Haberi Paylaş

Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi

Güncel Haberler

Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik nedenlerin kadına yönelik şiddetin oluşmasında yüzde 15 etkisi olduğunu belirterek, "Az bir oran değil. Şiddeti doğuran unsurlar ekonomik, psikolojiktir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik nedenlerin kadına yönelik şiddetin oluşmasında yüzde 15 etkisi olduğunu belirterek, "Az bir oran değil. Şiddeti doğuran unsurlar ekonomik, psikolojiktir. Ekonomik koşulları değiştirdiğinizde farklı bir tablo ortaya çıkıyor. (Ekonomik sorunlar) Erkek şiddetinin asla gerekçesi olamaz. Ben bunu bir gerekçe olarak tanımlamıyorum." dedi

Kılıçdaroğlu, "Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi"nin, "Eşitlik ve Adalet Arayışında Liderlik" oturumunun moderatörü gazeteci Ayşe Arman'ın sorularını yanıtladı.

Arman'ın "Kadınlar ve çocuklar öldürülüyor, her türlü zulüm yapılıyor. Buna bir 'dur' diyen de yok. Siz de demiyorsunuz, neden?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Dur demez olur muyum? Hemen hemen her toplantıda kadın-erkek eşitliğini söylerim. Kadına yönelik şiddet var. Bunun pek çok nedenleri var. Bizim üzerimize düşen bir görev varsa, kadın hareketi 'Ey CHP şunu yap.' derse emin olun onu hemen yaparız." yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisine göre olabildiğince kadınların sorunlarına önem verdiğini belirterek, kadın milletvekillerinin sadece şiddet gören kadınları değil, hapishanede yatan kadınları da ziyaret ettiğini, sorunlarını parlamentoya taşıdıklarını, çocuklarla da ilgilenildiğini ancak Tükiye'nin yoğun gündeminde kadınların sorununu çok öne çıkarmanın mümkün olmadığını söyledi.

21. yüzyılın Türkiye'sinde en çok mağduriyeti kadınların yaşadığını, şiddete maruz kaldıklarını, haksızlığa uğradıklarını, eşit olmayan koşullarda hayata tutunmaya çalıştıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, kendi doğasına, köyüne, suyuna sahip çıkmak isteyen kadınlara her türlü desteği verdiklerini ancak parti olarak çok öne çıkmamaya özen gösterdiklerini, onların hareketini siyasal partinin hareketi gibi göstermek istemediklerini söyledi.

Arman'ın "CHP kadın meselesini yeteri kadar ciddiye alıyor mu?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Emin olun alıyoruz. Kendi partimizde yüzde 33 siyasette cinsiyet kotası getirdik. Başka hiçbir siyasi partide yok. Avrupa'daki en yüksek oran." dedi.

Katılımcılar, Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri üzerine "Yüzde 50 istiyoruz." diye seslendi.

Yüzde 33 cinsiyet kotasının uygulanabilmesi için Siyasi Partiler Yasası'nda bu oranların olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Siyasi Partiler Yasası'nda böyle bir oran olmadığı için buna uyulmuyor. Biz Siyasi Partiler Yasası'nda da yüzde 33 cinsiyet kotasının gelmesini istiyoruz. Bunu bizim söylememiz yetmiyor. Kadın hareketinin, özellikle bütün siyasi partileri ziyaret etmesi lazım. 'Biz yüzde 33 cinsiyet kotası istiyoruz.' demesi lazım. Her partiye gidip, bu baskıyı yapmaları gerekiyor. Kadın milletvekillerimiz arzu ederlerse önümüzdeki hafta bir kanun teklifi verebiliriz. Hatta siz hazırlayın kanun teklifini, onu verelim. Ama kadınlar diğer siyasi partilere de gitsinler. Orada da kadın milletvekilleri var. Kadın dayanışması yapın. 'Bu CHP'nin önerisi, biz CHP'nin önerisini kabul etmiyoruz.' O zaman onlar öneri hazırlasınlar. Amaç kadının siyasette daha etkin olması."

Partisinin genel olarak kadınlara yönelik tavrından memnum olduğunu ancak bunun yeterli bulduğunu söyleyemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, kadınların da kendi haklarına sahip çıkma konusunda daha güçlü bir mücadele vermesi gerektiğini, erkek egemen bir toplumda, çoğu kez gençlere de yeteri kadar yer verilmediğini, bu nedenle gençler için yüzde 10 kota getirdiklerini anlattı.

"Şiddeti doğuran nedenlerden bir tanesi ekonomik"

Arman, "Erkekler ekonomik sıkıntı yüzünden sıkıntılarını kadınlardan çıkarıyor, dediniz. Bu kadar talihsiz ve korkunç bir açıklamayı nasıl yaptınız. Gerçekten bu söylediklerinize inanıyor musunuz?" sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, erkek şiddetinin birden fazla nedeni olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, ruh hastası erkeğin şiddet uyguladığını, kültürel dokudan kaynaklanan sorunlar ile ekonomik nedenler ve yasaların erkeklere yönelik pozitif uygulamalarının şiddetin nedenlerinden olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Söylemek istediğim şuydu, ekonomik denenler kadına yönelik şiddetin oluşmasında yüzde 15... Az bir oran değil. Eğer eve ekmek gelmiyorsa, evde ekonomik sıkıntı varsa, kadın çocuklarını iyi besleyemiyorsa, erkek eve gelirken... Anadolu'da sıradan bir hayatı anlatıyorum. Bu kadın erkek arasında tartışmaya ve şiddete dönüşüyor. Şiddeti doğuran unsurlar ekonomik, psikolojiktir. Şiddeti doğuran unsurların birden fazla nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi de ekonomiktir. Ekonomik koşulları değiştirdiğinizde farklı bir tablo ortaya çıkıyor. (Ekonomik sorunlar) Erkek şiddetinin asla gerekçesi olamaz. Ben bunu bir gerekçe olarak tanımlamıyorum. Kadın-erkek eşitliğini sağlama, kadına yönelik şiddetin azaltılması konusunda bunu kadın ve erkek hareketi olarak düşünmek bana göre çok doğru da değil. Bunu kadınların önde olduğu, erkeklerin de her türlü desteği verdiği bir toplumsal harekete dönüştürmemiz gerekiyor. Toplumu şiddetten arındırmamız gerekiyor. Bunun altyapısını hep birlikte oluşturmamız gerekiyor. Sadece kadına yönelik değil, erkeğe, üniversite öğrencisine, küçük çocuklara yönelik şiddet var. Toplumdan şiddeti soyutlamalıyız. Bunu yaparken de şiddeti doğuran unsurları ayıklamak gerekir. Ekonomik, sosyal pek çok alanda önemli değişim, düzenlemeler yaparak şiddeti azaltabilirsiniz."

"Gelin partiye üye olun"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arman'ın "Okurlarımdan biri, Kılıçdaroğlu çok kibar ama dili erkek. Bazen kadın meselesine çok kafa yormuyor, bazen dersini çalışmıyor.' diyor. Bu doğru mu? Dil sorunu yaşıyor musunuz?" sorusu üzerine, bu konuda bazen eşinin de "Neden böyle söyledin." diyerek kendisini uyardığını söyledi.

Erkek egemen bir kültürde büyüdüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, büyük ablasının okuma ve yazması olmadığını, küçük kız kardeşinin ilkokulu bitirdiğini anlattı.

"Görüntü olarak CHP erkek bir parti. Değişsin diye bir çabanız var mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Kadınlara açık ve net çağrı yapıyorum. Gelin partiye üye olun. Ön seçimler yapılacak. Bütün listeyi kadınlardan oluşturun. Niye üye olmuyorlar. Yeteri kadar gelmiyorlar. Sizin önünüzdeki bariyerleri kaldırdık. İnternet üzerinden üyelik getirdik." diye konuştu.

"CHP'nin erkek bir parti olduğunu kabul ediyor musunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Dönüştürsünler. Parti Meclisinin en az yüzde 33'ü kadın. Kurultay yapın yüzde 50 yapalım. Düşüncem, yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 33 gençlik kotası, yüzde 33'de diğer kota. Eğer tüzük değişikliğinde buna destek verecekseniz, ben destek vereceğim." dedi.

Kılıçdaroğlu, kadınlardan öğrendiği en önemli şeyin susmak olduğunu belirterek, istemeleri durumunda kadınlar için de "adalet yürüyüşü" yapılabileceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerinin yaklaştığını belirterek, "Her eve girmek zorundasınız. Kadınlarla konuşmalısınız. Okuma-yazma bilmeyen, sorunları içerisinde dünyayı bilmeyen, sorgulamayan, dizi izleyen, hayatı sadece dizi olan kadınlarımız var. Kadının haklarını onlara anlatmanız gerekiyor. Kadın hareketi olarak, kadın hareketine soyunan kadınların birer militan olmasını istiyorum." diye konuştu.

(Bitti)

Kaynak: AA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu Ayşe Arman Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title