Haberi Paylaş

ABD'li 27 senatörden skandal Türkiye çağrısı! Başkan Biden'a mektup gönderdiler

Dünya Haberleri

Türkiye ile İsveç arasındaki NATO üyelik görüşmeleri devam ederken aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Kur'an provokasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in üyeliğine kapıları kapatmasıyla sonuçlanmıştı. İsveç'in imdadına yine ABD yetişirken, 27 senatörün Başkan Joe Biden'a mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Türkiye'ye F-16 satışı yapılmamasını talep ettikleri öğrenildi.

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Türk Elçiliği önünde Kur'an yakmasına izin verilmesinin yankıları sürüyor. NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındıran İsveç'te yaşanan skandala Türkiye'nin tepkisi sert oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmen NATO kapısını kapattığı İsveç'in imdadına ABD'li senatörler yetişti. Senatörler adeta Biden'a şantaj gibi bir plan sundu. CNN International'da yer alan habere göre, ABD'li 27 senatör, Başkan Joe Biden'a İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Türkiye'ye F-16 satışı yapmamasını talep eden bir mektup gönderdi.

ABD'li 27 senatörden skandal Türkiye çağrısı! Başkan Biden'a mektup gönderdilerAşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın provokatif eylemleri büyük infial yarattı.

İsveç ve Finlandiya'nın üçlü mutabakatın şartlarını yerine getirdiğini savunan senatörler Türkiye'nin onay vermemesinin Ukrayna savaşının devam ettiği kritik bir dönemde NATO'nun birliğini tehdit ettiğini iddia etti. Söz konusu mektupta F-16 satışının Türkiye'nin NATO onayından sonra değerlendirileceğinin altı çizildi. Türkiye'nin iki ülkenin üyeliğine onay vermemesi durumunda ise F-16'lar da dahil olmak üzere Türkiye'ye herhangi bir destek verilmemesi çağrısı yapıldı.

ABD'li senatörlerin kaleme aldığı mektup İsveç basınında geniş yer buldu. Haberlerde mektubun NATO üyeliği sürecinde İsveç'in elini güçlendireceği yorumlarına yer verildi. Türkiye'nin bir süredir bu satış için girişimlerde bulunduğunun altını çizen Expressen, "Biden yönetimi, F16 planının satışı konusunda temkinli bir tavır sergiliyor" yorumunda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan Joe Biden Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

Resul Altıntaş:

Benim anlamadığım her şeye laf yetiştiren muhalefet neden sus pus

Cevap Yaz514Yayından Kaldır
Nurullah Ak:

Vaşingtonun iha ve sihalar ile tanışma vakti gelmiştir. Ardından bordo bereliler altay tankları vb...

Cevap Yaz1720Yayından Kaldır
sade vatandaş:

yapılanlara karşı kızmadan öfkelenmeden bağırıp çağırmadan ciddiyetle sağduyulu şekilde yapılabilecek olan en ağır karşılığı kararlı bir şekilde vererek tavrımızı ortaya koymalıyız

Cevap Yaz132Yayından Kaldır
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title