Haberler

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen ceza belli oldu

Güncelleme:

Tekirdağ Çerkezköy'de yakalanan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın birlikte ameliyata girdiği doktorlarla ilgili Sağlık Bakanlığı kararını verdi. Soruşturmayı bitiren bakanlıktan yapılan açıklamada, "Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda, çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir" denildi.

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtıp yaklaşıp 1 sene boyunca görev yapan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın birlikte ameliyata girdiği doktorlara verilen ceza belli oldu. Soruşturmasını tamamlayan Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

"TÜM PERSONEL HAREKETLERİ DİJİTAL ORTAMDA TAKİP EDİLMEKTEDİR"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama: Çerkezköy Devlet Hastanesinde bir sahte doktorun görev yaptığı iddialarıyla medyada yer bulan olayla ilgili olarak Bakanlığımızca yürütülen soruşturma 4 Aralık 2022 tarihinde tamamlanmış olup kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama ihtiyacı doğmuştur. Bakanlığımızca tüm personel hareketleri dijital ortamda takip edilmektedir. Habere konu olan Ayşe Özkiraz ile ilgili hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Bu açıdan sağlık personeli sıfatıyla herhangi bir kurumumuzda çalışması, maaş ve görev alması, işlem yapması mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

"AMELİYATTA GÖZLEMCİ OLARAK BULUNDUĞU TESPİT EDİLDİ"

Açıklama şu şekilde devam etti: "Ancak, hastanede görevli çocuk cerrahisi uzmanına sahte bazı belgeler göstererek kendini Tıp Fakültesi mezunu olarak tanıttığı ve uzmanlık sınavını kazandığını beyan ederek yanılttığı anlaşılmaktadır. Yapılan soruşturmada, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere refakat etme talebinin ilgili uzman hekim tarafından olumlu karşılanması üzerine bu hekimle beraber bazı hastaların muayenesinde ve ameliyatında gözlemci olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Hastanede doktor yetkisini kullanması, hiçbir hastaya doğrudan müdahalesi, tıbbi işlem yapması söz konusu değildir.

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen cezalar belli oldu

"HİÇBİR TIBBİ İŞLEME MÜSAADE EDİLMEDİ"

Yaklaşık 4 ay boyunca belirli aralıklarla hastaneye gelerek ilgili doktora refakat etmiştir. Bu esnada kendisinden şüphelenen uzman hekim, Başhekimliğe ihbarda bulunmuş ve başhekimlikçe Çerkezköy Kaymakamlığına, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğüne ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına konu intikal ettirilmiştir. Bunun üzerine olay, haber konusu olmuştur. Yapılan soruşturmada, iddia edildiği gibi sahte doktorun çalıştırılması söz konusu değildir. Yetkisiz bir kişi tarafından hiçbir tıbbi işlem yapılmasına müsaade edilmemiştir.

BAŞHEKİMİN YÖNETİCİ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ

Ancak yetkisiz bir kişinin hastaneye girip çıkması, poliklinik, servis ve ameliyathanede bulunması, hatta buralarda çektirdiği fotoğrafları paylaşmasına fırsat verilmesi, hastane yöneticileri tarafından bu gibi durumları önleyici tedbirlerin alınmasındaki yetersizlik bakımından Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği, Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik ve Hasta Hakları Yönetmeliğine aykırılıklar bulunmaktadır. İlgililer hakkında gerekli disiplin ve idari işlemleri yapılmıştır. Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda,çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir. Yalan beyanlarla olaylara sebep olan Ayşe Özkiraz halen tutuklu olup adli kovuşturma devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sahte doktor skandalında yeni gelişme! Başhekim ve 2 doktora verilen cezalar belli oldu

NE OLMUŞTU?

Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir doktorun yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan Özkiraz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan araştırmada diplomalarının sahte olduğu anlaşılınca polislerce gözaltına alınan Özkiraz, 25 Kasım'da tutuklanmıştı.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Güncel

Ayşe Özkiraz Haberler

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

500

Yorumlar (8)

Nazlı Muhip:

Tıbbi müdahaleye izin verilse bunun sahte olduğu ameliyat günü meydana çıkardı zaten diye dusunuyorum

13
22
yanıtYanıtla
can:

Tıpta dahili bilimler organlarımızı ilaçlarla ikna etmeye çalışır , ikna edemezse cerrahlar gelır pata küte döverek ikna ederler :)) fark bu

10
2
yanıtYanıtla
Yan komşu :

Hiçbir hastanede,hastaneyi gezen,işleyişi denetleyen,doktorlarını kontrol eden,bir başhekim gördünüz mü? Asla odalarından çıkmıyorlar,sadece maaşlarını alıp,döner sermaye hesabı yapıyorlar

11
1
yanıtYanıtla
TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Cezalar haklı hepsi hak etmişler, hala aklım almıyor böyle birşey nasıl olur diye,bu kızın tek başına yapacağı basit olay değil.

8
1
yanıtYanıtla
Dursun Bey:

varsayalım gercekten uzmanlıgı kazandı ve cerrahi branşta uzmanlık yapacak . Böyle olsa bile intörnlere ilk yıl kayıt kuyut işi yaptrırlar , al evladım sutur yap diseksiyon yap demezler. ilk yıllar amelıyathanede spanç al-ver anca onu yapar . Doktorlar ıyı nıyet kurbanı olmuş.

7
1
yanıtYanıtla
Umutcan Tut:

Daha ne kadar şaşırabilirim diyorum ama güzel ülkem yine bunu başarmayı beceriyor. Başka ülkede yaşayamam yahu.

6
0
yanıtYanıtla
h.beyli 01:

benim kanaatim sağlık bakanlığı tarafından hastane yönetimi ve il sağlık müdürlüğü nünde görevden alınması gerekir kınama ve uyarma cezası değil.Çünkü bu sahte doktor maaş almış evet o zaman bunu imzalayan tüm personel suçludur ve kamuyu zarara uğratmışlardır.

6
0
yanıtYanıtla
Turgut Reis:

Resmi diplomalı doktorlardan yine da iyi, helal olsun.

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title