Haberler

İzmir Basın Müzesi Açıldı

İzmir'de Çetin Emeç, Abdi İpekçi, Metin Göktepe, Uğur Mumcu, Turan Dursun, Ümit Kaftancıoğlu gibi öldürülen gazetecilerin daktilo, bilgisayar, saat, yelek ve kazak gibi özel eşyalarının da bulunduğu, gazetecilikle ilgili malzeme ve belgelerin...

İzmir'de Çetin Emeç, Abdi İpekçi, Metin Göktepe, Uğur Mumcu, Turan Dursun, Ümit Kaftancıoğlu gibi öldürülen gazetecilerin daktilo, bilgisayar, saat, yelek ve kazak gibi özel eşyalarının da bulunduğu, gazetecilikle ilgili malzeme ve belgelerin sergilendiği 'Basın Müzesi' açıldı. Müzelerin unutmamak, hatırlamak isteyen insanoğlu için bellek olduğunu belirten Uğur Mumcu'nun eşi TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, "Bazıları ise Atatürk'ü, 23 Nisanları, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim'leri unutturmak ister" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin '9 Eylül İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90'ıncı yıldönümü' kutlamaları kapsamında gerçekleştirdiği ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne tahsis ettiği 'Basın Müzesi' törenle açıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Basmane semtindeki tarihi Ayavukla Kilisesi'nin müştemilatındaki Müze'nin açılış törenine CHP İzmir milletvekilleri Oğuz Oyan, Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, AK Parti İl Başkanı Cihat Akay, İGC Başkanı Atilla Sertel, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atilla Silkü, CHP İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Mutlu Akpınar, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ilçe belediye başkanları ve gazeteciler katıldı.

ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLERİN YAKINLARI DUYGULANDIRDI

Törenin en duygusal konukları ise Basın Müzesi'ne bağışta bulunan öldürülen gazetecilerin yakınları Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu, Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe ve ablası Meryem Göktepe, Turan Dursun'un oğlu Abit Dursun oldu. Güldal Mumcu, kütüphaneler ve müzelerin toplumların hatıra defterleri olduğunu, insanoğlunun unutmamak ve hatırlamak istediğini söyledi. Kimi kişilerin ve olayların da unutulmamasını istediklerini belirten Mumcu, "Bazıları ise kendisi unutmasa bile, işine gelmeyenleri zaten unutkanlıkla malul geniş kitlelere özellikle unutturmak ister. 23 Nisan'ları, 19 Mayıs'ları, 30 Ağustos'ları, 29 Ekim'leri unutturmak ister. Hasan Tahsin'leri, Muammer Aksoy'ları, Bahriye Üçok'ları, Ahmet Taner Kışlalı'ları, Abdi İpekçi'leri, Uğur Mumcu'ları unutturmak ister" dedi.

'BAKAN GÜNAY'IN AKLINLA ITRİ'DEN BAŞKASI GELMEMİŞ'

Uğur Mumcu'nun ilk bilgisayarını Basın Müzesi'ne bağışlayan Güldal Mumcu, konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı da eleştirdi. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği, Nazım Hikmet'in yattığı tarihi Ulucanlar Cezaevi'nde eski mahkumların duvarlara yazdığı yazıların badana- boyalarla silindiğini, 17 kişinin idam edildiği darağacının cilalanıp bir mobilya haline getirildiğini söyledi. Mumcu şöyle konuştu:

"Ulucanlar artık hapishane değil. Ama müze hiç değil. Müze olmayan bu müzeleri hayata geçiren siyasi yetkili Kültür Bakanıdır. Şehit cenazesinde, Friedrich Chopin'in cenaze marşını 'millet Allahuekber diyecek' itirazıyla susturan Kültür Bakanı. Kendi cenazesinde de klasik Türk müziği bestecisi Itri'nin Segah ilahisinin çalınmasını vasiyet ettiğini söyleyen Bakan'a göre, Chopin'in cenaze marşı halk ile bağ kuramıyormuş. Sanki halk, 'tut-i mucize guyem ne desem laf değil' diyen saray bestecisi Itri ile pek kaynaşmış da!. Hakla kaynaşmışlık adına aklına Itri'den başkası gelmeyen Bakan'ın, hapishaneden dönüştüreceği müze de bu kadar oluyor demek ki. Kaldı ki siz bakmayın Kültür Bakanı'nın hamaset edebiyatına. Toplumsal baskı olmasa, Ulucanlar Cezaevi alanının dev bir alışveriş merkezine, ya da bir padişah camisine dönüştürüleceğini, bunun bir AKP klasiği olduğunu artık hepimiz biliyoruz."

METİN GÖKTEPE'NİN KAZAĞI

Metin Göktepe'nin ablası Meryem Göktepe de, kardeşinin önceden duvardan düştüğünün söylendiğini, basını ısrarlı takibi ve annesinin mücadelesi ile gerçeklerin ortaya çıkması için mücadele verildiğini söyledi. Geniş kapsamlı bu cinayetlerin çözülmesi için meclis komisyonu kurulması için defalarca TBMM'ye yakınlarını kaybetmiş ailelerin talepte bulunduğunu belirten Göktepe, "İktidarın oyuyla komisyon kurulmadı. 100 yılda 100'ün üzerinde gazeteci öldürüldü. Ben ve annem Metin'in bizim için çok değerli olan kazağını Basın Müzesi'ne bağışladık. O kazakta bizim için çok değerli olan Metin'in saç telleri var. Metin kokan bir kazak. Bize kutsal bir emanet. Artık en doğru yerde, olması gereken yerde bu kazak" dedi.

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atilla Silkü de yaptığı konuşmada toplumsal beleğin oluşmasında müzelerin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İGC Başkanı Atille Sertel, müzenin açılmış olmasında dolayı gururlu olduklarını söyledi. Gazetecilik mesleğinin çileli, meşakatli, ölüm, felaket ve acı dolu bir meslek olduğunu belirten Sertel şöyle konuştu:

"Toplumu aydınlatma, kamuoyunu bilgilendermeye çalışan gazeteciler karanlık güçlerin hedefi oldular, öldürüldüler. Görevlerini yaptıklarından ötürü canlarını verdiler. Bizim gurur kaynağımız, ışığımız oldular. Gelecek kuşaklara ışık tutması için önemli bir gün bugün. Teknolojik açıdan gazetecilik çağ atladı. Ama gazeteciliğin sosyal ve ekonomik koşulları, sendikalaşma, yaşam koşullarında tam gerilemeye gitti. Bu inanılmaz tabloyu değiştirmek gazetecilerin mücadelesi ile olacaktır. Toplumun hakkını savunan kesimin, kendi haklarını korumakta tereddüt davranması artık sona ermelidir. Güldal Mumcu'nun Uğur Mumcu'nun ilk kullandığı bilgisayarın müzeye vermesi bizim için çok anlamlı. Meryem ve Fadime Göktepe'nin biricik evlatlarının kazağını vermesi çok önemli. Abdi İpekçi'nin daktilosu, Çetin Emeç'in en değer verdiği notlar ve ölümünden önce aldığı son tehdit mektubu de Müze'de sergileniyor. Bundan sonra ne gazeteci öldürülsün, ne de tutuklansın."

ATALAY: EN ÖZGÜRLÜKÇÜ BASIN YASALARI BİZDE

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, ilklerin kenti İzmir'in Basın Müzesi'nde de öncü olduğunu söyledi. Mezbele olan tarihi binanın İzmir'e ve Türk basınına kazandırıldımasında dolayı teşekkür eden Atalay, "Türkiye çok güzel günlere gelecek. Dünyanın en özgürlükçü basın yasalarından biri bizde. Ancak Terörle mücadele yasalarından dolayı hala sorunlar yaşıyoruz" dedi.

'ÖĞRENDİĞİNİZ ŞEYE BAĞLI OLUYOR YAŞAMINIZ'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Basın Müzesi'nin hafızaları tazeleyeceğini, gelecek kuşaklara neler yaşandığını aktaracağını söyledi. Gazeteciliğin zor bir meslek oldğunu belirten Kocaoğlu, "Mesleğin doğası gereği pek çok şeyi öğrenmek özelliği var. İstesiniz de istemezeniz de öğrendiğiniş şeye bağlı oluyor yaşamınız. Zaman zaman 'gazeteciler fazla şey öğrenmesin mi' diye düşünüyor insan. Ancak tabii ki gazetecilerin amacı halkı doğru bilgilendirmek" dedi.

'TERÖRÜ ÇÖZMEK İÇİN TÜM PARTİLER BİRARAYA GELİN'

Son dönemlerde artan terör olayları ve verilen şehitlerden dolayı acı dolu günler yaşadıklarını belirten Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:

"Mutlaka bir çıkış yolu bulmalıyız. Bunu siyasiler çözecek. Çözülsün de, hangi parti ne kadar prim alıyorsa, madde manevi getirisi neyse onu alsın. Herkes de buraya katkı koysun. Terörün bitmesi için verilen emekleri ülke insanı hiçbir zaman unutmaz. Parti ayrımı yapmadan, tüm siyasi partiler terörü çözmek için biraraya gelin."

Basın Müzesi konuşmaların tamamlanmasının ardından kurdelenin kesilmesiyle açıldı. Atilla Sertel, Aziz Kocaoğlu'na İGC adına minyatür Hasan Tahsin heykeli verdi. Müze'de en çok öldürülen gazetecilerin eşyalarını sergilendiği oda ilgi çekti. Güldal Mumcu, eşi Uğur Mumcu'nun daktilosunun başında duygusal anlar yaşadı. Oğlu Metin Göktepe'nin kazağını gösteren Fadime Göktepe, Mumcu'ya 'Onlar ölmedi. Hiç bir zaman unutulmayacaklar. Kalbimizde yaşıyorlar' dedi. Mumcu ve Göktepe'nin bu konuşma sırasında gözleri doldu. - İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Metin Göktepe Abdi İpekçi Çetin Emeç Uğur Mumcu Politika Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Bakmadan Geçme

Filenin Sultanları elendi mi? Amilli Bayan Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917 Levent Mercan kimdir? Levent Mercan kaç yaşında, mevkisi ne, hangi takımlarda oynadı? İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 21 Haziran Cuma İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 21 Haziran Cuma maç programı! #9917 #129300 Polonya Avusturya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Polonya Avusturya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Polonya Avusturya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Polonya Avusturya maçı ne oldu? Polonya Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Polonya Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! POLONYA AVUSTURYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Arka Sokaklar yeni bölüm yok mu, neden yok? 21 Haziran Cuma Arka Sokaklar yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? Çırak filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çırak filmi ne zaman, nerede çekildi? Miras filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Miras filmi ne zaman, nerede çekildi? Öldür Beni Sevgilim filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Öldür Beni Sevgilim filmi ne zaman, nerede çekildi? Delibal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Delibal filmi ne zaman, nerede çekildi? Vahşetin Çağrısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, nasıl bitiyor? Vahşetin Çağrısı filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250
CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

title