Dubai'nin Süper Polis Filosunun Son Aracı, Dünyanın En Hızlısı Oldu

Dubai'nin Süper Polis Filosunun Son Aracı, Dünyanın En Hızlısı Oldu

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Birbirinden lüks araçlarla dikkat çeken Dubai'nin süper polis filosu, Bugatti Veyron aracının saatte 407 km'ye çıkmasıyla İtalyanların rekorunu kırdı.

Dünyanın hiçbir yerinde Bugatti Veyron, Ferrari FF ve Lamborghini Aventador kullanan polis filosu görülmemiştir! Dubai yine yaptı ve dünyada bir ilke imza attı. Birbirinden lüks araçlarla suçluların korkulu rüyası olan polis, aynı zamanda dünyanın en hızlı polisi olarak Guiness Dünya Rekorları'na girdi.

DÜNYADA SINIRLI SAYIDA ÜRETİLEN ARAÇLAR VAR

Süper lüks araçlardan oluşan polis filosu ilk başta kulağa çok uçuk geliyor ancak Dubai'de resmen hizmete girdi. Binlerce araçtan oluşan filoda Aston Martin One-77 gibi dünyada sadece 77 tane üretilen özel araçlar bile bulunuyor. Yıldız filoyu Bentley Continental GT, 3 hibrid Porsche Panameras ve iki BMW i8s de süslüyor.

HIZ REKORU DUBAİ'NİN ELİNDE

Ancak filonun önderi hiç şüphesiz saatte 407 km hıza erişebilen Veyron. 16 silindirli, bin beygir gücündeki araç, 0'dan 60 kilometreye sadece iki buçuk saniyede çıkıyor. Daha önce İtalya polisinin Lamborghini Gallardo LP560-4 aracı en fazla saate 370 kilometreye çıkabilmişti. Dubai'nin Veyron'u rekoru elinde bulunduruyor.

"POLİSLERİN DOST CANLISI OLDUĞUNU GÖSTERMEK İÇİN KULLANIYORUZ"

Ancak Dubai polisinin süper filosu filmleri aratmayan araç kovalamacaları için veya rutin polis görevleri için kullanılmıyor. Araçlar daha çok Dubai Alışveriş Merkezi ve Jumeirah Sahil Yerleşkesi gibi lüks bölgelerde gezerek turistlerin ilgisini çekmeyi amaçlıyor.

Dubai Valisi Sultan Al Marri, süper filonun polis ve halk arasındaki bariyerleri yıkmak amacıyla kullanıldığını söyledi. "Onlara sadece araçlarla gösteriş yapmayı amaçlamıyoruz, turistlere polislerin Dubai'de ne kadar dost canlısı olduğunu göstermek istiyoruz." ifadelerini kullandı. CNN televizyonuna konuşan Sultan Al Marri, "İnsanlarla bağlantı kurabilmenin yollarını arıyoruz" dedi.

KADIN SÜRÜCÜLER DİREKSİYONDA

Gösterişli araçların yanı sıra, Dubai polisi cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyetlerini de göstermek istediğinden, pek çok lüks aracın sürücüsünü kadınlardan seçiyor. Sultan Al Marri konuyla ilgili olarak," Ferrari, Bentley gibi en pahalı araçlar, kadın polis görevlileri tarafından sürülüyor." dedi.

Sürücü olmak isteyenlerde çok sayıda dil bilme, iyi iletişim kurabilme ve iyi bir espiri anlayışına sahip olmasının arandığı belirtildi. Sultan Al Marri, araçlardan etkilenenlerin, polise 'beni tutukla' dediğini ve arabalarla tur atmaya hevesli olduklarını söyledi.

ÜRETİCİLER ÇOK MEMNUN

Dubai polisi süper filo uygulamasına ilk olarak Lamborghini Aventador ile 2013 yılında başladı. Dubai devletinin bu hamlesi, araba üreticilerine rekabetçi bir piyasa sunmuş oldu. Üreticiler için kendi markalarını pazarlayabilmek adına büyük bir fırsat doğdu.

HİBRİD ARAÇLAR FİLOYA KATILACAK

Vali, araçları seçerken medyada yankı uyandıracak araçları öncelikli gördüğünü ifade etti. Ancak hızının ve ihtişamının yanı sıra, elektrikli (hibrid) araçlara da önem vermeye başladıklarını belirtti. Hükümet, filonun %25'ini 2030 yılına kadar hibrid araçlardan oluşturmayı planlıyor. Şimdilik iki BMW i8s ve üç Porsche Panamera S E - Hybrids modellerinden toplamda beş hibrid araç bulunuyor. Sultan Al Marri, çevreyi ne kadar önemsediklerinin altını çiziyor.

(Kaynak: Haberler.com)

Dubai'nin Süper Polis Filosunun Son Aracı, Dünyanın En Hızlısı Oldu
Dubai'nin Süper Polis Filosunun Son Aracı, Dünyanın En Hızlısı Oldu
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title