Depolardaki Tohumluk Patatesler de Satılmaya Başlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Depolardaki Tohumluk Patatesler de Satılmaya Başlandı

AA - Güncel
 - Güncelleme:
Depolardaki Tohumluk Patatesler de Satılmaya Başlandı

Nevşehir'in Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, "Şu anda depolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler piyasaya sürülüyor." dedi.

MURAT ASİL - Türkiye'de patates üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Nevşehir'in Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, "Şu anda depolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler piyasaya sürülüyor. Görülüyor ki önümüzdeki yıl da patates üretimi az olacak. Çünkü çiftçimiz bu gidişle ekecek patates tohumu bulamayacak" dedi.

Nevşehir, sayıları bin 200'ü bulan kayadan oyma depolarıyla son dönemde artan fiyatı ile gündeme gelen patatesin muhafaza edildiği önemli bir merkez konumunda.

Ekim alanlarında yaşanan daralma, patates fiyatlarının yükselmesine sebep olurken, Nevşehir'de kayadan oyma doğal depolarda çoğu önümüzdeki ekim dönemi için tohumluk olarak ayrılan 350-400 bin ton patates bulunuyor.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nevşehir'in patates üreticiliğinin yanı sıra kayadan oyma doğal depolarından dolayı Türkiye genelinde üretilen patateslerin depolandığı bir merkez olduğunu, bu depolarda yıl içerisinde dönüşümlü olarak limon ve patatesin muhafaza edildiğini söyledi.

Bu ay itibariyle depolarda 400 bin tona yakın ürün bulunduğunu, bunlardan bir kısmının önümüzdeki ekim döneminde kullanılmak için ayrılan tohumluk patatesler olduğunu belirten Ekiz, ekim alanlarındaki daralmadan dolayı üretiminin az olması nedeniyle depolardaki tohumlukların da piyasaya sunulmaya başlandığını kaydetti.

Nevşehir'deki depolarda 2013'ün Şubat ayında 1 milyon 500 bin ton civarında patates bulunurken, şu anda depolardaki patatesin 400 bin tonu geçmediğini ifade eden Ekiz şöyle devam etti:

"Elinde patatesi olan çiftçilerimiz için çok mutluyuz. En azından geçtiğimiz yıllardan kalan borçlarını ödeyebilecekler. Fiyatın bu şekilde olması bizi mutlu ediyor dersem bize tüketiciler kızmasınlar. Ekemeyen üreticilerimiz açısından ise üzgün olduğumuzu belirtiyoruz. Keşke bu fiyata değil de bunun yarısına satılsaydı ama daha çok çiftçimiz ekseydi. Şu anda depolarda tohumluk olarak bekletilen patatesler piyasaya sürülüyor. Görülüyor ki önümüzdeki yıl da patates üretimi az olacak. Çünkü çiftçimiz bu gidişle ekecek patates tohumu bulamayacak."

- Patatesin fiyatı hiç bir zaman 5 liraya yükselmez

2012'de üreticinin patatesini 20 kuruşa zor sattığını bu yıl ise patates üretiminin az olması nedeniyle ürünün depodan çıkış fiyatının 1 lira 20 kuruş ile 1 lira 80 kuruş arasında değiştiğini dile getiren Ekiz, bu rakamların Ocak ayı sonuna kadar böyle devam edebileceğini ifade etti.

Fakat patatesin fiyatının hiç bir zaman perakende de olsa 5 liraya yükselmeyeceğini, söylenilen rakamları abartılı bulduklarını belirten Ekiz, şunları kaydetti:

"Piyasadaki patates 5 lira etti 5 lira ediyor sözlerini bir türlü anlamış değiliz. Sebebi şu, bizden 1 lira 80 kuruşa çıkan patatesin manavlara maliyeti zannediyorum 2 lira 20 kuruşu geçmez. Bunun da perakende de satışının 2 buçuk lira ile 3 lira arasında patatesin cinsine ve kalitesine göre değişmesi gerekir. Fakat 5 lira rakamını telaffuz edenlerin ben afaki konuştuklarına inanıyorum. Şu andaki bizim depo çıkış fiyatlarımızın da Ocak ayı sonuna kadar değişeceğini zannetmiyorum. Nisan ayına doğru Adana ve Hatay bölgesi patateslerinin piyasaya girmesi ile patatesin fiyatları otomatik olarak düşecektir. Bu yüksek fiyatlar bir kaç ay daha devam eder."

- Çiftçiler patateslerini derelere dökmüştü

Önceki yıllarda 20 kuruşa alıcı bulan patatesin bu dönemdeki depo çıkış fiyatının 1 lira 80 kuruşa yükseldiğini belirten Ekiz, Nevşehir'de 2012 yılında 78 bin dekar alanda patates ekilirken, 2013 yılında bu rakamın 40 bin dekara düştüğünü söyledi.

Patates fiyatlarının artmasında, üreticilerin geçtiğimiz 3 yılda ürettikleri ürünlerinin para etmemesinden dolayı 2013 yılında az ekim yapması ve alternatif ürünlere yönelmesinin etkili olduğunu dile getiren Ekiz, "Şu anda ülke genelinde patates ekim alanlarında bir daralma var. Bu daralma bir devlet politikası ya da yasak değil. Çiftçilerimiz son 3 yılda ürettiklerinin karşılığını alamadılar ve patateslerini derelere döktüler. 2012'de patatesin depolarımızdan çıkış fiyatı 20 kuruştu ve üreticilerimiz bu rakamlardan çok etkilendiler. Geçen yıl da patates ekmekten vazgeçtiler" dedi.

Nevşehir genelinde 2011'de 92 bin, 2012'de ise 78 bin dekarlık alanda patates ekimi yapıldığını ve 320 bin ton patates üretildiğini ifade eden Ekiz, 2013'de ise 40 bin dekarda 160 bin ton patates üretildiğini kaydetti.

AA / Güncel

Mustafa Ekiz Nevşehir Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title