Emanet Eşofmanla Türkiye Şampiyonu Oldu

Emanet Eşofmanla Türkiye Şampiyonu Oldu

29.01.2014 12:43 | Son Güncelleme: 29.01.2014 12:43
Emanet Eşofmanla Türkiye Şampiyonu Oldu

Fethiye'nin Karaçulha Beldesi'ndeki Karaçulha Boks Akademisi'nde 4 yıldır eğitim gören Fethiye Fatih Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi Merve Türkmen, geçen yıl Mart ayında Isparta'da yapılan Türkiye Boks Şampiyonası'nda 54 kiloda Türkiye 3'üncüsü oldu.

Fethiye'nin Karaçulha Beldesi'ndeki Karaçulha Boks Akademisi'nde 4 yıldır eğitim gören Fethiye Fatih Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi Merve Türkmen, geçen yıl Mart ayında Isparta'da yapılan Türkiye Boks Şampiyonası'nda 54 kiloda Türkiye 3'üncüsü oldu. Bu yıl gözünü Türkiye şampiyonluğuna diken Türkmen, antrenörleri Sami Sunay ve Nezir Can tarafından 17-27 Ocak günleri arasında İstanbul Büyükçekmece'de düzenlenen Türkiye Bayanlar Ferdi Boks Şampiyonası'na hazırlandı. MAÇLARA ÇIKACAK EŞOFMAN BULAMADI

Şampiyonanın başlangıç tarihi yaklaşıp Türkmen'in İstanbul'a gitme vakti geldiğinde, kısıtlı imkanlarla gençlere boksu sevdirmeye çalışan antrenör Sami Sunay ve Nezir Can büyük bir sorunla karşılaştı. Futbol dışında amatör sporların desteklenmemesi nedeniyle maddi sıkıntı çeken akademide, Merve Türkmen ile birlikte şampiyonaya katılacak 4 sporcunun maçlara çıkacağı eşofmanları yoktu. Durumu öğrenen Karaçulha Futbol Kulübü yöneticileri, genç boksörlere geri almak kaydıyla 4 eşofman takımı verdi.

EMANET EŞOFMANLA RAKİPLERİNİ BİR BİR DEVİRDİ

Emanet aldığı eşofman takımıyla katıldığı şampiyonada rakiplerini bir bir yenen Merve Türkmen, finalde Buse Yavuz'u mağlup ederek 54 kiloda Türkiye Şampiyonu oldu. Türkiye Boks Milli Takımı'na seçilen Türkmen, geri vermek üzere emanet aldığı eşofmanla birlikte Fethiye'ye döndü.

'EMANET EŞOFMANLA BURAYA KADAR'

Turnuva öncesi büyük maddi sıkıntılarla yüzleştiklerini anlatan antrenör Sunay, Türkiye'de futbol dışındaki spor branşlarının desteklenmediğini dile getirdi. Sami Sunay, Turnuvada kızlarımıza giydirecek eşofman bulamayınca amatör futbol takımlarımızdan Karaçulha Futbol Kulübü'ne gittik. Onlar da bize 4 eşofman takımı verip, 'Eşofmanları turnuva dönüşü alırız' dediler. Sporcularımız turnuvaya emanet eşofmanlarla katıldı. Merve, Türkiye şampiyonu oldu. 1 kızımız çeyrek finale kadar yükseldi, diğeri son 16'ya kaldı. Daha iyi sonuçlarda alabilirdik ancak emanet eşofmanla buraya kadar dedi.

'5 SPORCUMUZ 1 YATAKTA YATTI'

İkinci kademe boks antrenörü Nezir Can da Merve Türkmen ile boks antrenörlüğüne başladığı günden bu yana birlikte çalıştıklarını söyledi. Turnuvaya giderken çok zorlandıklarının altını çizen Can, son 2 güne kadar giyecek bir eşofman takımı dahi bulamadıklarına dikkati çekti. Karaçulha Futbol Kulübü'nden alınan emanet eşofmanla turnuvaya kaldıklarını anlatan Can, Onlar da bu eşofmanı sağdan soldan gelen desteklerle yaptırmış. Sağolsunlar, şimdi onlara bu eşofmanı götürüp geri vereceğiz. Salonumuzda Merve gibi çok kız öğrencimiz var. Eğer bunlara imkan sağlanırsa yeni şampiyonlar çıkar. Geçen yıl Isparta'da düzenlenen şampiyonada 5 sporcumuz 1 yatakta yattı. Büyük maddi sıkıntılar çekiyoruz diye konuştu.

İstanbul'daki turnuvada kalacak yer sorununun Ölüdeniz Belediyesi'nin girişimleriyle çözüldüğünü sözlerine ekleyen Can, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e teşekkür etti.

HEDEFİ, AVRUPA, DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU

Turnuvaya giderken maddi zorluklarla karşılaşan başarılı sporcu Merve Türkmen, şampiyonluğu tek başına değil takım arkadaşlarıyla birlikte kazandıklarını söyledi. Onların desteği olmasa şampiyon olmasının kolay olmayacağını ifade eden Türkmen, önümüzdeki dönemde Avrupa ve dünya şampiyonalarının yanı sıra 2016 Olimpiyat Oyunları'ndan Türkiye'ye madalyalarla dönmek istediğini dile getirdi.

Merve Türkmen'in annesi Arife Türkmen Türkiye şampiyonu olan kızıyla gurur duyduğunu, baba Ahmet Türkmen de kızı istediği sürece boks yapmasını destekleyeceğini anlattı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title