Maliye Bakanı Unakıtan'dan Eskişehirli Kiraz Üreticilerine: "Elimden Geçen Paranın Tozunu Versem İhya Olursunuz"

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Eskişehirli Kiraz Üreticilerine: "Elimden Geçen Paranın Tozunu Versem İhya Olursunuz"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'in Mihalliççik İlçesindeki Kiraz Festivalinde Kendisinden Para İsteyen Köylülere İlginç Bir Karşılık Verdi. Unakıtan, 'Elimden Geçen Paranın Tozunu Versem İhya Olursunuz. Bütçeyi Tutturduk. Bütçe Fazla Verdi. Ben Gelirken Baktım Torbaya, Para Var' Dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan'dan Eskişehirli Kiraz Üreticilerine:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'in Mihalliççik ilçesindeki kiraz festivalinde kendisinden para isteyen köylülere ilginç bir karşılık verdi. Unakıtan, ''Elimden geçen paranın tozunu versem ihya olursunuz. Bütçeyi tutturduk. Bütçe fazla verdi. Ben gelirken baktım torbaya, para var'' dedi.

Bakan Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk ile 30. Mihalıççıklılar Günü Kiraz Festivali'ne katıldı. Kalburcu mevkiindeki piknik alanında yapılan festivalde, Unakıtan kiraz üreticileri tarafından alkışlarla karşılandı. Bakan Unakıtan, burada yaptığı konuşmada, Mihalliççik kirazının namının artık dünyaya yayıldığını söyledi.

"Dünya pazarına ne satarız onu düşünmemiz lazım. Siz bunu ispatladınız." diyen Bakan Unakıtan, şöyle devam etti: "Yıllardır bu güzel kirazı yetiştiriyorsunuz ve dünyanın her yerine satıyorsunuz. Mihalıççık'ta kiraz yetiştiriyoruz, İngiltere Kraliçesi'nin sofrasına gidiyor. Bundan dolayı sizi kutluyorum. Aynı azimle devam edeceksiniz. Bademi, elmayı, armudu da böyle yetiştireceksiniz. Dünyanın bütün sofralarına göndereceğiz. En kalitelisini yetiştirmeye gayret edeceğiz. Bunun için ne isterseniz yanınızdayım. Sizlerle gurur duyuyorum.''

Eşinin bile Mihalliççik kirazlarını çok sevdiğini ve belediye başkanının isteği üzerine 2009 yılında bodur fidan vermeye başlanacağını dile getiren Bakan Unakıtan, ''Kalite arttıkça rekabet gücü fazla olur. Bu yıl kilosu 4 YTL'ye satılan kiraz, gelecek yıl merak etmeyin daha yüksek fiyata satılacak. Bursa'nın kirazları daha büyük ama Mihalıççık'ın kirazları daha tatlı, daha güzel. Ahsen Hanım da öyle diyor. Mihalıççık kirazı için biraz pazarlama yapmak gerekiyor. Sizi dünyanın her yanına göndereyim'' şeklinde konuştu.

Bakan Unakıtan'ın konuşması sırasında bazı köylüler, "Bakanım bize para verin para. Yatırım yapalım" dedi. Bakan Unakıtan, köylülerin bu talebine ise "Size ne gerekiyorsa vereceğim. Elimden geçen paranın tozunu versem ihya olursunuz. Bütçeyi tutturduk. Bütçe fazla verdi. Torbada para var yani. Ben gelirken baktım torbaya, para var." şeklinde cevap verdi.

Köylülere tavsiyelerde de bulunan Unakıtan, "Kiraz deyip geçmeyin, bu kirazı bütün dünyaya götürüyoruz. Mihalıççık kirazı marka olacak. Elmanın, armudun, kirazın en iyisini yetiştireceğiz ama armudun en iyisini dışarıya göndereceğiz.'' ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından 12 yetiştiricinin katıldığı en iyi kiraz yarışmasına geçildi.

Bakan Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan, AK Parti Milletvekili Öztürk'ün başkanlığındaki jüri üyeleri, yarışmaya katılan üreticilerin kirazlarının tadına baktı. Bakan Unakıtan, bu sırada, eşi Ahsen hanımın ağzına zaman zaman kiraz tutarak, "Ben sana ikram edeyim. Notları sen ver" dedi. Bakan Unakıtan'ın bu davranışı, festivale katılanlar tarafından alkışlandı. Bunun üzerine Bakan Unakıtan, çevresindeki erkeklere dönerek, ''Hanımınızı işte benim gibi elinizle besleyeceksiniz, kiraz vereceksiniz'' ifadesini kullandı.

Kirazların derecelendirilmesi sırasında Unakıtan ile eşi Ahsen Hanım arasında zaman zaman ilginç diyaloglar da yaşandı. Ahsen Unakıtan, eşi Kemal Unakıtan'ın ikram ettiği kırmızı kirazları, "Ben onları sevmiyorum, çok tatlı" diyerek pembe renkteki kirazları yemeyi tercih etti. Bakan Unakıtan eşinin tavrına ise, ''Bunları İngiltere Kraliçesi yiyor, sana beğendiremedik'' karşılığını verdi. Ahsen Unakakıtan ise, ''Ben ondan daha important'' karşılığını verdi. Yarışma sonunda jüri üyeleri tüm yetiştiricileri birinci seçti.