Haberler

Erzincan'daki maden faciasının bilirkişi raporunda Murat Kurum detayı

Güncelleme:

Erzincan'daki altın madeninde 9 işçinin toprak altında kaldığı kazayla ilgili bilirkişi raporunda kapasite artışının ve uyarı sistemlerinin yetersizliğinin olayda etkili olduğu belirtildi. Ayrıca 13 kişinin yanında 2021 yılında ÇED olumlu kararını veren yetkililer de asli kusurlu olarak görüldü. Kapasite artışı ve ÇED kararının altında imzası bulunan dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?" demişti. Olayla ilgili 4 kişi daha tutuklandı.

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında 13 Şubat'ta 9 işçinin toprak altında kaldığı heyelana ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda maden sahasındaki kapasite artışının ve yeterli olmayan uyarı sistemlerinin kazadaki etkisi vurgulandı. Öte yandan olayla ilgili asli kusurlu bulunan 4 kişi de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Böylece olayla ilgili tutuklananların sayısı 12'ye yükseldi.

Raporda 2021 yılındaki olumlu ÇED kararını veren yetkililerin de asli kusurlu bulunduğu dikkat çekerken dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un hem ÇED kararında hem de maden sahasının kapasitesinin artışındaki onayları tekrar hatırlandı. Kurum, olay sonrası "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?" demişti.

KAZADA KAPASİTE ARTIŞI VE UYARI SİSTEMLERİNİN YETERSİZLİĞİ ETKİLİ OLDU

Bilirkişi heyetinin değerlendirmeleri sonucu hazırlanan 262 sayfalık raporda, olay, 5510 sayılı SGK Kanunu 13/a-b maddesi gereğince "iş kazası" olarak tanımlandı.

Şirketin organizasyon şemasının incelenerek, yöneticiler, mühendisler ile diğer görevlilerin görev sorumluluk ve yetkilerin tanımlandığı raporda, olayın meydana gelmesinin sebeplerine değinilerek şu ifadelere yer verildi:

"Proje yönetim mekanizmasının doğru/işler şekilde kurulmamış olmamasının, Faz4B olarak kapasite artışına gidilmiş olmasının ve hazırlanan projelerdeki tasarım eksiklik/hatalarının bulunmasının, işletme aşamasında proje tasarım kriterlerinin yetersiz takip edilmesinin, Faz 5 inşaatı sırasında, yığın liçine yakın mesafelerde ve yüksek miktarda patlayıcı kullanılarak yapılan patlatmaların yığın liçine olası hasar risklerinin belirlenmemesinin, uyarı sistemlerinin yetersiz olmasının, çatlakların uyarı vermesi sonrası olayın etkin şekilde yönetilmesini sağlayacak sistemin bulunmamasının olayın meydana gelmesinde etkili olduğu kanaatine varılmıştır."

Erzincan'daki maden faciasının bilirkişi raporunda Kurum detayı

Raporda, olayın çevre kirliliğine sebep olduğu görüşüne de yer verildi. Tasarım ve projelendirme aşamasında yığın liçin duraylılık (Herhangi bir cismin yerini ve konumunu koruyabilmesi koşulu) analizinde hazırlanan raporlarda, meri mevzuatlarının gerekliliklerini sağlayacak veri setlerinin kullanılmadığı belirtilerek, Maden ve Çevre Kanunu kapsamındaki yükümlüklerin de yerine getirilmediği ifade edildi.

13 KİŞİ ASLİ KUSURLU GÖRÜLDÜ, 2021'DEKİ ÇED KARARINA DA İŞARET EDİLDİ

Altın madeni ocağını işleten şirkette mühendis, yönetici ile idareci pozisyonunda çalışanlardan, global projeler başkan yardımcısı J.H. ve Kanadalı yöneticisi I.R.G'nin de aralarında bulunduğu 13 kişinin asli kusurlu olduğu kanaatine varıldı.

Raporda ayrıca, 7 Ekim 2021 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Kararı veren yetkililerin de asli kusurlu olarak değerlendirildiği bilgisine yer verildi. 26 kişinin tali kusurlu olduğu aktarılan raporda, kazada "kaçınılmazlık unsuru"nun bulunmadığı kanaati yer aldı.

4 ZANLI DAHA TUTUKLANDI

Çöpler köyündeki altın madeni ocağında yaşanan toprak kaymasına ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sürüyor.

Erzincan'daki maden faciasının bilirkişi raporunda Kurum detayı

Tamamlanıp soruşturma dosyasına sunulan bilirkişi raporunda asli kusurlu oldukları kanaatine varılan, şirketteki iş sağlığı güvenliği müdürü S.Ç, operasyon şefi F.Y, proje koordinatörü Ö.A. ve delme patlatma mühendisi M.K, ifadeleri alınmak üzere bulundukları illerdeki adliyelere çağırıldı.

Savcılık sorgusu sonrası 4 zanlı, sevk edildikleri hakimliklerce tutuklandı. Böylece maden ocağındaki heyelanla ilgili soruşturmada tutuklu sayısı 12'ye yükseldi.

Erzincan'daki maden faciasının bilirkişi raporunda Kurum detayı

MURAT KURUM NE DEMİŞTİ?

Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemdeki onaylarıyla ilgili eleştirilen Murat Kurum, maden işletmesinin eksikler nedeniyle 3 ay mühürlendiğini ancak işletmenin tüm tedbirleri aldığını ispatlamasıyla tekrar faaliyete başladığını belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bize iftira atanlar şunu da bilir ki Çevre Bakanlığı işletmenin kapasite artışı kararını vermez, veremez, çünkü böyle bir yetkisi yoktur. Sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisini ölçer, onaylar ya da onaylamaz."

NE OLMUŞTU?

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında 13 Şubat'ta meydana gelen toprak kaymasında kaybolan 9 işçiden 4'ünün cenazesine ulaşılmıştı.

Soruşturma kapsamında daha önce altın madeni ocağını işleten şirketin Kanadalı yöneticisi I.R.G'nin de aralarında bulunduğu 8 zanlı tutuklanmış, 2 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tutuklu zanlılar, şirkette mühendis, yönetici ile idareci pozisyonunda çalışanlardan oluşuyor.

Kaynak: AA / Güncel

Murat Kurum Erzincan Maden İliç Çevre Hukuk Dünya Güncel Haberler

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Beraber otele geldiği kadın arabasını çaldı! Hırsızlar benzin bitince metrobüse bindi

Beraber otele geldiği kadın arabasını çaldı! Hırsızlar benzin bitince metrobüse bindi

500

Yorumlar (21)

Özcan Özcan:

devran döndüğünde ( elbet dönecek ) o zaman çok can yanacak çooook

344
21
yanıtYanıtla
Turbo Levent:

Yazık ülkenin insanına bunu haketmiyor kimse ama yine gidip oy verir

yanıt123
yanıt9
Ben bilmemm:

Türkiye'de siyasiler asla suçlu olmamıştır ve suçlu olamazlar. Onlar melek gibi tertemiz varlıklardir.

yanıt89
yanıt4
Hakan Celik:

ödül olarak , makarna kömür karşılığı olarak oylarınızı verin yeter

yanıt34
yanıt5
KAZİM Uzunöz:

bakan suçsuz aman dim ha bitmeyen dokunulmazlıkları var dokunmayın sakın

207
17
yanıtYanıtla
Vatandaşın biri:

Yargılanacak mı siz ondan haber verin?

148
11
yanıtYanıtla
Yoruldum:

Allah korkusu yoksa bi insanda, anasınıda tanımaz atasınıda. Yazık yitip giden canlara

120
8
yanıtYanıtla
o zen:

Biri murat kurum a çed raporunun ne demek olduğunu anlatsın. Amacı nedir neden yapılır

114
7
yanıtYanıtla
Huseyın Sezgi:

Olan canlara oldu,sorumlular eninde sonund hesap vermeli

88
3
yanıtYanıtla
Törnr William:

Alakası toprak kaymasıyla değil sana kaydığında anlayacaksın kuru murat

81
8
yanıtYanıtla
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title