Dha İstanbul Bülteni - 3 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha İstanbul Bülteni - 3

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Dha İstanbul Bülteni - 3

1- "ÇERKES CENGİZ" GÖZALTINA ALINDI (1)'Çerkes Cengiz' lakaplı Cengiz Şıklaroğlu'nun 100 araçlık konvoyla cezaevine gitme görüntülerinin şov amaçlı yapıldığı ortaya çıktı.

1- "ÇERKES CENGİZ" GÖZALTINA ALINDI (1)

'Çerkes Cengiz' lakaplı Cengiz Şıklaroğlu'nun  100 araçlık konvoyla cezaevine gitme görüntülerinin şov amaçlı yapıldığı ortaya çıktı.

Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL DHA

'Çerkes Cengiz' lakaplı Cengiz Şıklaroğlu, Ataşehir'deki evinde gözaltına alındı.

10 aylık hapis cezasını yatmak üzere 100 araçlık konvoyla cezaevine gittiği yönünde haberler çıkan Cengiz Şıklaroğlu'nun cezaevine girmediği  ortaya çıktı. Ataşehir'deki evinde bu sabah gözaltına alınan Cengiz Şıklaroğlu emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şıklaroğlu'nun evinde yapılan aramalarda ruhsatsız silahlar ele geçirildi.

Şıklaroğlu'nun 100 araçlık konvoyla cezaevine gitme görüntülerinin şov amaçlı yapıldığı ortaya çıktı.

Görüntü Dökümü:

--------

-Şıklaroğlu'nun polis merkezinden çıkarılması

-Evdeki aramalar

DHA FEED

======================

(EK BİLGİYLE)

2- 7 AYLIK EŞİNİ SOKAK ORTASINDA POMPALI TÜFEKLE ÖLDÜRDÜ

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL DHA

Sultanbeyli'de bir kişi, 7 ay önce evlendiği eşini sokak ortasında pompalı tüfekle sırtından vurarak öldürdü.

Olay, Sultanbeyli Eşref Bitlis Bulvarı'nda sabah saatlerinde meydana geldi.

7 aylık evli olan çift iddiaya göre sabah saatlerinde tartıştı. 19 yaşındaki Figen Çakar valizini alarak evden çıktı. Peşinden gelen 23 yaşındaki kocası İbrahim Çakar'ı gören genç kadın kaçmaya başladı. İbrahim Çakar, bir süre sonra yakaladığı eşini pompalı tüfekle sokak ortasında sırtından vurarak öldürdü. İbrahim Çakar gözaltına alınarak  polis merkezine götürüldü.

Görüntü Dökümü:

--------------------

-Yerdeki ceset

-Yerdeki tüfek

-Polisin incelemesi

-Cesedin kaldırılması

-Valizin görüntüsü

04.05.2017 - 09.43 Haber Kodu : 170504020

==========================

3-  KARTAL'DA GEMİ BATTI

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL DHA

Kartal'da  "Yakup Ağa" adlı gemi battı.

Kartal Kumcular sahilinde icralık oldukları için bekletilen gemilerden biri olan Yakup Ağa adlı, bağlı bulunduğu iskelede su alarak battı. Geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan fırtınada aynı gemi karaya oturmuştu. Yaklaşık bir buçuk yıldır icralık durumda beklediği öğrenilen gemi, bugün su  alarak battı. Olay yerine gelen geminin kaptanı,  "Gemi banka borcundan dolayı alıkonuldu bir buçuk sene önce. Daha önce aldığı yaralardan su almaya başlayınca su ambarları da su doldu ve gemi bu şekle geldi" dedi.

Görüntü Dökümü:

------

-Geminin görüntüsü

-Batması

-Kaptan ile röp

04.05.2017 - 11.54 Haber Kodu : 170504054_

===================================

4- AHMET İSVAN İÇİN İBB ÖNÜNDE TÖREN

Haber-Kamera: Ezgi ÇAPA -İdris TİFTİKCİ /İSTANBUL,

1 Mayıs'ta hayatını kaybeden İstanbul'un Eski  Belediye Başkanı Ahmet İsvan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Saraçhane'de bulunan başkanlık binası önünde tören düzenlendi.  94 yaşında hayatını kaybeden İsvan, 1973-1977 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

Törene İsvan'ın oğulları Osman, Orhan ile kızı Nurhan İsvan, torunları, aile mensuplarının yanı sıra İİBB Başkanı Kadir Topbaş, 1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Nurettin Sözen, CHP TBMM Başkanvekili Engin Altay, CHP milletvekilleri Tuncay Özkan, Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP İBB Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever, CHP eski milletvekili ve eski DİSK  Başkanı Süleyman Çelebi ile AK Parti Meclis üyeleri, bürokratlar, CHP'li ilçe belediye başkanları ile çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

TOPBAŞ: İSVAN BU KENTTE ÖNEMLİ DÖNÜŞÜMLERE SEBEP OLDU

Törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İsvan'ın belediyecilik anlayışının model olduğunu belirterek, "Dürüstlüğü, netliği ve inandığının arkasında duruşu ile önemli bir kişiliğe sahip olan Ahmet İsvan bu kentte önemli dönüşümlere ve değişimlere sebep olmuştur. İstanbul zor bir kent ama  bütün zorlukların, hem siyasi hayatında hem yönetim hayatında üstesinden gelmeyi başarmış model bir insan. Kişiliği, inançları, samimiyeti ve dürüstlüğü ile her daim hafızalarda kalacak güzel bir insan" dedi.

SÖZEN: HALK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPTI

İstanbul'un eski Belediye Başkanlarından Nurettin Sözen ise İsvan'ın halkçı belediyecilik anlayışına vurgu yaptı. Sözen "1973'te başkanlığa gelirken vaatleri dürüst ve onurlu belediyecilikti. Görevde kaldığı sürece de bu vaadlerin arkasında durdu. Biz onunla övünüyoruz. Rahat uyu Sayın İsvan, hepimiz senin yaptıklarını unutmadık, unutmayacağız" şeklinde konuştu.

İSVAN'I CEZAEVİ ARKADAŞI ÇELEBİ ANLATTI

Davutpaşa Cezaevinde yattığı yıllarda koğuş arkadaşı olan eski CHP milletvekili Süleyman Çelebi de İsvan'ı anlattı. İsvan'la geçirdikleri cezaevi günlerini anlatan Çelebi, "İsvan, 1 Mayıs 1977 Taksim katliamında bedenini halka saldıran polisin önünde barikat yaptı. Bu cesur tavrından dolayı sıkı yönetim mahkemesinde, DİSK davasında yargılandı. Kasım 1980'den Ocak 1983'e kadar 27 ay hapis kaldı. Aynı koğuştaydık. Cezaevi yaşamının getirdiği sorumlulukla davrandı. Mütevazıydı, kimseden ayrıcalık beklemezdi. Bu sanayi kenti İstanbul'da destan yazmış bir başkandı. ve biz DİSK'liler onun işçi sınıfı için harcadığı emeği unutamazdık. O ayrıcalık istemese de gözümüzde yeri başkaydı" dedi.

CANPOLAT: ÜLKENİN İKİ YAKASINI BİR ARAYA GETİRMENİN MÜCADELESİNİ VERDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da İsvan'ın yargılandığı davadan beraat ettiğini ve suçsuz bulunduğunu vurgulayarak "Barışın mücadelesini verdi. O gün de  barışın, hoşgörünün savunucusuydu. Ülkenin iki yakasını bir araya getirmenin mücadelesini o gün de verdi" dedi.

Konuşmaların ardından İsvan'ın naaşı zabıta tören mangasının omuzlarında cenaze aracına konularak, cenaze töreninin yapılacağı Levent'teki  Afet Yolal Camii'ne götürüldü.

Görüntü Dökümü

--------------

İBB önündeki törenden ve katılanlardan görüntü

İsvan'ın ailesinden görüntü

CHP milletvekillerinin görüntüsü

Topbaş ve Sözen'in birlikte alana gelmesi

İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın konuşması

Eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in konuşması

Eski DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin konuşması

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın konuşması

CHP İBB Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever'in konuşması

Hocanın helallik istemesi

İsvan'ın naaşının tören mangası tarafından omuzlara alınması

Genel ve detay görüntüler

04.05.2017 - 12.31 Haber Kodu : 170504061

=====================

5- BAHÇELİEVLER'DE DEHŞET SAÇAN SALDIRGAN YAKALANDI

Haber: Çağatay KENARLI, İSTANBUL DHA

Bahçelievler Şirinevler Mahmutbey Caddesi'nde 13 Nisan'da kız kardeşiyle tartıştıktan sonra sokağa çıkıp önüne gelene ateş ederek 1 kişiyi öldüren, 5 kişiyi ise yaralayan 21 yaşındaki Eray Aygün Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Olay Şirinevler Mahmutbey Caddesi'nde 13 Nisan'da meydana geldi. İddiaya göre Eray Aygün kız kardeşi ile henüz belirlenemeyen bir sebepten tartıştı. Daha sonra Aygün sokağa çıkarak önüne gelene tabancayla ateş etti. Açılan ateş sonucunda te T.A.(40) ağır yaralı, A.B.A.(42), A.I.(21), A.E.(29), H.H.(53) ve M.K.(65) hafif bir şekilde yaralanarak çevredeki hastanelere kaldırıldı. Ağır yaralanan Azerbaycan uyruklu T.A.(40)'nın kaldırıldığı hastanede birkaç gün sonra hayatını kaybetti. Polis ekipleri saldırı sonrası kaçan Aygün'ü yakalamak için çalışma başlatmıştı.

7 HIRSIZLIK, 8 YARALAMA, YAĞMA SUÇLARINDAN KAYDI VAR

26 Nisan'da Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Aygün'ü yakalayarak gözaltına aldı. Bahçelievler Asayiş Büro Amirliği ekiplerine teslim edilen Aygün'ün yapılan sorgulamasında 7 hırsızlık, 6 kasten yaralama, 2 taksirle yaralama, yağma, ruhsatsız silah kullanmak suçlarından kaydının bulunduğu tespit edildi.

ÇIKARILDIĞI MAHKEME TARAFINDAN TUTUKLANDI

Bahçelievler Asayiş Büro Amirliği'ndeki işlemleri 28 Nisan'da tamamlanan Eray Aygün, sevk edildiği adliyede çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Aygün'ün adliyeye sevk edilmesi polis kameraları tarafından görüntülendi.

Görüntü dökümü

--------

(Polis Kamerası)

-Eray Aygün'ün adliyeye sevk edilmesi

-Genel ve detaylar

/////////

Olayla ilgili arşiv görüntüler

=============================

6- " 'ATLAYACAKSAN ATLA SENİN YÜZÜNDEN TRAFİKTE KALDIK' DEDİ"

Köprüden intihara teşvik davası…

Sanık, diğer kadın sanığı suçladı

Sanık Merve Özocak,

"Sanık Hülya Uysal 'atlayacaksan atla senin yüzünden trafikte kaldık' dedi"

Haber: Serpil KIRKESER / İstanbul DHA

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atlayarak intihar eden Erol Çetin'e atlamadan önce "Atlasana ulan" dedikleri gerekçesiyle intihara yönlendirdikleri iddia edilen tutuksuz sanıklar Hülya Uysal ve Merve Özocak hakkında açılan davanın 4. duruşması yapıldı. Sanıklardan Merve Özocak duruşmada bazı gerçekleri mahkemeden sakladığını belirterek tekrar söz aldı ve şunları söyledi: "Tam şahsın bulunduğu noktaya geldiğimizde Hülya Uysal bulunduğu koltuğun tarafındaki pencereyi açarak ve yarı beline kadar çıkarak, ' Atlayacaksan atla senin yüzünden trafikte kaldık' şeklindeki sözü söyleyip küfürlü de konuşmuştur. Ancak benim konuşmam mırıldanma şeklindedir"

DÖRDÜNCÜ DURUŞMA YAPILDI

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 66. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya "Başkasını intihara yönlendirme halinde intiharın gerçekleşmesi" suçundan 4 yıldan 10'ar yıla kadar hapsi isenen sanıklardan Merve Özocak katılırken, Hülya Uysal ise katılmadı.

"BENİM KONUŞMAM MIRILDANMA ŞEKLİNDEYDİ"

Sanık Merve Özocak, "Şu anda diğer sanık Hülya Uysal ile ilgili olarak akrabalık ilişkisinden kaynaklı olarak belirtmediğin bir hususu açıklamasını yapmak istiyorum. Olay günü Ümraniye'de bulunan bir notere gitmek amacıyla akrabalarım olan kişilerle birlikte kalabalık bir grup halinde transporter araçla yola çıktık. İntihar vakasını köprüye vardığımızda öğrenmiş olmadım. İnternetten bilgisini aldım. Köprü trafiği kalabalıktı. 2-2,5 saat bir süre geçirmiştik. Tüm bu nedenlerden dolayı kendi kendime trafik sıkışılığını intihar vakasına da bağlamış olmam nedeniyle konuşuyordum. Tam şahsın bulunduğu noktaya geldiğimizde Hülya Uysal bulunduğu koltuğun tarafındaki pencereyi açarak ve yarı beline kadar çıkarak, ' Atlayacaksan atla senin yüzünden trafikte kaldık' şeklindeki sözü söyleyip küfürlü de konuşmuştur. Ancak benim  konuşmam mırıldanma şeklindedir ve intihara teşebbüs edecek şahıs ve orada bulunan kişiler tarafından duyulabilecek şekilde bir konuşma değildir. Ancak polis memuru bizden tarafa baktığında benimde ağzımın oynadığını gördüğü için sözü benimde söylemiş olduğumu düşündü" diye konuştu.

"VİCDANEN SORUMLULUK DUYUYORUM"

"Şahsın yanından geçmemizle şahsın atlaması bir olmuştur" diyen Merve Özocak, "Hülya uysal'ın araç içerisindeki konumu ile ilgili olarak cep telefonumda kayıtlı bir fotoğraf vardır. Bunu size sunacağım. Bunu mahkemeye sunmamın nedeni benim ilk aşamada bilmediğim ancak şu anda öğrendiğim Hülya Uysal'ın emniyet ifadesinde başını yandaki şahsın omzuna dayar vaziyette uyumakta olduğu ve benim sesimi duyduğuna yönelik açıklamasıdır. Olaydan dolayı vicdanen sorumluluk duyduğum için ve yargılamanın ciddiyeti, suçun gerektirdiği ceza, bu aşamalara gelinebilecek bir olay olmadığını düşünmem nedeniyle şu an gerçeği açıklıyorum" dedi. Duruşma tanıkların dinlenmesi için Ekim ayına ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede şüpheliler Hülya Uysal ve Merve Özocak'ın bağrışmaları ve beyanları karşısında maktülün tepki vererek intihar etmek üzere köprüden atladığı ve olay neticesinde öldüğü belirtiliyor. İddianamede şüphelilerin 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapisleri  talep ediliyor.

İLK DURUŞMADA TEMMUZ DA GÖRÜLMÜŞTÜ

Öte yandan Merve Özocak Temmuz 2016 yılından hakim karşısına çıkmış ve Erol Çetin'in intihar etmesinde herhangi bir yönlendirmesinin olmadığını söylemişti.Özocak şunları söylemişti: "Olay günü ön koltukta oturuyordum cam yarı açıktı, kulaklıkla müzik dinliyordum. İntihar etmesinde herhangi bir söylemde bulunmadım"

Görüntü dökümü:

-----------------------

-Olayla ilgili arşiv görüntüler

Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ahmet İsvan, CHP, Politika, Güncel, Haberler

title