Haber : Kars Belediye Başkanı'nı Almaya Giden Darbecilerin Yargılanmasına Başlandı - Haberler

Haberi Paylaş

Kars Belediye Başkanı'nı Almaya Giden Darbecilerin Yargılanmasına Başlandı

Kars Belediye Başkanı'nı Almaya Giden Darbecilerin Yargılanmasına Başlandı

Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve görevden el çektirmek amacıyla Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta'nın evine gittikleri iddiasıyla 24'ü tutuklu 27 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve görevden el çektirmek amacıyla Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta'nın evine gittikleri iddiasıyla 24'ü tutuklu 27 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada daha önce meslekten ihraç edilen tutuklu sanıklardan Üstegˆmen Zafer Akar, tegˆmenler Emre Koca, Furkan Şöhret, Şuayip Çıtlak, Yu¨zbas¸ı Sedat Kılınç, astsubaylar Kadir Demirkaya, Ömer Bulut, Uğur Koç, uzman çavuşlar Adem Ali Kara, Ahmet Kök, Ali Çelik, Ali Yeşilot, Emre Ayan, Erhan Çoşkun, Ferhat Şahin, İsmail Taşkın, Muhammet Çakmak, Serdal Bağcılar, Tümer Işık, Yunus Şeker, Tanju Bağcı ile eski Kars Belediyesi S¸ehitlik bekçisi Murat Bekdemiroğlu ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Uzman Çavuş Galip Moroğlu, Astsubay Erdem Yavuz ile Üsteğmen Seyhan Doğan hazır bulundu.

Diğer sanıklardan eski Üsteğmen Eray Çetin ile Yüzbaşı Samet Çolak, tutuklu bulundukları Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Güvenlik güçleri, adliye ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

O dönem 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlıgˆı Komuta Destek Taburu MEBS Bo¨lu¨k Komutanlığında görevli, belediye hoparlöründen "Sıkıyönetim ilan edildi." anonsu yaptığı öne sürülen eski Üstegˆmen Zafer Akar, darbe girişimi gecesi tabur komutanının kendisini aradığını, herkesin kışlada toplandığını söylediğini belirterek, tabura geldiğinde herkesin koşuşturma içinde olduğunu anlattı.

Yüzbaşı Samet Çolak'ın kendisini aradığını ve emrindeki askerleri arayıp toplaması gerektiğini söylediğini aktaran Akar, şunları dile getirdi:

"Acil bir durum vardı. Alarm verilmişti. Terör saldırısı olduğunu düşündük. Kışlaya gittiğimde personel silah alıp içtimaya çıkıyordu. Ben de silahımı alıp içtimaya çıktım. Tabur komutanı, kendi cep telefonuyla Kars Belediye Bas¸kanı'na ulas¸maya c¸alıs¸tı ancak ulas¸amadı ve Binbas¸ı Ferhat Demircan, bana 'Belediye başkanına ulaşmamız lazım, belediye başkanının evine gidin, bizimle beraber emniyeti için askeri birliğe gelmesini söyleyin.' dedi, ben de evini bilmediğim için bu olayla alakası olmayan şehitlik bekçisini aradım. Şu anda tutuklu. Buna neden olduğum için çok üzüldüm. Belediye başkanına ulaşmamız gerektiğini düşündüm, onun güvenliği için haber de vermemiz gerekiyordu. Bekçiyi aradım. Başkanın adresini sordum.

'Evet, biliyorum.' dedi. Adresi tarif etti. Ben bilmediğim için anlayamadım. Yanımdaki askerler de tarif etti, orayı çıkartamadık. Sonra Murat abiden ricada bulunduk, belediye başkanının evine götürmesi için. Onu da aldık ve evine gittik. Murat abi kapıyı çaldı, bir hanımefendi çıktı, 'Belediye başkanı evde mi?' diye sordu, hanımefendi 'Yok, biz de ulaşamıyoruz.' dedi."

"Metni anons merkezini kullanarak okudum"

Akar, belediye başkanını evde bulamayınca belediye binasına geçtiklerini ve anons yaptıklarını anlattı.

"Hemen Binbas¸ı Ferhat'ı arayarak belediye bas¸kanının ikametgahında olmadıgˆını, 'Bu nedenle Belediye Bas¸kanlıgˆı binasına gidiyoruz.' diyerek bilgi verdim." ifadelerini kullanan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Belediye bas¸kanı ikametgahında olmayınca yine belediye c¸alıs¸anı Murat ve digˆer personel ile, aynı aracımızla Kars Belediye Bas¸kanlıgˆı hizmet binası o¨nu¨ne geldik. Ben ve beraberimdeki askerler anons merkezinin yerini bilmedigˆimiz ic¸in Murat burada bize anons merkezinin yerini go¨sterdi ve binada bulunan sivil giyimli birisini c¸agˆırdı, anons merkezinin odasının kapısını ac¸tırdı. Bu durumun ardından ben cep telefonumla Binbas¸ı Ferhat'ı aradım. 'Biz belediye bas¸kanlıgˆı anons merkezine geldik, ne yapalım komutanım?' diye sordum. Ferhat Binbas¸ı da bana 'Kurmay başkanını arayın, o size ne yapacağınızı söyleyecek.' emrini verdi. Ben de bu emrin u¨zerine Kurmay Bas¸kanı Yarbay Serkan Polat'ı cepten aradım ve kendisine 'Komutanım, anons merkezindeyim.' dedim. Kurmay Bas¸kanı Serkan Polat, bana 'Söylediklerimi not et, sonra anons edin.' diyerek, 'Türk Silahlı Kuvvetleri, sıkıyönetim ilan etmiştir. Evlerinizdeyseniz sokaklara çıkmayın, sokaklardaysanız evlerinize gidin.' şeklinde anons etme emri verdi.

Ben de bu emir u¨zerine belediye c¸alıs¸anına ses sistemini ac¸tırdım. Ac¸ılan ses sistemini kullanarak kurmay bas¸kanının bana anons etmek u¨zere yazdırmıs¸ oldugˆu metni okudum."

Vatandaşların belediye önünde toplanmaya başladığını belirten Akar, "Vatandaşlar bize, 'Asker kışlaya.', 'Sizin burada ne işiniz var?' şeklinde söylemlerde bulundu. Ne olduğunu anlamadık. Daha sonra kışlaya döndük ve burada ne olduğunu anladık." şeklinde konuştu.

Tutuklu sanıklardan eski Uzman Çavuş Adem Ali Kara da saat 22.30 sıralarında Astsubay U¨stc¸avus¸ C¸agˆlar Altıntaş'ın kendisini telefonla arayarak, "Kıs¸lada alarm verildi. Acilen kıs¸laya c¸ıkmamız gerek. Aracın var mı? Yoksa Eray Üstegˆmen'i ara." dediğini, kendisinin de Eray C¸etin'i aradığını ve onunla 23.15 sıralarında kıs¸laya intikal ettiklerini söyledi.

Kara, Eray U¨stegˆmen'e "Komutanım durum nedir, bilginiz var mı, saldırı mı oldu?" diye sorduğunu ifade ederek, şunları anlattı:

"O da bana bilgisinin olmadıgˆını, 'Gidince hep beraber go¨recegˆiz. Bana da acilen kıs¸laya c¸ıkmamız gerektigˆi so¨ylendi.' dedi. Biz bo¨lu¨gˆe gittigˆimizde orada bulunan herkes tam tec¸hizatlı, silahlı ve hu¨cum yelekli bekliyordu. Zırhlı arac¸lar da c¸alıs¸ıyordu. Ben Eray U¨stegˆmen'in emri u¨zerine u¨stu¨mu¨ giymeye giderken Tegˆmen Galip Moroğlu'yla kars¸ılas¸tım ve 'Komutanım durum nedir?' diye kendisine sordum. O da bana 'Ben de bilmiyorum. Sen hemen u¨zerini giyin, gel.' dedi. Ben kamuflajımı ve hu¨cum yelegˆimi giydim ve bana zimmetli tu¨fegˆimi yanıma alarak bo¨lu¨gˆu¨n bulundugˆu yere gittim.

Daha sonra yol güvenliğini almak için kışladan ayrıldık. Yolu trafiğe kapatarak yol güvenliğini sağladık. Birkaç araca kibarca yol güvenliğini sağladığımızı ve geri dönmeleri gerektiğini söyledim."

"Asker olduğu için inandım, başka bir şey düşünmedim"

Eski şehitlik bekçisi Murat Bekdemiroğlu ise 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Akar'ın kendisini aradığını söyledi.

Bekdemiroğlu, şöyle konuştu:

"Zafer Akar beni aradı ve belediye başkanıyla görüşmesi gerektiğini ve belediye başkanının evinin adresini bilip bilmediğimi sordu. Ben de bildiğimi söyledim. Zafer bana dedi ki: 'Bize yardımcı olur musun?' Adresi söyledim. Bilen olmayınca ben de yardımcı oldum. Başkanın evine gittik. Araçta 4-5 kişi vardı, asker olduğu için inandım. Başka bir şey düşünmedim, başka kötü bir niyetim yoktu. Kapıyı çaldık, belediye bas¸kanımızın es¸i ac¸tı, ben de yenge, belediye bas¸kanımızın evde olup olmadıgˆını sordum. O da 'Yok.' dedi. Cep telefonuna ulas¸amadıgˆını so¨yledi. Ben hala normal bir durum oldugˆunu du¨s¸u¨nu¨yordum."

Savunma yapan sanıklar Akar, Kara, Çetin, Çolak ve Bekdemirogˆlu, haklarındaki suçlamaları reddetti.

Duruşma, sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

AA / Güncel

Murtaza Karaçanta Emre Koca Ali Kara Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title