6284 kanunu şartında yumuşatmaya gidildi

Politika Haberleri

AK Parti ile YRP arasında imzalanan ittifak protokolü ortaya çıktı. İttifak metninde tartışmaların fitilini ateşleyen 6284 sayılı kanunla ilgili bazı maddelerin yumuşatmaya gidilerek kabul edildiği görüldü. Metinde, "Aile bütünlüğünün korunması için mevcut yasalardaki aykırı hükümlerin ayıklanmasına, manevi değerlerimize aykırı fiillerin ve sapkınlıkların önlememesine yönelik yasal düzenlemelere, süresiz nafaka konusundaki mağduriyetlerin giderilmesine ağırlık verilecektir" ifadesi dikkat çekti.

Seçimlere kısa süre kala partiler arasındaki ittifak görüşmeleri hızlanırken, AK Parti ile Yeniden Refah Partisi dirsek temasına geçerek 11 Mart'ta görüşmelere başladı. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile görüşme sonrası YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı'na katılma taleplerini reddettiklerini açıklayarak kendi adaylığını ilan etti. Ancak Erbakan dün yaptığı yeni açıklamayla, Cumhur İttifakı'na katıldıklarını ve talep ettikleri prensipler konusunda uzlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Süreç boyunca Yeniden Refah Partisi'nin, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un kaldırılması talebi tartışmalara neden olmuştu. Hatta Söz konusu istek AK Parti'nin kadın milletvekillerinin de tepkisini çekmişti.

AK Parti ile Yeniden Refah Partisi'nin imzaladığı ittifak protokolü de ortaya çıktı. İttifak metninde, 6284 sayılı kanunda bazı maddelerin yumuşatmaya gidilerek kabul edildiği görüldü.

Protokoldeki, "Aile bütünlüğünün korunması için mevcut yasalardaki aykırı hükümlerin ayıklanmasına, manevi değerlerimize aykırı fiillerin ve sapkınlıkların önlememesine yönelik yasal düzenlemelere, süresiz nafaka konusundaki mağduriyetlerin giderilmesine ağırlık verilecektir." ifadeleri dikkat çekti.

İttifak protokolünün altına AK parti adına Genel Sekreter Fatih Şahin, Yeniden Refah Partisi adına da YRP Genel Sekreteri Suat Pamukçu imza attılar.

6284 sayılı Kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenliyor. Kanun'da şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmenizle veya acı çekmenizle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketler olarak tanımlanıyor.

AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin ittifak protokolü ortaya çıktı! Dikkat çeken 6284 kanunu detayı

AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin ittifak protokolü ortaya çıktı! Dikkat çeken 6284 kanunu detayı

AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin ittifak protokolü ortaya çıktı! Dikkat çeken 6284 kanunu detayı

AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin ittifak protokolü ortaya çıktı! Dikkat çeken 6284 kanunu detayı

Haberler.com / Emre İliksiz - Politika

Yeniden Refah Partisi AK Parti Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

sade vatandaş:

muhafazakar veya değil hiç bir kadın haklarını koruyan bir kanuna karşı olanlara oy değil selam bile vermez çünki sonra başlarına ne geleceğini bilir aslında menfaat dünyası bu hiç kimse menfaat ve çıkarlarına zarar verecek bir parti ve oluşuma onay vermez

Cevap Yaz21Yayından Kaldır
mahmut aymelek:

erbakanın oyu yüze sifir . kaçtır

Cevap Yaz1725Yayından Kaldır
Tamer Kara:

Ailenin kadının toplumun haklarını hukukunu canını korumak devletlerin asli görevlerinden, neyin yasasından bahsediyorsunuz siz iyi misiniz şaka gibi

Cevap Yaz2139Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title