Haberi Paylaş

Macaristan Başbakanı'ndan olay gönderme! Taktığı atkı 3 ülke arasında kriz çıkardı

Dünya Haberleri

Budapeşte'de Macaristan ve Yunanistan milli takımları arasında oynanan dostluk maçına katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın taktığı atkı tepkilere neden oldu. Orban'ın komşu devletlerin bazı bölümlerinin yer aldığı, "Büyük Macaristan" haritasının resmedildiği atkıyı taktığı görüldü. Ukrayna, Macaristan'dan özür beklerken, Romanya durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Budapeşte'de Macaristan ve Yunanistan milli takımları arasında oynanan dostluk maçına Macaristan Başbakanı Viktor Orban damga vurdu. Orban'ın maça geldiği esnada taktığı atkı dikkatlerden kaçmadı.

Ukrainska Pravda gazetesinin aktardığı habere göre, atkıda Avusturya, Slovakya, Romanya, Hırvatistan, Sırbistan ve Ukrayna'nın bazı bölümlerinin yer aldığı "Büyük Macaristan" haritasının resmedildiği görüldü. Bu topraklar, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Macaristan Krallığı'na aitti.

Macar başbakanın taktığı atkı olay oldu! Orban'ın krallık hayaline Ukrayna'dan sert tepki

Romanya'nın Avrupa Parlamentosu'ndaki Milletvekili Alin Mitula, Orban'a sert tepki göstererek, "Bu, Büyük Macaristan haritasıyla atkı takmış görünen Viktor Orbán'ın bir başka sorumsuz hareketi. Bu, Orbán'ı sınırları değiştirme hayalleri de olan Putin'in yanına koyan revizyonist bir jest. AB liderleri ona yaptırım uygulamalı ve onu Avrupa Konseyi'nde izole edin" dedi.

Macar başbakanın taktığı atkı olay oldu! Orban'ın krallık hayaline Ukrayna'dan sert tepki

Orban'ın atkısına tepkiler gecikmedi. Macaristan Büyükelçisi Istvan Ijdyarto'yu telefonla arayan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Orban'ın Büyük Macaristan haritasının bulunduğu atkıyı takmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ukrayna'nın bu olay nedeniyle özür beklediği ve Macar tarafının bundan sonra da devletimizin toprak bütünlüğüne saygısızlık sayılabilecek adımlardan kaçınmasını umduğu vurgulanmıştır" ifadelerine yer verildi. Bu tür eylemlerin Ukrayna ile Macaristan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmadığı vurgulandı.

Macar başbakanın taktığı atkı olay oldu! Orban'ın krallık hayaline Ukrayna'dan sert tepki

Ukrayna'nın yanı sıra Romanya'dan da tepki geldi. Romanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Macaristan'ın Bükreş büyükelçisine, iki ülkenin dışişleri bakanlarının geçenlerde gerçekleştirdiği istişarelerde yenilenen ikili diyalog atmosferiyle açıkça çelişen jestini şiddetle onaylamadığını iletti" dedi.

Açıklama şu şekilde devam etti: "Herhangi bir revizyonist tezahür, hangi biçimde olursa olsun, kabul edilemez. Mevcut gerçeklerle ve Romanya ile Macaristan'ın ikili ilişkileri düzenleyen ana belgenin, yani Antlaşma'nın tanımlayıcı parametreleri çerçevesinde ikili ilişkiler kurmak için ortaklaşa kabul ettikleri yükümlülüklerle çelişiyor."

Macar başbakanın taktığı atkı olay oldu! Orban'ın krallık hayaline Ukrayna'dan sert tepki

Gelen sert tepkilerin ardından Viktor Orban açıklama yapmak zorunda kaldı.Orban, "Futbol siyaset değildir" diyerek tepkileri yumuşatmaya çalıştı.

Macar başbakanın taktığı atkı olay oldu! Orban'ın krallık hayaline Ukrayna'dan sert tepki

Daha önce de Büyük Macaristan'ı gündeme getiren Viktor Orban, 2020 yılında Macaristan Krallığı'nın Birinci Dünya Savaşı'nın bitiminden önceki sınırlarını da gösteren bir kürenin fotoğrafını yayınlamıştı. 1920 yılında imzalanan Trianon Anlaşması'na göre Macaristan Krallığı'nın eski topraklarının büyük bir bölümünü kaybetti.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Viktor Orban Macaristan Romanya Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Sayfa Harman:

Tarih ve coğrafya dersleri yasaklansın. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip devletlerin mevcudiyetlerine bakışları bilinçtir.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title