Haberi Paylaş

Türkiye'den Paludan'ın skandal eylemi sonrası Danimarka'ya sert tepki: Lanetliyoruz

Güncel Haberler

İsveç'in ardından Danimarka'da da Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'a Dışişleri Bakanlığından sert tepki geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsveç'te kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı gerçekleştirilen nefret suçunun bugün Danimarka'nın Kopenhag şehrinde aynı İslam düşmanı şarlatan tarafından tekrar işlenmesine izin verilmesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" ifadelerine yer verildi.

İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Rasmus Paludan, aynı provokasyonu bu sefer Danimarka'da yaptı. Dortheavej semtinde cuma namazı bitiminde İslam Toplumu derneğine ait caminin karşısına gelen Paludan, bir kez daha Kur'an-ı Kerim yaktı. Kurşun geçirmez kask ve yelek giyen Paludan için polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Skandal olaya Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İsveç ve Hollanda'dan sonra bu defa Danimarka'da gerçekleştirilen bu alçak eylemin tüm uyarılarımıza rağmen engellenmemesi Avrupa'da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin sözde özgürlük ortamını suistimal ederek eriştiği tehlikeli boyutları ortaya koyması bakımından endişe vericidir. Avrupa'da milyonlarca insanın hassasiyetlerini rencide eden bu tür iğrenç eylemlere müsamaha gösterilmesi barış içinde bir arada yaşama pratiğini tehdit etmekte ve her gün Avrupa'nın bir yerinde meydana gelen ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı saldırıları kışkırtmaktadır. Avrupa toplumunun ayrılmaz parçası olan Müslümanları ötekileştiren bu eylemler karşısında tepkisiz kalan yönetimlere sorumluluklarını hatırlatıyor, savunduklarını iddia ettikleri evrensel değerlerin ayaklar altına alınmasına seyirci kalmamaya davet ediyoruz."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Avrupa'da Kur'an-ı Kerim'in yakılması 'bir kaç fanatiğin provokasyonu. Abartıp reklamını yapmayalım' diye geçiştirilecek bir hadise değildir. Buna izin vermek kötülüğün sıradanlaştırılmasıdır. Nefret suçlarının hafifletilmesidir. Fanatizmin korunması ve ödüllendirilmesidir.

Dışişleri'nden Danimarka'ya tepki

İfade özgürlüğü tahrik, hakaret, aşağılama, küfür ve kutsal değerlere saldırı için kullanılamaz. Başka inançların sembollerine, ülke bayraklarına, kişilik haklarına sistematik saldırılar nasıl hafife alınamazsa, Avrupa İslam'a yönelik saldırılara karşı da tedbir almak zorundadır."

Dışişleri'nden Danimarka'ya tepki

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Danimarka Hollanda İsveç Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title