KÖY ENSTİTÜLERİ HABERLERİ

Köy Enstitüleri Haberleri

Köy Enstitüleri haber, Köy Enstitüleri son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Köy Enstitüleri: Menemen'de tarım lisesi açılıyorKöy Enstitüleri 28.4.2020
Köy Enstitüleri 26.4.2020
Haftanın tarihine bakış
1940- Köy Enstitülerinin kuruluşuna ilişkin kanun kabul edildi.
Köy Enstitüleri 20.4.2020
19 Nisan 2020 Haberleri
19 Nisan 2020 Manşet Haberleri.
Köy Enstitüleri 17.4.2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan "Köy Enstitüleri" paylaşımı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Köy Enstitülerinin 80. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Köy Enstitüleri 17.4.2020
Köy Enstitülerinin kuruluşunun 80. yılı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, ilkokul öğretmeni yetiştirmek amacıyla 17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitülerinin, Anadolu'nun en ücra köşesindeki köy çocuklarının okumasına fırsat verdiğini, yetiştirdiği öğretmenlerin de Anadolu'nun en ücra köşelerine giderek aydınlanma...
Köy Enstitüleri 12.4.2020
Haftanın tarihine bakış
1940- Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.
Köy Enstitüleri 7.4.2020
Zülfü Livaneli'den koronaya karşı dostluk mesajı
'NEFRETİ HİÇBİR İNSANA YAKIŞTIRAMIYORUM' Salgın hastalıkla mücadele döneminde birbirinden nefret etmeyi, ölüm dilemeyi hiçbir insana yakıştırmadığını ifade eden Livaneli "En güzel günler henüz yaşamadıklarımız. Bugünleri de atlatacağız. Bu süreçte dikkatli olacağız." diye konuştu. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında yaşanan salgın hastalıklara karşı verilen mücadeleye değinen Livaneli, "Çok yoksul bir cumhuriyet kurduk. O zaman bile Hıfzısıhha Enstitüsü kuruldu. Bugünkü adıyla Sağlığı Koruma Enstitüsü. Veremle, sıtmayla savaş dernekleri ile inanılmaz bir mücadele verildi. İnsanların sağlığı korundu. Salgın hastalıklar yok edildi. Falih Rıfkı Atay, Batış Yılları kitabında Anadolu'nun salgın hastalıklar ile kırıldığını ifade eder. Cumhuriyet çok önemli kurumları bizlere hediye etti. Hıfzısıhha, Köy Enstitüleri, Etibank, Sümerbank, Demir Çelik fabrikaları gibi.
Köy Enstitüleri 6.3.2020
Tepebaşı Kent Enstitüsü'ne yoğun ilgi sürüyor
Tepebaşı Belediyesi'nin Anadolu'nun aydınlanma sürecini şekillendiren Köy Enstitüleri'nin sosyal eğitim anlayışı ile hizmete sunduğu Tepebaşı Kent Enstitüsü'nde eğitimler bin 818 katılımcı ile devam ediyor.
Köy Enstitüleri 10.2.2020
KUŞAKK'ın düzenlediği panelde ortak görüş
Neptün Soyer de yaptığı konuşmada şunları söyledi; 'Kooperatifler birer anonim şirket. Ama para herkesin parası. Kooperatifler küçük güçlerin biraraya geldiği büyük bir güç. Ama toplum olarak birbirimize güvenmeyi unuttuğumuz için yürütmesi zor bir oluşum. Köy-Koop, Tariş bu topraklarda kuruldu. Ege kooperatifleşme hareketinin öncüsü. 1920'de kooperatif yasalaşmış. Atatürk'ten bize emanet. Köy Enstitüleri eliyle gelişmiş.
Köy Enstitüleri 26.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1954- Köy Enstitüleri kapatıldı.
Köy Enstitüleri 22.1.2020
CHP'den "Köy Enstitüleri"nin tekrar kurulması önerisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partinin Eğitim Çalıştayı'nda eğitimin sorunlarını 6 başlık halinde masaya yatırdıklarını belirterek, "Köy Enstitülerinin, günümüze, 21'inci yüzyılın Türkiye'sine ve dünyasındaki gelişmelere uygun bir modellemeyle yeniden hayata geçirilmesi...
Köy Enstitüleri 30.12.2019
GRAFİKLİ Memleket sevdalısı bir eğitimci: Ahmet Tevfik İleri
Ayrıca İleri, tek parti döneminde propaganda vasıtası olarak kullanıldığını düşündüğü Köy Enstitüleri'ni, 1952'de "köy çocuğu-şehir çocuğu" ayırımını önlemek ve yapısında düzenlemeler yapmak için öğretmen okullarıyla birleştirdi.
Köy Enstitüleri 25.12.2019
Milletvekili Gündoğdu, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü andı
İnönü'nün Türkiye'nin hür ve bağımsız bir devlet olarak kabul edildiği Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayarak diplomasi dehası olduğunu aktaran Gündoğdu: "İnönü, Atatürk'ten sonra ilke ve devrimlerin yerleşmesini sağlayan, köy enstitüleri ile eğitim konusunda Türkiye'nin ihtiyacına uygun bir çözüm yolu sunan projelere imza atan bir devlet başkanıdır.
Köy Enstitüleri: Buca'da köy enstitüleri zirvesiKöy Enstitüleri 27.11.2019
Köy Enstitüleri 21.11.2019
Milli Eğitim Bakanı Selçuk canlı yayında
"Mesleki eğitimde çok büyük sıçrama bekliyoruz" Altaylı'nın "Köy Enstitüleri geleneğimiz var.
Köy Enstitüleri 29.9.2019
2 bin yıllık antik kentte belgesel galası yapıldı
DENİZLİ'deki 2 bin yıllık Laodikya Antik Kenti, köy enstitülerini konu alan 'Bu işte bir umut var' isimli belgeselin galasına ev sahipliği yaptı.
Köy Enstitüleri 29.9.2019
Dha yurt bülteni-4
Dr. Ulaş Sağlam, "Okuyan, öğrenen, düşünen ve üreten bir neslin varlığı Cumhuriyet kazanımlarının temel kaynağını oluşturmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında bilginin toplum hayatının en önemli unsurlarından olduğunu halk evleri, okuma odaları, köy enstitüleri ve halk kütüphanelerine verilen önemle görmekteyiz.
Köy Enstitüleri 19.9.2019
Ortaylı: türkiye'nin sanayileşmesi ve gelişmesinde balkan göçünün faydası büyük
TRAKYA Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 'Balkanlar'a ve Balkanlar'dan Göçler' konulu sempozyumda konuşan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin sanayileşmesi ile gelişmesinde Balkanlar'dan yapılan büyük göçün büyük faydası olduğunu söyledi. Tuna boyundan göç edenlerin, Türkiye'nin eğitim sistemine büyük katkı sağladığını kaydeden Ortaylı, "Türkiye'nin tarihinde hala tartışılan ama eğitimimizde büyük katkısı olan köy enstitülerinin kuruluşu bile, bugünkü Bulgaristan yani Tuna boyundan göç eden öğretmenlerin, en başında İsmail Hakkı Tonguç'un eseridir" dedi.
Köy Enstitüleri 13.9.2019
Dha yurt bülteni - 16
Doğasına, kültürüne ve ülkesine sahip çıkan çocuklar yetiştirmek istediklerini belirten Başkan Neşet Tarhan, "Daha önce 6 farklı alanda emekli vatandaşlarımız için yaptığımız Hobi Bahçelerinin yanında Mersin'de bir ilk olan Çocuk Hobi Bahçesini hayata geçirdik. 2 bin 500 metrekarelik bir alanda iki etapta toplam 60'ar metrekare 36 hobi bahçemiz çocuklarımız için hazır. Çocuklarımız burada toprakla kaynaşacak, üretim nedir onu görecek, ürettikleri değerlerle sosyal projelere katkı sağlayacaklar. Bunu yaygınlaştırarak başka alanlara da yaymak istiyoruz, Bunun yanında hayata geçirdiğimiz Mutlu Yaşam Köyümüzde eski Köy Enstitüleri ruhunu yaşatıyoruz.
Köy Enstitüleri 23.5.2019
Kimsenin Görüşü Alınmadan Tasarı Hazırlanmıştır"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "Hiç özeleştiri yaptınız mı?" sorusunu yönelten Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uyguladığınız eğitim politikaları, çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya yeterli değildir. Üniversitelere danışın, CHP ve diğer siyasi partilerden görüş alın. Daha büyük kaosların ortaya çıkmaması için uyarılarımızı dikkate alın. Eğitim alanında iyi şeyler yapılmak isteniyorsa yapılması gereken Atatürk'ün yaptığı gibi Eğitim Şurasının toplanmasıdır. Ortak aklı hayata geçirerek yeni bir program yapalım. Çağın ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim modelini hep birlikte uygulamaya koyalım." Kaya, Bakan Selçuk'un Cumhuriyetin ilk yıllarında köy enstitüleri başta olmak üzere uygulanan eğitim modellerini örnek alması gerektiğini, bunu yaptığı zaman daha başarılı olacağını savundu.
Köy Enstitüleri: Tarihe Tanıklık Eden EnstitüKöy Enstitüleri 16.5.2019
Şu an buradasınız: Köy Enstitüleri Haberleri | Köy Enstitüleri Haber - Haberler - Köy Enstitüleri haberleri, son dakika köy enstitüleri haber ve gelişmeleri burada. Bilecik'in Bir Meçhul Öğretmeni hayatını kaybetti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.7.2020 13:50:27. #1.14#
title