Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! 300 hektara yakın bir alan kül oldu

Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! 300 hektara yakın bir alan kül oldu

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesi için çalışmalar sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çalışmalar sırasında yaptığı açıklamada "Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmişiz gibi görünüyor" dedi. Öte yandan, Yalova köyünün ardından tedbir amacıyla Kumköy ve Bigalı köyü de boşaltıldı.

06.07.2020 16:34 | Son Güncelleme: 06.07.2020 20:11

Gelibolu Yarımadası Yalova Köyü Ilgardere bölgesinde saat 15.00 sıralarında başlayan yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına 30 helikopter 2 söndürme uçağının yanısıra 100'den fazla arazöz, 400 personelle müdahale edildiği öğrenildi. Bölgede çam ağaçlarının yanı sıra, buğday ve ayçiçeği gibi tarım sahalarının da yangında küle döndüğü ifade ediliyor.

3 KÖY BOŞALTILDI

Gelibolu Tarihi Yarımadası'ndaki orman yangını sebebiyle yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Yalova köyünün ardından tedbir amaçlı Kumköy ve Bigalı köyü de boşaltıldı.

300 HEKTAR ORMAN ALANI KÜL OLDU

Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki yangınla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Görünen o ki şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş gibi gözüküyoruz. Rüzgarın çok yüksek seviyelerde olması yangını belirle noktalarda kontrol altına almamıza olanak vermiyor.Şimdilik yerleşim alanlarıyla ilgili önemli bir tehlike yok. Eğer ihtiyaç olursa ve gerekli görülürse o köylerimizle ilgili gerekli tedbirleri alırız." dedi.

Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! 300 hektara yakın bir alan kül oldu

"TARİHİ BÖLGEYE ÇOK YAKIN"

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, şiddetli poyrazın çalışmaları güçleştirdiğini ifade ederek, "Rüzgarın olması önemli. Umarız bir an önce hava giderek düşer. Bir an önce söner. Sıkıntı devam ediyor. Alanın etkilenmemesi önemli. Ormanlık alandan daha ileriye milli parka alana doğru gitmemesi önemli. Tarihi bölgeye çok yakın. Bölgeden ziyade ormanlık, ağaçlık bölgeler. Ormanlık alanın dışında ekili alanlar var. Köylülerin ekili arazileri önemli. Köyün kurtulması ve alanın kurtulması önemli. Buğday telafi edilir, tazmin edilir. Köylerin ve ormanın etkilenmemesi önemli. Şiddetli rüzgar sebebiyle helikopterler su alırken zorluyor. Hem suyu alırken hem boşaltırken. Gerçekten ciddi rüzgar var. Bir an önce havadın düşmesini temenni ediyoruz. Gerekli görülürse diğer köyler boşaltılabilir. Alevler şehitliğe 1,5 kilometre mesafede. Önünü keseceklerdir. Önününü kesildiği noktadan ileriye sıçramaması önemli.Ancak çam ağaçlarının kozalakları yangını ileriye sıçratması açısından sıkıntılı "dedi.

Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor

"VATANDAŞLAR İÇİN BİR RİSK YOK"

Gelibolu Belediye Başkanı Münir Mustafa Özacar ise, yangının noktasının Ilgardere olduğunu şu anda Kumköy sırtlarına geldiğini kaydederek, "Helikopterler uçaklar havadan müdahale ediyor. Karadan itfaiye ekipleri de müdahale ediyor. Burasını şu anda söndürmeye çalışıyorlar. Vatandaşlar için bir risk yok. Şu anda yangın Kumköy'e doğru yoğunlaşmış durumda. Bütün söndürme ekipleri de o bölgede yoğunlaştılar. Bir anlamda helikopter ve uçaklar müdahale ediyor. Kumköy tarihi alan sınırlarına çok yakın. Tarihi Alan Başkanlığı'na yakın bölgede. Güçlü poyraz belirli miktarda devam ediyor. Olmasaydı söndürme başarılı olurdu. O nedenle söndürme ekipleri gayret gösteriyorlar" diye konuştu.

YANGININ ETKİLEDİĞİ KÖYLER BOŞALTILIYOR

Tehdit sebebiyle Yalova ve Kumköy tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi. Yangın köyün yakınlarındaki ayçiçeği tarlasına da sıçrarken, tarım alanlarında da zarar olduğu öğrenildi.

Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor

YOĞUN DUMAN BOĞAZ'I KAPLADI

Yoğun duman Çanakkale Boğazı'nı kaplarken söndürme çalışmalarına havadan da destek veriliyor.

Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! Poyraz yangına müdahaleyi zorlaştırıyor

ŞİDDETLİ POYRAZ ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR

Orman Genel Müdürlüğü ateş kuşlarının Çanakkale için havalandığını açıkladı. Bölgeye 2 uçak, 13 helikopter, 75 arazöz, 7 dozer sevk edildi. Muğla'dan gelen yangın söndürme uçağının 15 ton su kapasiteli olduğu, diğer helikopterlerin ise 2,5 ton su kapasiteli olduğu öğrenildi.

Şiddetli poyrazın ekiplerin işini güçleştirdiği, çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanın alevlere teslim olduğu bildirildi.

Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ÇANAKKALE'DEKİ YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan yangınla ilgili, Manisa Spil Dağı Milli Park ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, "Orman Genel Müdürümüz yangın bölgesine intikal etti. Çalışmalar sürüyor. Tüm ekiplerimiz orada. Yangın, 14.50 saatlerinde gibi gözüküyor. Gelibolu ilçesi Pazarlı köyünde çıkmış. Saat 15.00 itibariyle de yangına müdahale edilmiş durumda. Yangına şu anda 20 helikopter müdahale ediyor. Helikopter filomuzun çok önemli bir kısmı orada. 2 tane ambifik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediliyor. Ben de gelişmeleri yakından takip ediyorum" ifadelerini kullandı. Bakan Pakdemirli Manisa'da programını tamamlamadan helikopterle yangın bölgesine hareket etti.

Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor
Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor
Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor
Gelibolu'da poyraz yangın söndürme işini zorlaştırıyor
Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! 300 hektara yakın bir alan kül oldu

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (23)
HACI DAYI: Ormanlık alanlarda piknik, mangal kesinlikle yasaklanmalı. Bir de sabotaj var mı araştırılmalı.
OLMAYAN ADALET: Yazık villalık yer açıyorlar yine
SOMA: Bu memlekette camdan başka ağaç neden dikilemiyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını! 300 hektara yakın bir alan kül oldu - Çanakkale
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.7.2020 01:51:09. #1.14#
title