44 günde destan yazdılar! İşte Karabağ zaferinin yıl dönümünde, Azerbaycan'a zaferi getiren süreç - Haberler
Haberi Paylaş

44 günde destan yazdılar! İşte Karabağ zaferinin yıl dönümünde, Azerbaycan'a zaferi getiren süreç

Haberler.com - Gözde Nur Bayar - Dünya
 - Güncelleme:

Azerbaycan, 30 yıllık Ermenistan işgaline son verdiği "Zafer Günü"nün birinci yıl dönümünü kutluyor. Türk SİHA'larının damga vurduğu 44 günlük savaş, Ermenistan'ın yenilgiyi kabul edip anlaşma imzalamasıyla son buldu. İşte adım adım zafere giden süreçte yaşananlar.

Azerbaycan, 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Karabağ'daki topraklarını geçtiğimiz sene savaş meydanında geri aldı. Türk SİHA'larının damga vurduğu savaş, mağlubiyeti itiraf eden Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın imzaladığı teslimiyet anlaşması ile son bulmuştu.

Zaferin 1. yıl dönümünün kutlandığı bugün, Azerbaycan ve Türkiye'de coşkuyla kutlanıyor. Şuşa'da halk bu sabah şükür namazı kılarken Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de Karabağ Zaferi'nin 1. yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan bayrağı renkleriyle ışıklandırıldı.

44 günde destan yazdılar! İşte Karabağ zaferinin yıl dönümünde, Azerbaycan'a zaferi getiren süreçte yaşananlar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Karabağ Zaferi'nin 1. yıl dönümünü kutladı. Şentop, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova'ya, 8 Kasım Azerbaycan'ın Vatan Savaşında Zafer Günü dolayısıyla gönderdiği tebrik mesajında, "Dost ve kardeş Azerbaycan halkını Türk milleti ve şahsım adına en içten duygularla tebrik ederim. Vatan muharebesi sonucunda 'iki devlet tek millet' şiarıyla ilişkilerimizi yürüttüğümüz Azerbaycan'ın haklı zaferinin coşkusunu paylaşıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Van'daki incelemelerinin ardından Azerbaycan'a geçti. Başkent Bakü'de Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve Komutanlar, havalimanından Haydar Aliyev Kültür Merkezi'ne geçerek, "8 Kasım Zafer Günü" dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.

44 günde destan yazdılar! İşte Karabağ zaferinin yıl dönümünde, Azerbaycan'a zaferi getiren süreçte yaşananlar

Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ye giden yolun üzerinde bulunması nedeniyle stratejik önem taşıyan Şuşa, 8 Mayıs 1992'de Ermenistan güçlerince işgal edilmişti.

Geçen sene Azerbaycan ordusunun 44 gün süren operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti.

Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım'da imza atmıştı.

Rusya arabuluculuğunda imzalanan teslimiyet belgesiyle Azerbaycan'ın zaferi tescillendi. Dünyanın 30 yıldır çözemediği Karabağ sorunu "Demir Yumruk" operasyonuyla sadece 44 günde sonra erdi. Karabağ zaferi bölgede jeopolitik durumu, güç dengesini de değiştirdi. Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve dayanışması zirve yaptı.

44 günde destan yazdılar! İşte Karabağ zaferinin yıl dönümünde, Azerbaycan'a zaferi getiren süreçte yaşananlar

Azerbaycan ordusu, Şuşa'yı 8 Kasım 2020'de işgalden kurtarmıştı. Şuşa'nın kurtuluş günü olan 8 Kasım, "Zafer Günü" ilan edilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, geçen sene 10 Kasım tarihinin "Zafer Günü" ilan edilmesi ve bu günün her yıl kutlanılması yönünde karar almıştı. Ancak daha sonra "Zafer Günü" olarak belirlenen 10 Kasım tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat gününe denk geldiği için, Şuşa'nın işgalden kurtarıldığı gün olan 8 Kasım tarihiyle değiştirdi.

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Dünya

Azerbaycan Ermenistan Karabağ Türkiye Şuşa Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Fakır:

Allah iki devletinde tekerine taş değdirmesin

Tutankamon Hoca:

Karabağda Ruslar var neye seviniyorsunuz yunanistanda bizim adaları aldı hadi geri alalım ozaman

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title