Haberler

Batı Akdeniz Yöresel Ürünleriyle Yörex'te

Batı Akdeniz, 24 Ekim’de başlayacak Yöresel Ürünler Fuarı’nda ürünlerini ziyaretçiyle buluşturacak.

Batı Akdeniz, 24 Ekim'de başlayacak Yöresel Ürünler Fuarı'nda ürünlerini ziyaretçiyle buluşturacak. Döşemealtı halısından nara, Kumluca domatesinden Burdur ceviz ezmesine, Alanya muzundan Manavgat susamına, haşhaştan Alaca dokumaya Kumluca ernez balından İbradı pekmezine kadar çok sayıda yöresel ürün ANFAŞ Fuar Merkezi'nde olacak.

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB'un desteğiyle bu yıl 9'uncusu düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX'te yöresel ürün şöleni yaşanacak. Batı Akdeniz'in binlerce yıllık yöresel ürün birikimini YÖREX'te sergileyeceğini kaydeden Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya standında coğrafi işaretli tavşan yüreği zeytinden coğrafi işaretli Korkuteli Karyağdı armuduna kadar çok sayıda ürünün ziyaretçiyle buluşacağını bildirdi. Stantta Antalya piyazının yanı sıra turunç ve bergamut reçeli, portakal suyunun ikram edileceğini söyleyen Çandır, "7 bin metrekare alanda Anadolu turu atmak isteyenleri YÖREX'e bekliyoruz. Özellikle çocuklarımız YÖREX'i görmeli" dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, YÖREX'in fuarın ötesinde bir organizasyon olduğunu belirterek, Anadolu'nun 12 bin yıllık geçmişinin buluşma noktası haline geldiğini söyledi. ATSO'nun coğrafi işaret tescili aldığı Antalya Piyazının YÖREX'te ikram edileceğini belirten Çetin, yerel değerlere sahip çıkmanın önemini vurguladı. YÖREX'in yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasında büyük destek sağladığını vurgulayan Çetin, "YÖREX'e büyük emek harcayan Ali Çandır ve ekibine, katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Herkesi bu şölene davet ediyorum" dedi.

Alaca Dokuma YÖREX'te

Burdur, Isparta YÖREX'e Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) çatısı altında katılacak. BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, YÖREX'in yerel tatların ve ürünlerin tanıtımı, katma değer ve markalaşmasına büyük katkı sağladığını belirterek, Türkiye'nin en önemli fuarları arasında yer alan YÖREX'in ekonomiye ciddi katkı sağladığını vurguladı. BAKA standında gül, lavanta ile elmadan üretilen gıda ve kozmetik ürünlerinden, gül lokumu, lavanta balı, kapari, Bucak Salebi, ceviz ezmesi, Yalvaç Hamursuzu, Isparta Ekmeği, keşkek, rezene, haşhaş kıtırı, Yassıgüme Dimrit üzümü ve Melli incirine kadar yöresel lezzetler ile Alaca dokumalar, Isparta halısı, gül, lavanta ile deriden üretilmiş hediyeliklere kadar çok sayıda yöresel ürünün tanıtımı gerçekleştirileceğini bildiren Madenci, "Yeni işbirliği ve bağlantıların gerçekleşmesini hedeflediğimiz YÖREX'in ülke ve bölge ekonomimizin gelişmesinde önemli katkılar sağlayacağını ümit ederek hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum" diye konuştu.

Altın Susam YÖREX'te

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MATSO olarak yer yıl olduğu gibi bu yıl da YÖREX'te stant açacaklarını belirtti. Manavgat'ın ekonomik gücünü, yöresel değer ve ürünlerini en iyi şekilde YÖREX'te tanıtacaklarını kaydeden Boztaş, "Standımızın görselliği, ürünlerimizin zenginliği ile bu yıl da ilgi odağı olmaya devam edeceğiz. Manavgat Susamı, Manavgat Portakalı, Manavgat Zeytini ve Zeytinyağı, Manavgat Narı, Manavgat Belenobası Karpuzu, Manavgat Defnesi, Manavgat Keçiboynuzu fuarda Manavgat'ın ürünlerini Türkiye'nin beğenisine sunacağız. Manavgat, markalar şehri için güçlü bir potansiyele sahip. Biz de bu gücümüzü fuarda en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız" diye konuştu. Fuara ilginin her geçen yıl arttığına vurgulayan Boztaş, herkesi fuara ve Manavgat standına davet etti.

Coğrafi işaretli Avakado YÖREX'TE

Alanya TSO Başkanı Mehmet Şahin, YÖREX'in yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasındaki rolüne dikkat çekerken, Alanya'nın coğrafi işaretli ürünlerinin YÖREX'te olacağını bildirdi. Coğrafi işaret aldıkları avokadonun Alanya standında ziyaretçilere sunulacağını kaydeden Şahin, coğrafi işaretli yeni dünyanın tanıtımını da stantta gerçekleştireceklerini bildirdi. Alanya ipek dokumasının, şalvarının, el sanatlarının ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını söyleyen Şahin, Alanya muzunun da stantta yerini alacağını duyurdu. Şahin, "Herkes YÖREX'i görmeli" dedi.

Kumluca Ernez Balı YÖREX'te

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, YÖREX'e Kumluca Ticaret Borsası ile birlikte katılacaklarını duyurdu. Sebzenin başkenti Kumluca'nın domates, biber, patlıcan, salatalık gibi yaş sebzesiyle YÖREX'te olacağını bildiren Günay, dünya markası coğrafi işaretli Finike portakalının da YÖREX'te ziyaretçilere sunulacağını kaydetti. Günay, Türkiye'nin en iyi narı yalnız narının da YÖREX'te olacağını bildirdi. Coğrafi işaret başvurusu yapılan Ernez balının da YÖREX'te ziyaretçilere tanıtılacağını duyuran Günay, "Yöresel ürünlerimizin bilinirliğini YÖREX sayesinde artırıyoruz. Anadolu'nun rengini, sesini duyurma imkanı buluyoruz. Antalya Ticaret Borsası 9 yıl önce tohum attı. Bu tohum şimdi ağaca dönüştü, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Döşemealtı narı fuarda

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, her yıl YÖREX'e katıldıklarını belirterek, Türkiye'nin en renkli fuarında yöresel ürünlerini tanıttıklarını kaydetti. Coğrafi işaretli Döşemealtı Halısı'nı YÖREX'te katılımcılara dokuma tezgahıyla birlikte tanıtacaklarını belirten Genç, bölgenin en önemli gelir kaynaklarından narı da ziyaretçilerin damak tadına sunacaklarını söyledi. Genç, "Bizler kültürümüzü ve ürünlerimizi tanıtarak gelecek nesillere aktarma gayretindeyiz. YÖREX de buna öncülük eden Türkiye'nin en önemli fuarları arasında Antalya markası olarak yerini alıyor" diye konuştu.

İbradı tarhanası ikram edilecek

İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, YÖREX'te İbradı'nın kestanesi, tarhanası, baklavası, şerbeti, pekmez çeşitlerimiz, balı, reçel çeşitleri, adaçayı ve kekiğiyle yer alacağını bildirirken, fuarda tarhana sunumu, şerbet ve kestane ikramı olacağını kaydetti. Küçükkuru, "YÖREX, yöresel değerlerimize sahip çıkmak adına oldukça etkili bir organizasyon. Geleceğimiz olan çocuklarımız yöresel ürünlerimizi tanıyıp onlara sahip çıkmalı. Emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Eğirdir YÖREX'te

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengör, sakin şehir Eğirdir'i her platformda tanıttıklarını belirterek, YÖREX'te de yöresel ürünlerini sergileyeceklerini kaydetti. Şengör, elma suyundan elma reçeline, elma cipsine kadar çok sayıda ürünün tanıtılacağını bildiren Şengör, "Antalya'da yaşayan hemşehrilerimizi standımıza bekliyoruz" dedi. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Manavgat Akdeniz Alanya Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Bakmadan Geçme

Masterchef kim kazandı? 17 Temmuz Masterchef ana kadroya kim girdi? İşte Masterchef'te kazanan yarışmacı Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Shakhtar Donetsk maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı CANLI izle! (HD) 17 Temmuz BJK Shakhtar Donetsk maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lamine Yamal'ın sevgilisi kim? Yamal'ın sevgilisi var mı, kaç yaşında, nereli, boyu kaç? 17-18 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 17-18 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İsmail Kartal kalp krizi mi geçirdi? İsmail Kartal'ın sağlık durumu ve iddialar hakkında açıklama geldi İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Menderes ve Tire 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı hangi kanalda? BJK Shakhtar Donetsk maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Temmuz EXXEN spor canlı izle! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli 17-18 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! İznik Gölü nerede? İznik Gölü hangi şehirde, nereye bağlı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 17-18 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Ereğli, Akşehir 17-18 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesi : Kıbrıs seyahatinde nerelere gidilir? Kıbrıs'ın en güzel şehri hangisi? Kıbrıs'ı gezmek için kaç gün gerekli?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title