Haberi Paylaş

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen ceza belli oldu

Güncel Haberler

Tekirdağ Çerkezköy'de yakalanan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın birlikte ameliyata girdiği doktorlarla ilgili Sağlık Bakanlığı kararını verdi. Soruşturmayı bitiren bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda, çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir" denildi.

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtıp yaklaşıp 1 sene boyunca görev yapan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın birlikte ameliyata girdiği doktorlara verilen ceza belli oldu. Soruşturmasını tamamlayan Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama: Çerkezköy Devlet Hastanesinde bir sahte doktorun görev yaptığı iddialarıyla medyada yer bulan olayla ilgili olarak Bakanlığımızca yürütülen soruşturma 4 Aralık 2022 tarihinde tamamlanmış olup kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama ihtiyacı doğmuştur. Bakanlığımızca tüm personel hareketleri dijital ortamda takip edilmektedir. Habere konu olan Ayşe Özkiraz ile ilgili hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Bu açıdan sağlık personeli sıfatıyla herhangi bir kurumumuzda çalışması, maaş ve görev alması, işlem yapması mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

Açıklama şu şekilde devam etti: "Ancak, hastanede görevli çocuk cerrahisi uzmanına sahte bazı belgeler göstererek kendini Tıp Fakültesi mezunu olarak tanıttığı ve uzmanlık sınavını kazandığını beyan ederek yanılttığı anlaşılmaktadır. Yapılan soruşturmada, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere refakat etme talebinin ilgili uzman hekim tarafından olumlu karşılanması üzerine bu hekimle beraber bazı hastaların muayenesinde ve ameliyatında gözlemci olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Hastanede doktor yetkisini kullanması, hiçbir hastaya doğrudan müdahalesi, tıbbi işlem yapması söz konusu değildir.

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen cezalar belli oldu

Yaklaşık 4 ay boyunca belirli aralıklarla hastaneye gelerek ilgili doktora refakat etmiştir. Bu esnada kendisinden şüphelenen uzman hekim, Başhekimliğe ihbarda bulunmuş ve başhekimlikçe Çerkezköy Kaymakamlığına, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğüne ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına konu intikal ettirilmiştir. Bunun üzerine olay, haber konusu olmuştur. Yapılan soruşturmada, iddia edildiği gibi sahte doktorun çalıştırılması söz konusu değildir. Yetkisiz bir kişi tarafından hiçbir tıbbi işlem yapılmasına müsaade edilmemiştir.

Ancak yetkisiz bir kişinin hastaneye girip çıkması, poliklinik, servis ve ameliyathanede bulunması, hatta buralarda çektirdiği fotoğrafları paylaşmasına fırsat verilmesi, hastane yöneticileri tarafından bu gibi durumları önleyici tedbirlerin alınmasındaki yetersizlik bakımından Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği, Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik ve Hasta Hakları Yönetmeliğine aykırılıklar bulunmaktadır. İlgililer hakkında gerekli disiplin ve idari işlemleri yapılmıştır. Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda,çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir. Yalan beyanlarla olaylara sebep olan Ayşe Özkiraz halen tutuklu olup adli kovuşturma devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen cezalar belli oldu

Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir doktorun yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan Özkiraz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan araştırmada diplomalarının sahte olduğu anlaşılınca polislerce gözaltına alınan Özkiraz, 25 Kasım'da tutuklanmıştı.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Güncel

Ayşe Özkiraz Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Cezalar haklı hepsi hak etmişler, hala aklım almıyor böyle birşey nasıl olur diye,bu kızın tek başına yapacağı basit olay değil.

Cevap Yaz18Yayından Kaldır
Yan komşu :

Hiçbir hastanede,hastaneyi gezen,işleyişi denetleyen,doktorlarını kontrol eden,bir başhekim gördünüz mü? Asla odalarından çıkmıyorlar,sadece maaşlarını alıp,döner sermaye hesabı yapıyorlar

Cevap Yaz111Yayından Kaldır
h.beyli 01:

benim kanaatim sağlık bakanlığı tarafından hastane yönetimi ve il sağlık müdürlüğü nünde görevden alınması gerekir kınama ve uyarma cezası değil.Çünkü bu sahte doktor maaş almış evet o zaman bunu imzalayan tüm personel suçludur ve kamuyu zarara uğratmışlardır.

Cevap Yaz06Yayından Kaldır
Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title