Halo Dayı Toprağa Verildi

Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Ünlü oyuncu Sönmez Atasoy, Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

"Kurtlar Vadisi" adlı televizyon dizisindeki "Halo Dayı" karakteriyle hafızalara kazınan ve son olarak da "Sakarya Fırat" isimli dizide rol alan Sönmez Atasoy, yıllarca çok sayıda oyunla izleyiciyi selamladığı Büyük Tiyatro sahnesinde, koltukları dolduranları bu kez hüzne boğdu.

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yuman usta oyuncu Sönmez Atasoy için Büyük Tiyatro'da tören düzenlendi. Törene Atasoy'un kızı Fadik Sevin Atasoy, ailesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlık yetkilileri, eski bakanlardan Fikri Sağlar, yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, sanatçı Yavuz Bingöl, tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu ve Güven Hokna ile tiyatro sanatçıları ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, tiyatro seyircisiyle sahnesinin birbirinden ayrılamayacağını, bir bütün olduğu için de güzel anıların oyuncularla seyirci tarafından birlikte paylaşıldığını belirtti. Sönmez Atasoy'un çok yönlü bir sanatçı olduğunu vurgulayan Günay, şunları söyledi:

"Benim için çok anlamlıdır sevgili Cüneyt Gökçer ile 'Kral Lear' gibi bir klasikle başlayıp, sonra kendi dünyamızın önemli isimleriyle karar kılması, onları yazması, onları sahneye koyması, onları oynaması, Nasrettin Hoca'yı görmezden gelmemesi, Yunus Emre'yi görmezden gelmemesi, Yahya Kemal'i yazması ve sahnelemesi, bizim kökümüzden, bizim kültürümüzden kopmayan bir yeteneği, bu salonda, bu sahnede büyük izler bırakarak ve galiba görevini yaparak aramızdan ayrıldığını bize hatırlatıyor."

Günay, Atasoy'un ailesine başsağlığı dileğinde bulunurken, sanatçının kızı oyuncu Fadik Sevin Atasoy'u işaret ederek "Geride kalanlarına, bize emaneti sevgili Fadik başta olmak üzere herkese, bütün sanat ve tiyatro sevenlerine yürekten sabırlar diliyorum. Kendisine rahmet diliyor ve selamlıyorum" dedi.

SÖZMEZ ATASOY'UN OKUDUĞU GÜLCE ŞİİRİ İÇİN

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de Sönmez Atasoy'un yönetmen, çok sayıda oyuncuyu yetiştiren önemli bir akademisyen ve yeri doldurulamayacak bir oyuncu olduğunu ifade ederek, "Devlet Tiyatroları, sevgili Sönmez Abisini kaybetmenin derin üzüntüsü içindedir" sözleriyle duygularını dile getirdi.

Bilgin, daha sonra salonda bulunanları saygı duruşuna davet etti. Törene katılanların Atasoy'un sahnede bulunan tabutunu selamlamasının ardından sanatçının cenazesi Kocatepe Camisi'ne götürüldü.

Atasoy, cuma namazını mütakip Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SÖNMEZ ATASOY KİMDİR?

Sanatçı Sönmez Atasoy,1944,Kars doğumlu, tiyatro ve sinema oyuncusudur. Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümü mezunu olan Atasoy, 1968 yılında Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı.40 yıl oyuncu ve yönetmen olarak bu kurumda hizmet verdi.

Sanat kurumu tarafından iki defa en iyi oyuncu (Sesem Kocanın Kurnaz Karısı 1973), (Kanlı Nigar) ve en iyi yönetmen (Ana Hanım Kız Hanım)seçildi. Yönettiği oyunlar: 1982 Dünya Tiyatro Festivalinde Sofya'da (Ana Hanım Kız Hanım), 1987 Balkan Tiyatro Festivalinde (Misafir) 1992Taşkent Festivali (Bir Ben Verdır Bende) sergilendi.

2008 yılında 'Turkish Art Sosiete Of NewYork' Türk tiyatrosunu kurdu. Kızı, Fadik Sevin Atasoy'un oynadığı 'Kanlı Nigar' oyununu City Hall'de yönetti. Sönmez Atasoy 1975 yılında Cüneyt Gökçer'in asistanı olarak başladığı sahne öğretmenliğini Ankara ve İzmir Devlet Konservatuarlarında, İstanbul'da Müjdat Gezen Sanat Merkezi okulu, Yedi Tepe Üniversitesi, Haliç Üniversitelerinde sürdürdü. Haliç Üniversitesi Konservatuarında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

YÖNETTİĞİ BAZI TİYATRO OYUNLARI

Nasraettin Hoca Birgün : Sönmez Atasoy - Kent Oyuncuları - 2007

Kanlı Nigar : Sadık Şendil

Ölümsüzler : Melih Cevdet Anday - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 206

Deli İbrahim : Turan Oflazoğlu

Osmanlı Dram Kumpanyası : Osmanlı Dıram Kumpanyası - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2004

Ay Işığında Şamata : Haldun Taner - İzmir Devlet Tiyatrosu - 1993

Tamirci : Refik Erduran - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1991

Bir Ben Vardır Benden İçeri : Tarık Bugra - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1990

Misafir : Bilgesu Erenus - Bursa Devlet Tiyatrosu - 1987

Kaktüs Çiçeği : Jean Pıerre Gredy - Trabzon Devlet Tiyatrosu - 1987

Yaşasın Tiyatro] : Sönmez Atasoy - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1985

Kırık Testi : Heinrich von Kleist - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1983

Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları

Nasrettin Hoca Bir Gün

Teneke

Osmanlı Dram Kumpanyası

Bahar Noktası

Kendi Kök Kubbemiz

Mikadonun Çöpleri

Fadik Kız

Yazdığı Bazı Tiyatro Oyunları

Nasrettin Hoca Birgün

Yedi Köyün Yargıcı

Kendi Gök Kubbemiz

FİLMOGRAFİ

Film İsim Yıl

Sakarya Fırat

Mürsel Ağa 2010

Kurtlar Vadisi Pusu

Halil İbrahim Kapar 2007

Kurtlar Vadisi Terör

Halil İbrahim Kapar 2007

Ayrılık Agah Reis 2007

Aynalar 2004

Kurtlar Vadisi

Halil İbrahim Kapar 2003

Yanlış Saksının Çiçeği 1997

3. İstasyon 1992

Aile Kadını 1987

Halo Dayı Toprağa Verildi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title