Index Grup 2015 Ciro Hedefi 2 Milyar Dolar

Index Grup 2015 Ciro Hedefi 2 Milyar Dolar

Satın almalarla büyüyen grup, yurtdışına açılıyor.

Index Grup 2015 Ciro Hedefi 2 Milyar Dolar

Türkiye'nin lider bilişim teknolojileri grubu Index, organik ve inorganik büyüme planlarıyla 25. yılını kutlayacağı 2015'de 2 milyar dolarlık ciro hedefliyor. BT servis şirketlerinden Alkım'ın çoğunluk hissesini satın almak üzere girişimlere başlayan Index Grup, lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden Teklos ile yabancı bir şirketle de ortaklık yapacak. Grup ayrıca, Balkanlar, MEA ve Türki Cumhuriyetleri'nde faaliyet gösterecek.

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım ve Teklos'u bulunduran Index Grup, 2011 yılı performansı ve önümüzdeki dönem hedeflerini açıkladı.

Index Grup şirketleri, solo gelir tablolarına göre, 2011 yılında 2 milyar TL net satış gerçekleştirerek yüzde 15 büyüdü. Index Grup, bu yıl sonunda ise yüzde 12 büyüme ve 2.210 milyon TL net satış geliri hedefliyor. 25 yılın geride bırakılacağı 2015 yılında 2 milyar USD ciro hedefleyen grup, teknoloji sektöründe çeyrek yüzyıllık bir tecrübe ile çalışmalarını sürdürecek.

Index Grup'un borsada işlem gören şirketlerinden İndeks Bilgisayar konsolide satışlarda yüzde 23 büyürken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 40 artış gösterdi. İndeks Bilgisayar'ın 2011 yılındaki net satış gelirleri 1,5 milyar TL, vergi sonrası net kârı ise 18,4 milyon TL olarak gerçekleşti.

Grubun İMKB'de işlem gören bir diğer firması Datagate Bilgisayar'ın da net satış geliri 309 milyon TL olarak açıklanırken, şirketin vergi sonrası net kârı yüzde 221 artışla 5,5 milyon TL şeklinde gerçekleşti. 2010 yılında halka açılan diğer bir grup şirketi Despec Bilgisayar'ın ise net satış geliri 152 milyon TL, vergi sonrası net kârı yüzde 20 artışla 9,7 milyon TL oldu.

Grubun performansının kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuşan Index Grup CEO'su Erol Bilecik, teknoloji sektöründe çeyrek yüzyıllık bir tecrübeye sahip olacakları 2015 yılına kadarbüyük yatırımlara imza atacaklarını söyledi. Bilecik şunları kaydetti:

"Index Grup genelinde 2015 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz stratejik yapılanmaları tamamlayarak, bu tarihte Index Grup Şirketleri olarak faaliyetlerimizi Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar bölgesi ile Orta Doğu Asya ve Türki Cumhuriyetlerde de sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Dağıtım alanında olduğu gibi, servis alanında da Türkiye'nin en büyük şirketi olacağımıza inandığımız 2015 yılında, bulut çözümleri başta olmak üzere ülkemizdeki katma değerli dağıtım kulvarında 200 milyon Amerikan doları ciroya sahip olacağımıza inanıyoruz."

Grubun yeni markalar ve yeni yatırımlarla büyümeye devam ettiğini belirten Bilecik, uzun dönemlerdir en önemli hedefleri içinde yer alan BT servis konusunda faaliyet göstermek amacıyla, Türkiye'nin en eski BT servis şirketlerinden Alkım A.Ş.'nin çoğunluk hissesini satın almak üzere girişimlere başladıklarını açıkladı. Grup şirketlerinden Teklos'u 2015 yılında, ülkemizin en büyük teknoloji lojistik firması haline getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Bilecik, bu doğrultuda sektörün ileri gelenlerinden güçlü bir yabancı şirket ile ortaklık gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

Bilecik, küçük ev aletleri sektöründe faaliyet gösteren şirketleri Homend'in önümüzdeki dönem planları için şunları kaydetti:
"Varlığımızı sadece bilişim sektörünün en önemli varlık göstergelerinden olan PC penetrasyonunda değil, 2010 yılında grup çatısı altında hizmet vermeye başlayan Homend markamız ile küçük ev aletlerinde de hissettirmeye çalışacağız.

Homend'in 2015 yılında Orta Doğu Asya ve Avrupa'da aranan bir marka olmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. İnanıyoruz ki 2015'e gelindiğinde Homend en az 200 milyon USD değerinde bir ciro ile rakipleri arasından sıyrılacak."

İndeks Bilgisayar
Grubun amiral gemisi olan İndeks Bilgisayar, 2011 yılında konsolide 1.514 milyon TL net satış geliri elde etti. Bu gelirin net kâr olarak yansıması da 18,4 milyon TL oldu. İndeks Bilgisayar, 1989 yılındaki kuruluşu sonrasında, dünyanın önde gelen birçok teknoloji firması ile Türkiye distribütörlüğü bazında anlaşmalar imzaladı.

Şirket halen 100'ün üzerinde dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapıyor. İndeks'in dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, IBM, Lenovo, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Sony, Epson, OKI, Canon, Kingstone gibi isimler bulunuyor. İndeks Bilgisayar, "INDES" koduyla 2004 Haziran'ından bu yana İMKB'de işlem görüyor.

Datagate Bilgisayar
2006 yılının Şubat ayında gerçekleştirdiği başarılı halka arz ile adından sıkça söz ettiren Datagate Bilgisayar'ın 2011 yılı net satış geliri 309 milyon TL, net kârı ise 5,5 milyon TL oldu. 1992 yılında İstanbul'da kurulan, 2001 ve 2003 yıllarındaki yatırımlarla yüzde 85'i (halka arz sonrası yüzde 59,24'ü) İndeks Bilgisayar tarafından satın alınan Datagate Bilgisayar, yerli bilgisayar üreticilerinin ihtiyaç duyduğu bilgisayar parçalarını sağlıyor.

PC üretiminde vazgeçilmez olan bu ürünlere yönelik ithalat, temsilcilik, satış, pazarlama, dağıtım, lojistik ve satış sonrası hizmetler alanında da faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar, dizüstü bilgisayar, yazıcı ve bilgisayar monitörlerinin satışını yapıyor. Intel, Seagate ve Acer gibi pek çok yabancı markanın temsilciliğini ve distribütörlüğünü de sürdürüyor. Ankara ve İzmir'de irtibat büroları, AHL ve Dubai'de de şubeleri bulunan şirket, Şubat 2006'dan bu yana İMKB'de işlem görüyor.

Despec Bilgisayar
1995 yılında kurulan Despec Bilgisayar, tamamen tüketim malzemeleri alanında faaliyet gösteriyor. Konusunda en büyük sermayeye sahip şirketin temeli, grubun ana şirketi olan İndeks Bilgisayar'ın tüketim malzemeleri alanından ayrılmasıyla ortaya çıktı. Şirketin 2011 yılı net satış gelirleri 152 milyon TL, net kârı ise 9,7 milyon TL oldu.

2010 yılında halka arz edilen Despec Bilgisayar'ın dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, IBM, Imation, Canon, Maxell, Lexmark, Targus, Sony, OKI ve Epson gibi birçok dünya devi bulunuyor. Kasım 2007'de Dubai International Financial Center Investments LLC (DIFC Investments LLC) Despec Avrupa, Despec Türkiye ve Despec Ortadoğu'nun da dahil olduğu Despec Group International'ın yüzde 70'ini satın aldı. Şirket Aralık 2010 tarihinde hisselerinin yüzde 39,35'lik kısmını halka açtı.

Neteks İletişim
1996 yılında kurulup 2001 yılında Index Grup bünyesine giren Neteks'in 2011 yılı net satış geliri 166 milyon TL oldu. Hızla büyüyen Neteks, ağ ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteriyor. Neteks bu tür ürünlerin bir numaralı dağıtıcısı olma hedefine doğru ilerlerken, Cisco Systems, Nortel Networks, 3Com, HP Networking, Avaya gibi büyük kuruluşlarla iş ortaklığı içinde hareket ediyor.

Neteks ürün satışının yanı sıra projelendirme ve uygulama konularında da firmalara yol gösteriyor. Neteks, Temmuz 2007'den bu yana iletişim ağı, güvenlik, mobilite ve yakınsama ürünlerinde dünya liderlerinden biri olan Westcon Group ile yüzde 50-50 ortaklığa sahip bulunuyor.

Neotech
Index Grup'un en genç şirketi olan Neotech, tüketici elektroniği ve iletişim ürünlerini yurt çapında dağıtmak amacıyla 2005'te kuruldu. Neotech'in 2011 yılı net satış geliri 224 milyon TL oldu. Yeni teknolojileri Türk halkına en uygun koşullarla ulaştırmayı hedefleyen Neotech, geleneksel dağıtım kanalı dışında alternatif kanallara da erişim sağlayarak, tüketici elektroniği ve iletişim ürünleri alanında akla gelen ilk platform olmayı amaçlıyor. Neotech'in dağıtımını yaptığı markalar arasında Sony, Panasonic, Canon, LG ve Oregon Scientific bulunuyor.

Artım Bilişim
2003 yılında İstanbul'da kurulan Artım Bilişim A.Ş. dağıtımını üstlendiği ürün ve servisler ile Bilişim Teknolojileri endüstrisindeki lider firmalardan olmayı amaçlıyor. Artım'ın 2011 yılı net satış geliri 31 milyon TL oldu.

Özellikle finans, lojistik ve depolama alanlarında satış öncesi ile sonrası hizmetlerinin kullanımı sırasında katma değerli servis sunumunu geliştirmeyi amaçlayan şirket, halen 27 personeli ile İstanbul ve Ankara'daki ofislerinde bilişim dünyasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak faaliyet gösteriyor. Artım Bilişim 2011 yılından itibaren tüm çözümlerini Index Grup güvencesi ve gücü altında sunmaya devam ediyor.