Kahkaha' İtalyan Basınının da Gündeminde

Kahkaha' İtalyan Basınının da Gündeminde

Esma ÇAKIR - ROMA / DHA - BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç'ın, kadınların kahkaha atmasına dair yaptığı açıklama, İtalyan basınında da geniş yankı buldu.

Kahkaha' İtalyan Basınının da Gündeminde

Esma ÇAKIR - ROMA/ DHA - BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç'ın, kadınların kahkaha atmasına dair yaptığı açıklama, İtalyan basınında da geniş yankı buldu. Ana akım gazetelerden La Repubblica ve Corriere della Sera ile La Stampa gazeteleri konuyu birinci sayfalarından gördü. Çizme basınında, iki gündür yer alan bazı çarpıcı başlık ve yorumlar şöyle: Corriere della Sera:

"Gülmek yasak. Türk gafı kadınları öfkelendirdi, Web'de kampanya başladı"

Türkiye'de gülme mücadelesi. Tatsız bir şaka. Başbakan yardımcısı, kadın vatandaşlarını, haysiyetlerini yitirmemeleri için halk içinde gülmemeye davet etti.

Alkol ve halk içinde öpüşme, Twitter ve Youtube'tan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın muhafazakar hükümeti, kadınların gülmesini bile hedefine aldı. 2003 yılından beri ülkeyi yöneten gülme karşıtı AKP hükümetinin, Ağustos ayındaki seçimler öncesi son çıkışı.

"Bir kahkaha sizi gömecek" derdi 1800'lü yıllarda anarşistler ve ardından Fransız Mayıs'ında. Şimdi, on yıllar sonra yüzlerce, binlerce kahkaha, gerçeğe dayanmayan bariz gafın sahibi, Erdoğan'ın sağ kolu Bülent Arınç'ı gömmek istiyor.

Sosyal medyada karşı kampanya başladı. Çocuk gelinler, namus cinayetleri ve aile içi kadın cinayetlerini düşününce, Türk kadınlarının gülmeyi kaybetmek istememelerinin nedeni anlaşılıyor.

Erdoğan, yerel seçimlerde olduğu gibi 10 Ağustos'taki seçimleri de kazanmak istiyor ve Arınç bu ifadeleri, açıkça onun seçim kampanyası için sarfetti.

Benzer sözleri Erdoğan da iki yıl önce sarfetmiş, kürtajın bir cinayet olduğunu söylemişti. Erdoğan, başka olaylarda da kadınlara bakışını asla gizlememişti.

Şefi Erdoğan'ın her konuşmasında gözyaşı döken Arınç bu sözleri rastgele seçmedi. KADINLARIN GÜLMESİNE SANSÜR GETİRİLDİ

La Repubblica:

"İstanbullu kadınların, gülme mücadelesi. Başbakan yardımcısı, kadınların gülmesine sansür getirdi. Sosyal medyada protestolar patladı"

İslami formasyonun ağır topu ve geleceğin muhtemel başbakanı Arınç, ahlaki değerleri korumak için kadınlardan toplum içinde kahkaha atmamalarını istedi. Twitter'da yüzlerce kadın, gülmeyi 'ahlaki bir çöküntü' olarak niteleyen Bülent Arınç'a karşı mücadele başlattı. Arınç'a göre, halk içinde gülen kadınlar birer 'davetkar'. 8 ölü, onlarca yaralıya yol açan barışçıl Gezi Parkı ve Taksim protestolarının sertçe bastırılmasının ardından, hükümetin iki numarasının ahlaksal haçlı seferi, gerçek bir bumerang gibi. Hükümetin özel hayata müdahalesine artık tolerans tanınmıyor. 3 UNSUR ERDOĞAN'IN CUMHURBAŞKANLIĞINA SEÇİLMESİNİ RİSKE SOKUYOR

La Stampa:

"Türk kadınları ve gülme devrimi"

Bir selfie (özçekim) belki kurtarmayabilir, ama protesto etmeye yarıyor. Türk kadınları, Hilal'in (Türk bayrağındaki hilal) kadınlarına toplum içinde gülmemeyi tavsiye eden Arınç'ı protesto etmek için en ironik yolu seçti. Az zamanda sosyal medyada 300 bini aşkın özçekim yayınlandı. Türk kadınlarının bu girişimi sınırları aştı ve diğer ülkelerdeki hemcinslerinden de destek gördü. Arınç, ülkenin en dindar kesiminin bir parçası olmakla tanınıyor. Birkaç yıl önce de İslami takvimin uygulanarak, Cuma günlerinin tatil ilan edilmesini istemişti. Bu girişim, laik Türkiye'nin temel ilkelerine bir saldırı olarak değerlendirilmişti.

Başbakan Erdoğan, anketlere göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 53 oranla kazanacak gibi görünüyor, ancak ülkedeki tansiyon giderek artan bir otoriterlik, Suriye meselesi ve titrek bir ekonomiyle bağlantılı ve bu unsurlar onun bu göreve gelmesini riske sokuyor. TÜRK KADINLARI KENDİLERİNE GÖZ DAĞI VERİLMESİNE MÜSAADE ETMEDİ

Rainews24:

Türkiye'de kadınlar gülmemeli, çünkü bu bir günah. Bülent Arınç'ın bu sözleri, seçim kampanyası kokarken, yorumları köktendinci bir imam gibi. Ancak Türk kadınları kendilerine gözdağı verilmesine müsaade etmedi: yüzlercesi sosyal medyada gülerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştı. Bu görüntüler, başörtülü, uzun etekli AKP toplantılarına akın eden kadınlarınkinden çok farklı.

Kaynak: DHA