Haber : Son Dakika: Irak'ta siyasi kriz büyüyor! Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı - Haberler

Haberi Paylaş

Son Dakika: Irak'ta siyasi kriz büyüyor! Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

 - Güncelleme:

Son dakika: Eski başbakanlardan Nuri el-Maliki'nin ve İran'a yakın Koordinasyon Çerçevesi'nin başbakan adayı olarak Muhammed Şiya es-Sudani'yi açıklaması, Irak'ta Sadr yanlılarını sokağa döktü. 3 gün önce meclis binasını basan Şii liderin destekçileri bugün de aynı eylemi gerçekleştirdi.

Irak'ta 10 Ekim 2021'de yapılan seçimlerin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamaması ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile eski başbakanlardan Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki arasındaki rekabetin büyümesi ülkeyi Şiiler arası bir iç çatışma ortamına doğru götürüyor. Maliki ve İran'a yakın Koordinasyon Çerçevesi'nin başbakan adayı olarak ilan ettikleri Muhammed Şiya es-Sudani'yi geri çekmemeleri halinde gerilimin büyümesinden endişe ediliyor.

Son Dakika: Irak'ta siyasi kriz büyüyor! Şii liderin destekçileri yine meclisi bastıSadr destekçileri bugün de meclisi bastı

Bugün sabah saatlerinde Yeşil Bölge'yi basmaya çalışan Sadr Hareketi destekçileri güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştı. Iraklı güçler, hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge kapısındaki beton bariyerleri aşıp içeri girmeye çalışan Sadr destekçilerine karşı ses bombasıyla karşılık verdi. Müdahale sonucu 4 kişi ağır yararlanarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen Sadr destekçileri eylemlerine devam etti ve kalabalık bir grup meclis binasını bastı.

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı27 Temmuz'da da meclis binasına girmişlerdi

27 Temmuz'da başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge önünde toplanan Sadr Hareketi mensubu yüzlerce kişi, beton bariyerleri aşarak Meclis binasına girmişti. Meclis Genel Kurul salonuna giren protestocular sıralarda oturmuş, Irak bayrakları taşıyan göstericiler yolsuzluk karşıtı sloganlar atmıştı.

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

Ülkede, Sadr ile Maliki arasındaki anlaşmazlıkların daha da derinleşmesi ve Şiiler arası iç çatışmaya dönüşmesi tehlikesi bulunuyor. İki tarafın da tutumu gerilimin daha da tırmanacağını gösteriyor.

Sadr, 2006 ile 2014 arasında başbakanlık yapan Maliki'nin yolsuzluk yaptığını ve ülkeyi kötü yönettiğini iddia ederek kendisi ya da ona yakın birisinin tekrar iktidara gelmesine izin vermemek için sokakları harekete geçiriyor. Sadr, terör örgütü DEAŞ'in ülkenin büyük bir bölümünü ele geçirmesinden de Maliki'yi sorumlu tutuyor. Sadr'ın Meclis'ten çekilmesinin siyasi gelişmelerle ilgilenmeyeceği anlamına gelmediği kanaati hakimdi. Uzmanlar, Sadr'ın aktif siyaseti bırakarak, sokakları harekete geçireceği yorumları yapmıştı.

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

Irak'ta 13 Temmuz'da Maliki'ye ait olduğu iddia edilen gizli kaydedilmiş bir ses kaydının yayınlanması Sadr'ın meydanlara çıkmasına yol açtı. Ses kaydında Maliki olduğu iddia edilen kişi, Sadr'ı "korkaklıkla" suçluyor ve onunla savaşmaya hazır olduğunu ifade ediyordu. Bu nedenle Sadr 15 Temmuz'da taraftarlarına "kitlesel cuma namazı" çağrısı yapmış ve Bağdat'ta Maliki karşıtı bir gösteri düzenlenmişti.

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

Sadr 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada ise Maliki'den "tövbe etmesini" ve siyaseti bırakmasını istedi. Sadr, açıklamasında Maliki'nin aşiretine de çağrıda bulunarak Şii siyasetçinin çekilmesi talebini iletti. Ayrıca Sadr, Maliki'nin kendisini ölümle tehdit ettiğini ileri sürdü. İki Şii siyasetçi nedeniyle Irak'ta siyasi gerilim gittikçe artıyor ve hükümetin kurulması gecikiyor.

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

Son Dakika: Irak'ta Şii liderin destekçileri yine meclisi bastı

AA / Dünya

Irak Dünya Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Gökmen Bulut:

Ünlü komutan Selahattin eyyubiye halk soruyor Kudüs elden gidiyor niye Haçlılar la savaşıp kudüsü kurtarmıyor Sun diyorlardı oda ben içimdeki rafizi kâfirlerin kurutmadan savaşırsam bu savaşı kaybederim der rafizileri ordudan temizler Kudüs'e saldırır ve Allah'ın izni ve yardımıyla alir

Hamit Gündoğdu:

İran destekliler harekete geçti Irak'ta. Bence sivillere yönelik saldırının arkasında İran var gibi. Amaç Irak'ta Türkiye'nin elini zayıflatmak olabilir. Hep aynı senaryo ama bizimde dikkat li olmamız gerekir.

Metin Yalcin:

En iyi Müslüman benim deyip, kardeşin kardeşi boğazlama senaryosu ABD nin ayak bastığı yerde ot bitmez ..

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title