Makam Aracı: Bisiklet! - Haberler
Haberi Paylaş

Makam Aracı: Bisiklet!

Haberler.Com - Güncel
 - Güncelleme:
Makam Aracı: Bisiklet!

Londra'nın Türk asıllı ve sıra dışı Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Johnson ile çok özel röportaj.

Londra'da Türkiye'nin tanıtımı ve Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelerde vizesiz dolaşım yasal hakları ile ilgili Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren konularda önemli gönüllü lobi çalışmaları yürüten Rize'li turizmci - halkla iliksiler uzmanı ve köse yazarı Mehmet Okumuş Londra'nın Türk asıllı- sıra dışı Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Johnson ile çok özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük ve en önemli başkentlerinden bir olan Londra'nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson bu çok özel görüşmede, Türk basınında bugüne kadar yer alan en çarpıcı ve en kapsamlı ilk mülakatını ayni zamanda "Vizesiz Avrupa Hareketi" isimli sivil toplum oluşumunun da kurucu- başkanı olan Mehmet Okumuş ile gerçekleştirdi.

Boris Johnson Okumuş ile yaptığı bu çok özel görüşmede 2011 yılını değerlendirip, 2012 yılından beklentilerini açıklayarak, bisikletini özel yaşamında ve çalışma hayatında niçin makam aracı olarak kullandığını anlattı.

Johnson, mülakatında 2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Londra'yla ilgili olarak Mehmet Okumuş'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türk soyuyla gurur duyduğunu ifade eden Johnson'un bu röportajı, yeni yılda dünya medyasına vermiş olduğu ilk röportaj olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.

Boris Johnson'un Soyu Çankırı'ya Uzanıyor

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ın büyük dedesi Çankırılı Hacı Ahmet Efendi, dedesi ise Osmanlı'nın son dâhiliye nazırı Ali Kemal... Boris Johnson da babası ve büyük dedesi gibi gazeteci. Üstelik dedesi Ali Kemal gibi politikayla uğraşıyor.

Boris Johnson, sıkı bir Fenerbahçe taraftarı… Johnson, Türkiye'nin AB tam üyeliğini açıkça destekliyor ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanlara ateş püskürüyor. Londra'da yerleşik Türkçe konuşan toplum ile sıcak içerisinde olan Boris Johnson'in halen Türkiye'de yasayan akraba kuzenleri var. Boris Johnson; belediye başkanlığı görevinden önce İngiliz Parlamentosu'nda milletvekili olduğu dönemde BBC televizyonun kendi gemcisini ve Türk kökenini konu alan bir programının çekimleri için İstanbul'a gelmiş, dedesinin yasadığı evi ve İstanbul'daki kuzenlerini ziyaret etmişti.

Makam Aracı Bisiklet

Milyarlarca Sterlin gibi dev bir bütçesiyle Avrupa'nın en büyük başkentinin Belediye Başkanı olan Johnson, ne BMW, Mercedes gibi lüks makam araçlarına biniyor ne de yakın koruma bulunduruyor. Takım elbisesi ve sırtında çantasıyla her gün bisikletine binerek işine gidip geliyor.

Londra'nın toplu taşıma ve trafik gibi sorunlarına çözüm üretmenin yanı sıra sağlıklı bir yaşam için bisiklete bindiğini ve Londralıları da bisiklet kullanmaya teşvik ettiğini belirten Johnson, bu amaçla çeşitli bisikletli etkinlikler düzenliyor.

Boris Johson, Rize'li Turizmci - Yazar Mehmet Okumuş'un sorularını büyük bir samimiyet ve yüreklilik ile cevaplandırdı.

" Londra'yı 'Bisiklet Şehri'ne Dönüştürmek İstiyorum"

Sayın Johnson, öncelikle 2012'nin ilk mülakatını benimle yaptığınız için teşekkür ederim. Bu kadar önemli bir şehrin Belediye Başkanı olarak neden evden işe, işten eve, tüm toplantı ve etkinliklere hep bisikletiniz ile gidiyorsunuz?

"Sağlık açışından iyi olmasının yanı sıra bisiklet bana istediğim yere, istediğim zamanda gidebilme özgürlüğünü sunuyor. Göreve başladığımdan bu yana Londra'yı insanların rahatlıkla bisikletlerini kullandıkları bir 'bisiklet şehrine' dönüştürmeyi hep istemişimdir. Bisiklet kullanmak insanları daha fazla sosyal olmaya teşvik eder, sağlık ve finansal açıdan yarar sağlar. Bu sayede Londra gelecekte çevresel ve doğal açıdan temiz ve güçlü bir şehir olacak. Benim en büyük amacım, Londra'yı dünyanın en güzel ve en büyük şehri yapmak. İşte bu nedenle, 2010 yazında bisiklet kiralama organizasyonum büyük yankı buldu. Barclay's Bakası'nın sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon sayesinde şu anda elimizde 352 tane yerleştirme istasyonunda konuşlandırılmış tam olarak 6 bin adet bisiklet mevcut. Bu bisikletler Londralıların ulaşım aracı olarak ilk tercihleri arasında yer alıyor ve bu bisikletler ile her gün Londra'nın merkezine binlerce sefer gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı "neden bisiklet kullanıyorsunuz" değil, "neden kullanmıyorsunuz" diye bir soru sormalısınız. Eğer 2012 yılı için hala bir planınız yoksa size 'bisikletlerinizi alıp gelin bize katılın' derim."

"Soyumla Gurur Duyuyorum"

Aile kökeninizin Türk olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

"Soyumla kesinlikle gurur duyuyorum."

Türk göçmen ve Türk iş adamlarının Londra ekonomisine ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?

"Büyük babam gibi Türk ve Kürt kökenli birçok insan, Türkçe konuşan toplumun zengin tarihini, kültürünü, mutfak ve tecrübeli ticari geleneklerini de beraberinde getirerek Londra'yı kendilerine yurt edinmişlerdir. Londra, pek çok topluluğun bir araya gelerek oluştuğu dinamik ve refah dolu bir şehirdir. Tıpkı diğer toplumlar gibi Türkler de bu şehre ekonomik ve kültürel açıdan katkılar sağlıyor. Ayrıca bu katkılar iki ülke arasında sıcak ilişkiler için sağlam zemin teşkil ediyor."

Şiddet Olayları Londra'ya Gölge Düşürdü

Sizce 2011'de Londra için en talihsiz olay neydi?

"Ağustos ayındaki şiddet karışıklığı şehre kesinlikle gölge düşürdü. Bu tarz sersemce şiddetlerin şehrimizde yer almasından, isyancıların gözlerini kör eden duyarsızlıkları, bencillikleri ve yüzlerce çalışkan insanın rızıklarının çöpe atılıp dünya önünde kötü bir izlenim bırakılması bir ara beni çok yormuştu. Şimdi bu olaylardan kötü etkilenen bölgelerde 20 milyon Sterlin sadece Croydon ve Tottenham'a ve toplamda 70 milyon Sterlin'den daha yüksek bir rakamla yatırım yapılarak bu bölgeler iyileştirilmeye çalışılıyor. Dahası gösterdikleri bu davranışların ne kadar kötü olduğunu ve bunun bir bedeli olduğunu anlayabilmeleri için binlerce kişi gözaltında tutuluyor. Londra bunun üzerinden gelebilecek. Croydon'u tekrar eski haline getirmek için bazı planlarımız var ve yeni yılda Tottenham'da düzenlenecek şeylerle ilgili organizasyonlar yapıyorum. Tabi ki bu çok kolay olmayacak çünkü bu kadar insanı dehşete düşüren bir zararı düzeltmek zor. Ama biz artık sokaklarımızda şiddet görmek istemiyoruz."

"Londralıların Duyarlılığı Beni Duygulandırdı"

Sizin için 2011'in en büyük sürprizi neydi?

"Londralıların isyana duyarsız kalmaması ve gösterdikleri tepki inanılmaz bir şey. Herkes ellerinde süpürgelerle ortaya çıktı ve el ele vererek bu şehri tekrar güvenli bir yer haline getirmek için, polislere de yardımcı olarak muhteşem bir şekilde çalıştılar. Onların bu tepkisi beni bu büyük şehrin belediye başkanı olarak oldukça gururlandırdı."

Sizce Londra güvenli bir şehir mi?

"Londra, yaşamak ve çalışmak için dünyanın en güvenli büyük şehirlerinden biridir. Ben göreve başladığımdan bu yana suç oranı yüzde 9, toplu taşıma suçları yüzde 30 düştü. Cinayet oranı ise 1978 yılından sonra en düşük oranına ulaştı. Şu anda 33 binin üzerinde polis memuru var ve bu rakam, ben bu göreve başladığımda daha azdı. Londralılar ve turistler için burayı her zamankinden daha güvenli bir yer haline getirmek için çalışıyoruz. Amacım yalnızca polis sayısını artırmak değil; sokakları, işini daha iyi yapan polislerle donatmak."

"2012 Şehrimiz Tarihinin En İnanılmaz Yıllarından Biri Olacak"

2012 yılı için tahmin ve beklentileriniz neler?

"2012 şehrimiz tarihinin en inanılmaz yıllarından biri olacak. Haziran ayında binlerce sokak partisi ve Thames Nehri üzerinde 1000 adet bot filosu ile Kraliçe'nin tahttaki 'Pırlanta Yıldönümü Şenliği' muhteşem geçit ve törenleri ile yıla damgasını vuracak. Temmuz ayının başında Olimpiyat Meşalesi yakılacak ve Olimpik kutlamalar için ilk başlangıç atışı yapılacak. Yarışma yapılacak yerler çok önceden ayarlandı. Ulaşım sistemimiz düzenlendi ve ziyaretçilerin şehri gezebilmesi için yeni düzenlemeler yapıldı. Ziyaretçilerimizi bekleyen bir yığın kültürel etkinlikler ve açık büfe yemeklerimiz olacak. Londra'nın olimpiyatlara dünyanın görüp görebileceği en iyi ev sahipliğini yapması 2012'den en büyük beklentim. Sadece Büyük Britanya Takımı ve Büyük Britanya Paralimpik Takımı bu oyunları uzak ara bir sayıyla madalyayı almayla kalmayacak, ayrıca ziyaretçiler ve Londralılar bu oyunlar sona erdiğinde bile hafızalarına kazınacak kültürel, sportif ve damak tatlarıyla dolu bir sürü muhteşem anı biriktirecekler."

Yeni yılda dilek ve hedefleriniz neler?

"Umalım da bu oyunlar Londralıların hak ettiği ve onlara miras kalabilecek şekilde olsun. Bu oyunlara milyonlarca Sterlin yatırım yapıldı ama beraberinde binlerce insana iş imkânı sağladı. Bu şehri hem yaşam hem iş açısından büyük bir merkez haline getirmek için elime geçen her fırsatı değerlendirmek ve bu fırsatlardan yararlanmakta kararlıyım."

Haberler.Com - Güncel

Türkiye Avrupa Londra Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title