Haberi Paylaş

İnşaat kazısında toprağa gömülü halde Osmanlı dönemine ait el bombaları bulundu

Güncel Haberler

Balıkesir'de bir inşaat alanında yapılan temel kazıları sırasında çok sayıda el bombası bulundu. Kepçe operatörünün mühimmatı fark etmesiyle hemen polise haber verildi. Patlayıcı özelliklerini yitiren bombaların Osmanlı dönemine ait, Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Kurtuluş Savaşı'ndaki mühimmatlar olduğu değerlendiriliyor.

Bandırma ilçesinin İhsaniye Mahallesi'ndeki inşaat temeli için gerçekleştirilen kazı sırasında, toprağa gömülmüş halde çok sayıda el bombası bulundu. Kepçe operatörünün mühimmatı fark etmesiyle polise haber verildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi ile bomba imha uzmanı sevk edildi. İnşaat kazısı durdurulurken, çevrede güvenlik önlemi alındı.

Bandırma'da inşaat kazısında toprağa gömülü halde el bombaları bulundu

Yapılan ilk incelemede, el bombalarının patlayıcı özelliğini yitirmiş olduğu tespit edildi. Muhafaza altına alınan bombaların incelenmesi için Balıkesir'den uzman ekip çağrıldı. Uzman ekipler, alanda başka bomba olup olmadığına dair kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Bandırma'da inşaat kazısında toprağa gömülü halde el bombaları bulundu

İnşaat müteahhidi Davut Çakmak, "İnşaat alanımızda temel kazısı yapılırken eski tarihe ait el bombaları çıktı. Polise haber verildi. İnceleniyor. Osmanlı dönemine ait, 1'inci Dünya Savaşı'na ait olduğu sanılıyor. Ekipler araştırıyor" dedi.

Bandırma'da inşaat kazısında toprağa gömülü halde el bombaları bulundu

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karayaman da bombaların 1'inci Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan el bombaları olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bir temel kazısı sırasında bazı mühimmatların çıktığını görüyoruz. İki çeşit patlayıcı var. Bunlar 1'inci Dünya Savaşı'nda ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan el bombaları. Hem yuvarlak şekilde, hem saplı şekilde. Çekildiği zaman patlayan bombalar. Fakat bu bölgede bir askeri tesis yok. Milli Mücadele sırasında bu bölge Yunanlılar ile Türk Ordusu'nun savaştığı, bir siper savaşının olduğu bir yer değil. Burası tamamen boş bir alan. Bu mühimmatların tamamını çıkardıktan sonra bakmak gerekiyor. Bu bölgede belki geçici bir süre cephanelik olabilir. Bir imalathane olabilir. Ama kesinlikle bu mühimmatlar 1'inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na ait. Üzerinde inceleme yapamıyoruz şu an, dokunmamıza müsaade etmiyorlar. İnceleme yapıldığı zaman seri numarasından hangi ülkeye ait olduğu belli olur."

Bandırma'da inşaat kazısında toprağa gömülü halde el bombaları bulundu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Tufan Dalgıç - Güncel

Kurtuluş Savaşı El Bombası Balıkesir İnşaat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Orhan Demiral:

O zamanlar el bombası mı varmış (!)

Kadir ATASEVEN :

yitmiş ne ya :))

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title