Haberler

Sabancı Vakfı'na Bıll Clınton'dan Övgü

Güncelleme:

Güler Sabancı, ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın kurduğu Clinton Küresel Girişimi tarafından New York'ta düzenlenen yıllık toplantıya katıldı.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın kurduğu Clinton Küresel Girişimi (Clinton Global Initiative-CGI) tarafından New York'ta düzenlenen yıllık toplantıya katıldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın kadın ve kız çocuklarının desteklenmesine yönelik mesajlar verdiği açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen oturumda konuşan CGI Başkanı Bill Clinton, "Çocuk Gelinler" alanında desteklediği çalışmalardan dolayı Güler Sabancı'yı tebrik ederek, aralarında Obama'nın da bulunduğu katılımcılara Sabancı Vakfı'nın "Çocuk Gelinler" çalışmalarından övgüyle bahsetti. Clinton, " Güler Sabancı, Girls Not Brides (Uluslararası Çocuk Gelinler) platformuyla geçen yıl ödül aldığı CGI yıllık toplantısında tanıştı. Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı, sivil toplum kuruluşları ve Girls Not Brides Platformu ile beraber yerel, ulusal ve küresel işbirliği yapacağını taahhüt etti" dedi.

Çocuk gelinler konusunda yeterince çalışma yapılmadığını ifade eden Clinton, dünyada yılda 10 milyon, günde 25 bin ve dakikada 19 kız çocuğunun kendi rızası olmadan evlendirildiğini belirtti. Clinton, Güler Sabancı'nın Türkiye'de bu sorunu çözmek için çalışmalar yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

ABD eski Başkanı Bill Clinton, konuşmasının ardından sırasıyla İrlanda eski Cumhurbaşkanı Mary Robinson, Norveç eski Başbakanı Gro Brundtland, Ford Vakfı Başkanı Luis Lubinas ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'yı sahneye davet ederek, başarılı çalışmalarından ötürü özel bir sertifika takdim etti.

2011 yılında kadın ve kız çocuklarına yaptığı katkılardan dolayı CGI tarafından Küresel Vatandaşlık Ödülü'ne (Clinton Global Citizen Award) layık görülen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, CGI 2012 yılı toplantısında "Çocuk Gelinler" alanında Sabancı Vakfı desteğini taahhüt olarak sundu. Clinton Küresel Girişimi'ne üye olan liderler ve kuruluşlar dünyanın önemli sorunları konusunda her yıl destek verecekleri çalışmalar hakkında taahhütte bulunuyor. CGI'ın kurulduğu 2005 yılından bu yana 69.2 milyar dolarlık sosyal yatırım taahhüdünde bulunan liderler, 180 ülkede 400 milyona yakın insanın hayatını olumlu yönde değiştirdi.

GÜLER SABANCI, CGI'A DÜNYA LİDERLERİ İLE BİRLİKTE KATILDI

Öte yandan, CGI 2012 yıllık toplantıları kapsamında "Girls Not Brides" (Uluslararası Çocuk Gelinler Platformu) platformunun destekçileri, sertifika programı öncesinde Sabancı Vakfı'nın New York'ta ev sahipliği yaptığı panelde bir araya geldi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, NoVo Vakfı Başkanı Jennifer Buffett, Ford Vakfı Başkanı Luis Lubinas, "Girls Not Brides" platformunun kurucusu uluslararası sivil toplum örgütü The Elders'ı temsilen eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland ve "Girls Not Brides" Global Koordinatörü Lakshmi Sundaram'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, tüm dünyadaki erken yaşta evlilikler konusu tartışıldı. Güler Sabancı burada yaptığı konuşmada, "Sabancı Vakfı'nın çocuk gelinler konusundaki çalışmasının uluslararası düzeyde takdir edilmesinden kıvanç duyuyorum. Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında Uçan Süpürge Derneği 'Çocuk Gelinler' ve Muş Kadın Derneği'nin 'Erken yaşta evlilik kaderimiz olmasın' projelerini destekliyor, bu kurumlarla beraber çalışıyoruz. Bu yıl 'Girls Not Brides' platformuna katılarak, 'Çocuk Gelinler' konusundaki mücadelemizi küresel boyuta taşıdık. Bu uluslararası platform aracılığıyla kurumlar arası deneyim paylaşımı ve kapasite geliştirme çalışmalarını destekleyeceğiz. Çözüm için hep beraber atmamız gereken daha çok adım var, bu platformda oluşan işbirlikleri bunun ilk ve en önemli adımı. Diğer yandan Vakfımız 2006-2010 yılları arasında kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi kapsamında çalışmalar da yürüttü, yakında yeni bir programa daha başlıyoruz" dedi.

ÇOCUK GELİNLER İSTANBUL'DA DÜZENLENECEK BİR KONFERANSTA TARTIŞILACAK

Sabancı Vakfı, "Çocuk Gelinler"-"Girls Not Brides" işbirliğini İstanbul'da düzenleyeceği bir konferans ile sürdürecek. Vakıf, "Girls Not Brides" platformuna üye olan dünyanın dört bir yanından sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini Şubat 2013'te düzenleyeceği bir konferansta ağırlayacak.

Sabancı Vakfı, Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) kapsamında destek verdiği erken yaşta evlilikler projeleriyle ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefliyor. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin "Çocuk Gelinler" projesiyle Girls Not Brides platformuna dahil olan Sabancı Vakfı, platforma üye olan kuruluşlarla işbirliği yaparak erken evlilikler konusunda Türkiye ve dünyada çalışmalar yapacak. Sabancı Vakfı'nın TGHP kapsamında desteklediği Muş Kadın Derneği'nin 'Erken yaşta evlilik kaderimiz olmasın' projesi de çocuk gelinler konusunun yerel düzeyde yürütülen örneği olacak.

CLINTON GLOBAL INITIATIVE

2005 yılında ABD eski Başkanı Bill Clinton tarafından kurulan Clinton Global Initiative (CGI), yoksullukla mücadele, temiz çevre, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişim gibi dünya sorunlarına dair yenilikçi çözümler geliştiren ve uygulayan dünya liderlerini bir araya getiriyor. Kuruluşundan bu yana CGI Yıllık toplantılarında 150'ye yakın devlet başkanı, Nobel Ödülü sahipleri, yüzlerce üst düzey yönetici, vakıf başkanı, sivil toplum örgütü buluşuyor.

GIRLS NOT BRIDES

2010 yılında aralarında Nelson Mandela, Desmond Tutu, Kofi Annan gibi dünya liderlerinin yer aldığı Elders adlı grubun öncülük ettiği küresel bir platform olan Girls Not Brides, çocuk evlilikleri ile mücadele için 180'den fazla sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdi. Küresel bir sorun olan çocuk evliliklerinin ortaklaşa çalışmalar yürütülerek çözüleceğine inanan uluslararası platform, Elders, Ford, Novo ve Sabancı Vakfı gibi kurumlar tarafından destekleniyor. - YORK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Güler Sabancı Bill Clinton New York Dünya Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Özel'in 'Belediyelerimizde akraba ataması yok' sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

Özel'in "Belediyelerimizde akraba ataması yok" sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title